Tukuma zivsaimnieki dodas uz Kuldīgas pusi

LLKC Tukuma konsultāciju birojs 24. maijā organizēja pieredzes apmaiņas braucienu zivsaimniekiem. Šoreiz viņi devās uz Kuldīgas pusi gūt pieredzi zivju audzēšanā un produkta virzībā tirgū.

SIA “Mazsālijas” atrodas Kuldīgas novada Snēpeles pagastā.  Saimniekošana “Mazsālijās” uzsākta 1989. gadā. Kopš 2011. gada saimniecība aktīvi iesaistīta tūrismā. Bet vēlāk ar Eiropas Zivsaimniecības fonda atbalstu tika uzcelta zivju māja, un kopš 2012. gada “Mazsālijās” tiek audzētas foreles. Saimniecība ir bioloģiska, un liela daļa izaudzēto foreļu tiek realizētas uz vietas viesu namā “Mazsālijas”. Daļa bioloģiskās produkcijas nonāk Rīgas restorānos.

“Mazsālijās” izveidoti pieci dažāda lieluma dīķi 8 ha platībā, kas labi iekļaujas saimniecības ainavā. Dīķos tiek audzētas karpas, līņi, asari, līdakas. Ciemiņiem, kuri atpūšas “Mazsālijās”, – lielākoties pāriem un ģimenēm ar bērniem ir iespēja pamakšķerēt “Mazsāliju” dīķos. Dīķi, tāpat kā viss pārējais, kas ir pieejams “Mazsālijās” vai aug dārzā, ir atpūtnieku rīcībā. “Mazsāliju” dīķi ir caurtekoši. Lielākajam dīķim tek cauri divas upītes – Mazsāliju upīte un Sprinčupīte, kas savulaik bijušas bagātas ar forelēm. “Mazsāliju” saimnieki Gunita Štorha un Gunārs Slavinskis ir pazīstami ar savu sirsnību un viesmīlību. Viņi rūpējas, lai atpūtnieki, kuri reiz bijuši “Mazsālijās”, vēlētos šeit atgriezties atkal un atkal. Viesiem tiek piedāvāta relaksējoša atpūta, izsmalcināta ēdināšana, kā arī aktīva atpūta un atrakcijas bērniem. Kā viena no atrakcijām pieaugušajiem ir karpu ķeršana ar rokām. Atrakcija notiek pie slūžām, kur ūdens ir gana auksts. Tomēr, lai process neievilktos, zivju ķeršana komandām notiek uz laiku.  Vēl – karpu barošana ar vārītiem kartupeļiem, sacensību stafete ap dīķi, šīs ir tikai dažas no “Mazsāliju” interesantajām aktivitātēm.

Viesu nams „Mazsālijas” iemieso īstu kurzemnieku laipnību, sirsnību un viesmīlību. Tā ir vieta ar dvēseli.

Kuldīgas novada Pelču pagastā zivsaimnieki tikās ar vienu no Latvijas Vēžu un zivju audzētāju asociācijas (VZAA) dibinātājiem Valdi Austeru. Viņš dalījās pieredzē foreļu un vēžu audzēšanā. Saimniecībā ir 12 dīķi, kuros tiek audzētas karpas, vēži, līņi zandarti un citas zivis. Tika gūta pieredze un priekšstats par zivju audzēšanu noslēgtās ūdens recirkulācijas sistēmās. Baseinos tiek audzētas foreles. Tās visvieglāk realizēt ir aptuveni 250 līdz 300 gramu svarā, lai zivs ir kā viena porcija pasniegšanai. Valdis Austers demonstrēja, kā darbojas ūdens attīrīšana baseinos. Tika stāstīts par vēžu audzēšanu, ieguldījumiem, kas nepieciešami vēžu mākslīgai audzēšanai, un kādi ir iemesli vēžu izzušanai Latvijā. Šeit izveidots arī zivju pirmapstrādes uzņēmums, kur izaudzētās zivis notīrīt, izķidāt un iepakot, lai realizētu galapatērētājam.

Savukārt uzņēmēja Dace Nelsone pastāstīja par mārketinga komunikāciju tūrisma uzņēmuma konkurētspējas nodrošināšanai un dalībai pārtikas produktu iepirkumos. Interesants bija uzņēmējas stāstījums par personīgo pieredzi, izvēlēto profesiju, darbu savā profesijā un izaicinājumiem jauna uzņēmuma dibināšanā.

Brauciena dalībnieki atzinīgi vērtēja iespēju apskatīt dažādus uzņēmumus, rast idejas, tiekoties ar saimniekiem, saņemt atbildes uz sev neskaidriem jautājumiem zivju audzēšanā un realizācijā, dalīties pieredzē savstarpējās sarunās brauciena laikā. Veicot dalībnieku aptauju par mācībām vai informāciju, kas būtu nepieciešama, tika izteikta vēlme gūt pieredzi ārpus Latvijas ar zivsaimniecību un tūrismu saistītos uzņēmumos.

Brauciena dalībnieki atzina, ka galvenais priekšnosacījums veiksmīgai uzņēmējdarbībai ir kvalitāte. Garantējot kvalitatīvu produktu vai pakalpojumu, tiek panākta uzņēmuma attīstība.

 

Sarma Rotberga,

LLKC Tukuma novada lauku attīstības konsultante

 

Pievienot komentāru