Veiksmīgas saimniekošanas pamatā ir uzņēmība un darbaprieks

GalerijaPrint

Septembrī Preiļu puses mazāku un lielāku piena lopkopības saimniecību pārstāvji devās pieredzes apmaiņas braucienā uz Viļānu pusi. Pieredzes apmaiņas braucienā tēma bija “Piena lopkopības nozares saimniecību konkurētspējas paaugstināšana vietējā tirgus apstākļos”.Brauciena laikā tika gūtas atziņas par piena ražošanu un pārstrādi, par kooperācijas iespējām nozarē un par kvalitatīva piena ganāmpulka izveidi un uzturēšanu.

 Pieredzes  apmaiņas brauciena laikā tika apmeklētas z/s „Pumpuri” (Riebiņu novads, Stabulnieku pagasts) un z/s „Akmentiņi” (Viļānu novads, Viļānu pagasts) , kuras nodarbojas ar piena ražošanu, apgūstot jaunākās un modernākās tehnoloģijas. Pabijām Latgales ciltslietu un mākslīgās apsēklošanas stacijā, lai gūtu zināšanas par kvalitatīva piena ganāmpulka izveidi, pāru atlasi, ģenētikas nozīmi ganāmpulka veidošanā.  Kā arī tika apmeklēts LPKS “Viļāni”, lai gūtu zināšanas par kooperācijas iespējām piena nozares kapacitātes veicināšanai un par piena pārstrādes iespējām.

Z/s „Pumpuri”

Zemnieku saimniecība reģistrēta 1994.  gadā, un tās pamatnodarbošanās ir piena lopkopība. Šobrīd saimniecībā ir 60 slaucamas govis. Saimniecības modernizēšanai tiek piesaistīti ES projekti – tika uzcelta kūts, iegādāta tehnika, izbūvēta kūtsmēslu krātuve.  Lai arī šobrīd piena nozarē situācija ir kritiska, saimniecība atrod iespējas saimniekošanas dažādošanai un ienākumu gūšanai. Daļa piena saimniecībā tiek arī pārstrādāta. Saimnieks teic, ka piena pārstrādi uzsāka 2009. gadā, kad Latvija piedzīvoja ekonomisko krīzi. Tajā brīdī tas bija vienīgais glābiņš, lai saimniecība nomaksātu kredītus un izdzīvotu. Arī šobrīd piens tiek pārstrādāts un par piena pārstrādes pārtraukšanu  netiek domāts, jo šajā tirgus situācijā tā ir niša, kas saimniecībai ļauj izdzīvot. Saimniecība saražoto produkciju – dažāda veida sierus –  realizē Rīgā pastāvīgajiem klientiem. Saimniecība nenolaiž rokas grūtā situācijā, bet ceļas un strādā!

Latgales ciltslietu un mākslīgās apsēklošanas stacija

AS “Latgales ciltslietu un mākslīgās apsēklošanas stacija” izveidota 1959. gadā ar mērķi sniegt pakalpojumus dažādās jomās:

  • Vaislas buļļu un kuiļu bioprodukta iegāde;
  • Piena analīžu laboratorija (akreditēta  piena fizikāli–ķīmiskajai testēšanai);
  • Pārraudzības datu apstrāde;
  • Ekspertu pakalpojumi piena govju eksterjera vērtēšanā un pāru atlasē;
  • Konsultācijas ciltsdarba jautājumos;
  • Svaru, mērkannu un piena mērītāju kalibrēšana.

 

Stacijā tika gūts ieskats par kvalitatīva piena ganāmpulka izveidi, pāru atlases un ģenētikas nozīmi saimniecībā. Tika apskatīti stacijā esošie vaislas buļļi, analizēti buļļu ciltsraksti (izslaukums, olbaltumvielas, tauki). Brauciena dalībnieki dalījās ar savu pieredze par buļļa izvēli saimniecībā, par govju izslaukumiem,  par atnešanās vieglumu un par pēcnācēju uzbūvi.

LKPS “Viļāni”

LPKS „Viļāni” dibināta vairāk nekā pirms 20 gadiem un, mazajiem kooperatīviem pamazām apvienojoties, ar šādu nosaukumu darbojas jau no 1998. gada. Nu jau sešus gadus kooperatīva valdes priekšsēdētājas amatā strādā Aija Kiserovska, un nešauboties var sacīt, ka šajā laikā, pateicoties viņai, ir panākts liels „uzrāviens” kooperatīva attīstībā. Aija teic, ka ikviens piena ražotājs ir svarīgs, un kooperatīvs ir vērsts uz sadarbību, atbalstot katru savu biedru. Šobrīd kooperatīvā ir 350 biedri. Kooperatīva attīstību atspoguļo neto apgrozījums, kurš no 2009. gada līdz šim brīdim ir vairākkārt pieaudzis. Nu jau ir apritējis gads kopš kooperatīvā sabiedrība „Viļāni” sākusi nodarboties ar piena pārstrādi un produkti – siers, sviests, krējums, kefīrs, jogurts u.c. – ieguvuši pircēju atzinību. Produkti tiek ražoti no bioloģiskām  izejvielām. Lai arī šobrīd piena pārstrādes apjomi ir salīdzinoši nelieli, aptuveni 1 t dienā, iepazīstot apkārtējo tirgu un pastāvot pieprasījumam, produkcijas pārstrādes apjomi var tikt palielināti. Aija teic, ka pārstrāde kooperatīvam noteikti nozīmē papildu stabilitāti krīzes situācijās, kas regulāri atkārtojas gan Latvijas, gan Eiropas un tāpat arī globālajā piena tirgū. Zemnieki aktīvi diskutēja par kooperatīva biedra iespējām, par kooperatīvu nākotni,  par piena šībrīža piena cenām un par nākotnes vīzijām. 

Z/s “Akmentiņi”

Saimniecības pirmsākumi meklējami 1991. gadā, kad to dibināja Broņislavs Kroičs.  Taču vērienīgākā saimniekošana uzsākta 2007. gadā, kad “Akmentiņos” atgriezās viens no trīs Broņislava dēliem – Staņislavs.

Sākumā saimniecībā bija 12 slaucamas govis, taču, startējot projektā „Jaunais lauksaimnieks”, tika uzcelta govju kūts un strauji attīstīta piena lopkopība. Šobrīd saimniecībā ir 150 slaucamas govis un tiek izmantota nepiesietās turēšanas tehnoloģija. Visi lauksaimnieciskās ražošanas pamatdarbi notiek mehanizēti.  Saimniecība apsaimnieko 500 ha lauksaimniecībā izmantojamās zemes. Veiksmīgas saimniekošanas pamatā ir uzņēmība, darbaprieks un ģimene.

Pieredzes apmaiņas brauciena dalībnieki atzinīgi novērtēja pasākuma lietderīgumu, atzīstot, ka tika iegūtas papildus zināšanas un pieredze, motivācija nepadoties un attīstīt saimniecību. Katra uzņēmuma labklājības atslēga – zinošs vadītājs.

Jolanta Augšpūle,

LLKC Preiļu nodaļas uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru