Piekrastes uzņēmēju projektu konkursā uzvar z/s „Knaģi” un IK „Reinis B”

GalerijaPrint

LLKC piekrastes uzņēmēju projektu konkursā par labākajiem atzīti zvejnieku saimniecības „Knaģi” un individuālā komersanta „Reinis B” projekti.

 Mērsraga novada z/s „Knaģi”projekts paredz ieguldījumu piekrastes zvejniecības tālākā attīstīšanā, bet Engures novada IK „Reinis B” paredz zivju kūpināšanas un tūrisma pakalpojumu attīstīšanu.

 LLKC un Valsts Zivsaimniecības sadarbības tīkla rīkotajā konkursā tika vērtēti kopskaitā 19 projekti divās grupās. Pirmajā grupā vērtēja dalībniekus, kuri konkursā piedalījās jau otro gadu. Pirmās trīs vietas izcīnīja: z/s „Knaģi” (Upesgrīva, Mērsraga novads; piekrastes zvejas attīstība), SIA „Aleksandra Stocka mājas kūpinājumi” (Mērsrags, Mērsraga novads; zivju kūpināšana un degustācijas) un SIA „Jurita B” (Lapmežciema pagasts, Engures novads; piekrastes zvejas attīstība).

Grupā, kur startēja debitanti, pirmās trīs vietas ieguva: IK „Reinis B” (Lapmežciema pagasts, Engures novads; zivju kūpināšana un tūrisma pakalpojumi), SIA „Dižbute” (Roja; zivju kūpināšana un kulinārija) un IK „Pūrēns.A” (Lapmežciema pagasts, Engures novads; zivju kūpināšana un tūrisma pakalpojumi).

Ceturtdien, 18. septembrī, LLKC birojā Ozolniekos notika laureātu apbalvošana.

 Konkursa laureāti saņēma arī finansiālu atbalstu savu ieceru īstenošanai. Kopējais balvu fonds bija 20 tūkstoši eiro, un individuāli naudas balvu apjoms bija robežās no 710 līdz 1700 eiro.

Konkursantu iesniegtos projektus žūrija vērtēja pēc desmit kritērijiem, kas ļāva atlasīt ekonomiski dzīvotspējīgākos un pamatotāk izstrādātos.

 Edgars Linde, LLKC valdes loceklis: „Piekrastes teritoriju attīstība, tajā skaitā zvejniecības attīstība ir ļoti svarīga ne tikai šiem reģioniem, bet Latvijai kopumā, jo piekraste aizņem gandrīz ceturto daļu no valsts robežteritorijām. Zivju resursu apjomi samazinās, tāpēc ir būtiski, ka zvejnieki meklē alternatīvus veidus, kā nopelnīt, piemēram, pievēršas zivju apstrādei vai citām uzņēmējdarbības nozarēm. Šis LLKC un Zivsaimniecības sadarbības tīkla organizētais konkurss palīdz to veicināt.”

Alla Bečere, IK „Reinis B”: „Konkursā piedalos pirmoreiz, bet vīzijas par kaut kā jauna sākšanu bija jau sen. Man bija mājražošanas cehs, un centos piesaistīt tūristus uz degustācijām. Tagad ceļu jaunu zivju apstrādes cehu, un saņemtā naudas balva ļoti noderēs aprīkojuma iegādei. Ceru būvi nodot oktobra beigās, novembra sākumā un tādējādi savu darbību paplašināt.”

Raitis Neilands, z/s „Knaģi”: „Es būtu priecīgs, ja šādus projektu konkursus rīkotu pat divreiz gadā... Pagājušogad ieguvu naudas balvu un par to iegādājos jaunu zvejas laivu. Tagad saņemto prēmiju ieguldīšu, lai iegādātos jaunu laivas motoru, jo vecais jaunajai laivai neder. Iespējams, vēl paliks pāri arī piekabei.”

 Šogad konkursā piedalījās 19 dalībnieki no Mērsraga, Engures, Salacgrīvas, Nīcas, Ventspils, Pāvilostas, Rojas, Rucavas un Limbažu novadiem. Dalībniekiem bija iespēja saņemt LLKC bezmaksas konsultācijas attīstības plānu sagatavošanā, ekonomikas un atbalsta saņemšanas jautājumos.

Konkursa mērķis ir stiprināt un atbalstīt mazo uzņēmējdarbību piejūras teritorijās. LLKC un Valsts Zivsaimniecības sadarbības tīkls „Piekrastes teritoriju ekonomiskās aktivitātes veicināšanas programmu” sāka 2012. gadā ar mērķi atbalstīt mazos un vidējos piekrastes zvejniekus. Pirmajā gadā konkursā piedalījās tikai rūpnieciskās zvejas nomnieki (zvejnieki, kuriem ir tiesības zvejot Baltijas jūrā un līcī), bet pērn un šogad projektus var iesniegt arī uzņēmēji, kuri nodarbojas ar zivsaimniecību un kuru uzņēmējdarbības teritorija atrodas ne vairāk kā 15 km attālumā no jūras.

 Piekrastes uzņēmējiem aktuālāko informāciju par atbalsta iespējām plānošanas periodā no 2014. līdz 2020. gadam sniedza Zemkopības ministrijas Zivsaimniecības departamenta pārstāve Edīte Kubliņa. Latvijai būs pieejams gan Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fonda finansējums vairāk nekā 139 miljonu apmērā, gan arī valsts finansējums, un kopējais apjoms šajā periodā būs par 9,2% lielāks nekā iepriekš. Savukārt Valsts Agrārās ekonomikas institūta speciāliste Elita Benga pastāstīja, ka, iespējams, jau oktobra beigās tiks organizētas divas tikšanās ar piekrastes uzņēmējiem, lai precizētu viņu galvenās problēmas un vēlmes nākamajam plānošanas periodam.

 Dace Millere,

LLKC sabiedrisko attiecību speciāliste

 Foto: Liega Ozola

Foto galerija: 

Pievienot komentāru