Lauku attīstības konsultants – tas ir aicinājums

GalerijaPrint

Nav svarīgi, kādā vārdā, ejot laikam, ir saukti lauku attīstības konsultanti. Būtība jau ir viena – palīdzēt tiem, kuriem ir vajadzīga informācija un dažreiz arī praktiska palīdzība, lai korekti tiktu galā ar saimniekošanu, uzņemtajām saistībām vai tikai uzsāktu lauksaimniecisko ražošanu.

Nu jau būs pagājis gandrīz gads, kopš savu darbu pārtrauca LLKC lauku attīstības konsultanti. Katrā novadā ir atšķirīgi risinājumi, kā nodrošināt svarīgas informācijas nonākšanu pie lauku iedzīvotājiem. Tāpēc devos uz Smiltenes novadu, lai aprunātos ar savām kolēģēm, kā darbs tiek organizēts pie viņām un kādas ir viņu domas.

Smiltenes novadā – trīs lauku konsultantes

Smiltenes novads ir viens no tiem, kurā lauku konsultanti turpināja darbu arī pēc tam, kad notika iepriekšējā teritoriālā reforma. Tika pieņemts lēmums, ka uz astoņiem pagastiem būs četri konsultanti, vēlāk situācija mazliet pamainījās, un konsultantes palika trīs. Viena LLKC sistēmā strādājošā ir Laima Āboltiņa, kuras pārziņā bez visa Smiltenes novada ir arī Bilskas, Brantu un Smiltenes pagasti, un divas pilnībā pašvaldības finansētas konsultantes – Gunta Mangale, atbildīgā par Blomes un Launkalnes pagastiem, savukārt Dzintra Medne sadarbojas ar Grundzāles, Palsmanes un Variņu pagastu iedzīvotājiem.

Mazāku laiku konsultanta darbā no viņām ir strādājusi Laima, bet arī viņai rit jau 17. gads, savukārt Gunta un Dzintra savas gaitas konsultēšanas laukā uzsākušas jau 1996. gadā, kad Zemkopības ministrija sāka algot pagastu lauku konsultantus. Kopš tā laika, reizēm mainoties nosaukumam un pakļautībai, viņas ir darījušas šo darbu.

Jaunā teritoriālā reforma

Mūsu saruna notiek īsi pēc tam, kad stājusies spēkā jaunā teritoriālā reforma, tāpēc ir interesanti uzzināt, kas mainās darba pienākumos. Viņas gan nezina, kā darbs lauku attīstības konsultantu jomā tika organizēts Smiltenes novada “jaunpienācējos”, bijušajos Raunas un Apes novados, bet viņu darbs turpinās, tagad Smiltenes novada Attīstības un plānošanas daļas ietvaros. Sarunas laikā vairākkārt atgriežamies pie sadarbības ar novada pašvaldību, un meitenes teic, ka var sacīt tikai labu, jo darba specifika, apkalpojot vairākus pagastus, ir vienmēr ņemta vērā, un arī materiāli tehniskais nodrošinājums vienmēr ir gādāts. Patīkami, ka ir atgriezeniskā saite no pašvaldības, tiek jautāts par apkalpotajiem klientiem, padarītajiem darbiem un noorganizētajiem pasākumiem. Viņas atzīst, ka no novada administrācijas puses vienmēr ir ļoti koleģiāla attieksme. Pateicības par konsultanta darbu ir saņēmusi Gunta Mangale, tās ir gan no Smiltenes novada domes, gan savulaik ministru prezidenta Māra Kučinska atzinība, un arī no LLKC. Konsultantes pašas organizē savu sadarbību ar pašvaldību, vēl nesen Laima bija tā, kura bija LLKC algots darbinieks Smiltenes novadā, tāpēc komunikācija ar pašvaldību vairāk gūlās uz viņu. Laima arī ir tā, kura organizēja kopējos novada pasākumus lauksaimniekiem, piemērām, katru gadu tiek rīkoti kopēji braucieni uz Rāmavas lauksaimniecības izstādi. Lai brauciens būtu daudzpusīgāks, Laima vienmēr papildus izstādes apmeklējumam sarūpēja vēl kādu interesantu vietu, ko iepazīt. Gunta un Dzintra teic, ka Laima joprojām, būs “viņu cilvēks” jautājumu risināšanā pašvaldībā, jo nevajag mainīt to, kas labi darbojas.  

Līdzīgas un atšķirīgas

Trīs dāmas ir tik līdzīgas un tomēr pilnīgi atšķirīgas. Smiltenes novadam ir paveicies, ka konsultantes, kuras tā algo, ir arī ar atšķirīgām izglītībām un interesēm. Gunta Mangale pēc profesijas ir agronome, viņa kopā ar ģimeni saimnieko savā zemnieku saimniecībā “Vecvindas”, kur 380 ha platībā audzē graudaugus un arī zālājus sēklai. Tieši sēklkopība ir “Vecvindu” veiksmes garants. Gunta saka: ““Vecvindas” ir mana dzimtā māja, un tajās es esmu ieaugusi ar visām saknēm, tur mazās Mutulītes krastā. Tā ir mana vectēva saimniecība, un esmu gandarīta, ka mēs esam to atjaunojuši un attīstījuši kā ražojošu uzņēmumu, mūsu veiksmes garants ir zināšanas, pieredze un mūsu foršie dēli.” Gunta neslēpj prieku, ka dēli Gatis un Klāvs, īpaši nemudināti, ir atgriezušies dzimtajā mājā un nu jau kā pilntiesīgi partneri darbojas kopā ar vecākiem, attīstot saimniecību. 

Dzintra ir zootehniķe, kura savu izloloto piena lopkopības saimniecību “Melderi” Grundzāles pagasta Aumeisteros nu jau ir atstājusi meitai Gunitai, lai pierādītu pati sev un citiem, ka jauniem ir jāuzticas un jāļauj patstāvīgi saimniekot, ja viņiem ir iegūtas zināšanas un ir vēlme attīstīt saimniecību. Dzintra saka, ka katrs saimnieko ar pareizo attieksmi, un nu viņa ir priecīga palīdzēt. Vēl Dzintrai bez konsultanta darba ir viņas sirdsdarbs, viņa vada Grundzāles pagasta teātra kopu “Cik jaudas”, pati ir aktrise un arī režisore ar diplomu. Bet nākotnei, lai būtu ko darīt, kad pienāks pensija, ir iestādījusi  zemenes, ķiršus un  bumbieres. Dzintra plāno, ka varētu arī atsākt saldējuma ražošanu, ar ko kādreiz bija pazīstama z/s “ Melderi”,  jo ir saglabājušās telpas un frīzeris, atliek tikai sagaidīt brīdi, kad būs vairāk laika.

Savukārt Laima, kā pati saka, sākumā vispār baidījusies par to, vai viņa ir piemērota lauku konsultanta darbam, jo Smiltenes tehnikumā apguvusi pārtikas tehnologa amatu, bet, kolēģu iedrošināta, ir apmeklējusi mācības un ieguvusi vajadzīgās zināšanas. Papildu drošību dod arī zemnieku saimniecība “Zilāpi”, kuru Laima ir izveidojusi, tur līdztekus krūmmelleņu dārzam nu jau tiek turētas arī aitas. Un vēl Laima ir liela rokdarbniece, kura savas prasmes labprāt ierāda arī citiem, gan pērļojot, gan darinot citas skaistas lietas. Viņa joprojām īpaši lepojas ar dāvanu, kuru saņēma kā konsultants, kurš visvairāk apmeklējis mācības, tas ir T-krekls, kuram ir uzraksti – priekšpusē “Lauku konsultants”, bet uz muguras rakstīts “Jautā man – atbildi meklēsim kopā”. Visas nospriežam, ka tas tiešām visprecīzāk atbilst konsultanta darbam, jo notikumi, noteikumi un dzīve rit tik strauji, ka tas, ko tu droši zināji vakar, šodien var izrādīties, ka tā nemaz vairs nav. Tāpēc konsultants bieži daudz uzzina un mācās jaunas lietas kopā ar saviem klientiem.

Mācās jaunas lietas kopā ar klientiem

Ir dzirdēti prātojumi par to, ka citām profesijām nav tādu konsultantu, ka tādi nav vajadzīgi arī lauksaimniekiem, bet meitenes teic, ka vēl jau kādu laiku pēc viņām būs gana liels pieprasījums. Daudz ir gados vecu lauku cilvēku, kuri izmanto palīdzību platībmaksājumu iesniegšanai, patlaban laukos ir aktuāla arī kārtējā nodokļu reforma, kuru jācenšas pareizi izprast, kāds pat nolemj tās dēļ beigt saimniekošanu, un arī tad vajadzīgs padoms. Ir arī jauni klienti, kuri Covid-19 pandēmijas iespaidā krasi mainījuši savu dzīvi un atgriezušies vai ieradušies laukos uz dzīvi,  un vēlas arī uzsākt saimniekot. Kā primāru lietu konsultantu darba uzdevumos novads ir ierakstījis sadarbību ar LAD un platībmaksājumu iesniegšanas pakalpojumu. Tomēr arī šeit ir iejaukusies pandēmija, un arvien vairāk konsultantu palīdzība tiek izmantota sadarbībai ar novadu, lai sagatavotu iesniegumus novadam par zemes jautājumiem un nomas līgumiem, tiek prasīti padomi par lietu kārtību zemes un īpašumu kārtošanā, mantošanā. Tā kā darba lauks ir plašs un pietiks vēl vairākiem gadiem. Smiltenes novada lauksaimnieki ir pieraduši, ka viņiem ir tik uzticamas un zinošas konsultantes. Viņas pašas gan smej, ka viņas ir tik pieejamas un atpazīstamas, ka reizēm tiek jautātas lietas, kas nemaz nav viņu kompetencē. Dzintra stāsta, ka viņai  kā konsultantei vēl šovasar piezvanījusi kāda sieviete, kura tajā brīdī atradusies Palsmanes kapos un lūgusi padomu, kā sameklēt konkrētu kapa vietu, viņa iedevusi atbildīgā domes darbinieka kontaktus, bet pati jau plānojusi, kā palīdzēt, ja nu būs nepieciešams. Tādas viņas ir – atsaucīgas, uzticamas un vienmēr gatavas palīdzēt, ja vien tas ir viņu spēkos.

Atsaucīgas un uzticamas

Ir teiciens “viens nav karotājs”, to gribu attiecināt arī uz jomu, kuru pārstāvam mēs. Pati dažādos jautājumos konsultējos ar kolēģiem un labprāt palīdzu arī ar padomu citiem, ir ļoti svarīgi, lai mēs nebūtu vieni, lai būtu sadarbības iespējas. Tāpēc esmu īpaši priecīga par to, ka Smiltenes novads ir pratis saglabāt lauku attīstības konsultantu savā novadā. Vienmēr ir viegli kvalitatīvi noorganizēt informatīvos seminārus, jo  Laima, Gunta un Dzintra ir ieinteresētas sadarboties. Valkas birojs ir organizējis arī izglītojošo – praktisko semināru par arklu regulēšanu pie Guntas Mangales “Vecvindās”, kas bija ļoti labi apmeklēts. Ticu, ka tad, kad Dzintra Medne atsāks saldējuma ražošanu, “Melderos” atkal tiks uzņemti skolēni, lai parādītu bērniem, kur sākas saldējuma ceļš. Bet Laimas Āboltiņas zināšanas un pieredzi krūmmelleņu audzēšanā esam izmantojuši ne tikai Valkas biroja mācībās un skolēnu programmā, bet nu jau arī kaimiņu biroji, organizējot braucienus “Saimniecību un mežu apmeklējumi”, dodas pēc pieredzes uz “Zilāpiem”. 

Valda Empele,
LLKC Valkas konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto: Valda Empele

Foto galerija: 

Pievienot komentāru