Aizvadīta “Nēģu diena 2019” Salacgrīvas novadā

GalerijaPrint

Katra gada oktobra otrajā sestdienā Salacgrīvas novada nēģu taču saimnieki un apaļmutnieku apstrādes meistari tradicionāli uz ugunskuriem vāra nēģu zupu un cienā viesus no tuvākas un tālākas apkaimes. Šī ir tā diena, kad ikvienam ir iespējas noklausīties amata meistaru stāstus par savu arodu, skatīt nēģu tačus, baudīt delikateses un izjust īpašo upes piekrastes rudens atmosfēru.

Otro gadu pēc kārtas Salacas pirmo nēģu taci ar savu klātbūtni pagodināja “Garākais viltotais nēģis pasaulē”, kura tapšanu atbalstīja LLKC un Zivsaimniecības tīkls. Salacgrīvas saimniece Ruta Birkenberga ar savu komandu bija pacentusies, lai pagājušā gada rekords tiktu pārspēts, un nākamgad jau būs jāpārvar 5,30 metru atzīme. Garuma noteikšanu un precizitāti līdz 1cm nodrošināja vesela brigāde, kur piedalījās arī LLKC Liepājas biroja vadītājs Aleksejs Kačanovs. Kad mērīšanas darbi vainagojās ar panākumiem, degustācija varēja sākties. Pirmajam viltotā nēģa gabalu bija iespēja nogaršot 1. tača saimniekam Aleksandram Rozenšteinam. Aleksejs, izmantojot izdevību, Salacgrīvas publiku uzaicināja  braukt ciemos uz Liepājas novada nēģu svētkiem Pāvilostā 27. oktobrī. Pāvilostas kolēģi arī piedalījās viltotā nēģa degustācijā un sarunās ar vietējiem.

Otrajā Salacas tacī paralēli lieliskās nēģu zupas baudīšanai bija iespējams pašam sakombinēt magnētiņu ar pasākuma simboliku, kā arī izmantot kalēja Gata Pīpkalēja piedāvājumu smēdē izkalt monētu. Pasākuma apmeklētāji varēja  paviesoties arī Svētupes tacī, kur saimniekoja kuplā Koluškinu saime ar saviem draugiem, piedāvājot gardu zupu un citus produktus no nēģiem. Pie Svētupes tača bērni un pieaugušie varēja radoši darboties kopā ar Inesi Zmičerevsku, krāsojot nēģīšu figūras. Par šo nodarbi īpašu interesi izrādīja mazākie apmeklētāji.

Blakus Svētupes tacim startu uzsāka arī “Nēģu kross 2019”, kur sportiskāk noskaņotiem nēģu ēdājiem bija iespēja doties pēc izvēles 2, 5, 10 vai 21 km skrējienā. Protams, interesenti varēja apmeklēt arī Brīvdienu māju “Vējavas”, kur skatīt latviskuma stundu ar bibliokuģi “Krišjānis Valdemārs” un tā patronu Jāni Streiču. Tad bija vērts atgriezties atpakaļ Salacgrīvā, kur pilsētas centrā pie Armanda Belasika zivju kioska nobaudīt kārtējo nēģu zupu un cepto nēģi.

“Nēģu dienas 2019” svētku programma rosināja apmeklēt arī muzeju, kur bija skatāma ekspozīcija “Zutiņš murdā”, un interesenti varēja salikt miniatūru nēģu taci, izmantojot konstruktoru. Tie svētku viesi, kuri apmeklēja visus trīs tačus un katrā tacī uzmeklēja puzles gabaliņus, beigās varēja izgatavot  suvenīru no skaistā pasākuma.

Šis gads “Nēģu dienas” vēsturē bija īpašs ar faktu, ka šogad, sadarbojoties ar Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centru, daļa no nēģu zvejniekiem un apstrādātājiem izgāja Pārtikas un veterinārā dienesta sertifikāciju, lai varētu iesniegt pieteikumu Salacgrīvas nēģu ierakstīšanai Aizsargāto ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu reģistrā. Tātad svētki tika aizvadīti, gaidot Eiropas Komisijas apstiprinājumu ļoti nozīmīgai lietai, kas pavērs jaunas iespējas svētku saimniekiem. Turēsim īkšķus, lai uz nākamo, 9. Nēģu dienu Salacgrīvas novadā, nosaukums jau būtu apstiprināts!

Jānis Kravalis,

Lauku attīstības/zivsaimniecības konsultants 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru