Uzņēmēju labā prakse iedvesmo Saldus jauniešus

GalerijaPrint

LLKC Saldus konsultāciju birojā jauniešiem, kuri iesaistījušies jauniešu mācībās, pieredzes apmaiņas brauciens tika organizēts pirms mācību uzsākšanas ar mērķi iedvesmot viņus darīt un radīt! Pēc jauniešu atziņām par šo dienu, kad viesojāmies pie trim jaunajiem uzņēmējiem, kuri dalījās ar saviem stāstiem, gribas ticēt, ka ikvienam no viņiem tapa skaidrs tas, ko viņi vēlas sasniegt. Jauniešiem priekšā aktīvs mācību periods, kura laikā tiks izstrādāti biznesa plāni. 

Jānis Putra, ziedu audzēšana, SIA “Pīlādži – juniors”

Nosaukums SIA “Pīlādži – juniors” dots Durbes dārzniecībai, kas atrodas teju ceļa malā uz Rīgas – Liepājas šosejas pirms Durbes. Garām saimniecībai pabraukt nevar, jo pie šosejas ir glīti noformēti ziedu rati, kas kalpo kā saimniecības vizītkarte.

Saimnieks Jānis Putra ar ziedu audzēšanu nodarbojas jau 15 gadus un saka, ka aizraušanās ir pārtapusi biznesā. Puķkopība ir Jāņa sirdslieta un darbs vienlaikus. Zināšanas Jānis ieguvis Bulduru dārzkopības vidusskolā, kā arī viņš ir studējis Jelgavā, Latvijas Lauksaimniecības universitātē. Pašlaik saimniecībā tiek apsaimniekotas siltumnīcas 2000 kvadrātmetru platībā, lielākā no siltumnīcām ir 1200 kvadrātmetrus liela un nākusi no Norvēģijas.

Sezona šīs nozares pārstāvjiem sākas jau februārī un parasti ilgst līdz Jāņiem, lai gan šogad ievilkusies līdz pat augustam, laikapstākļu dēļ.

Jānim ir gandarījums par to, ka viss ir izcīnīts pašu spēkiem. Par Eiropas naudu iegādāts vienīgi traktors. Saimniecības darbībā iesaistās pats saimnieks ar savu ģimeni, kā arī Jānis lepojas ar to, ka visu gadu ir spējīgs nodrošināt divas darbavietas, un uz sezonu vēl papildus divas darbavietas.

Lielākais peļņas laiks ziedu audzētājiem esot Mātes diena. Jānis nepārtraukti kā jebkurš uzņēmējs saskaras arī ar dažādām neparedzētām situācijām un riskiem. Piemēram, jau šobrīd, rudenī, viņam ir jāveic pasūtījums puķu sēklām un stādiem, lai nodrošinātu Liepājas pilsētas apstādījumus. Taču to, vai vispār Jānis vinnēs šajā konkursā par to, kurš būs tiesīgs ar ziediem bagātināt pilsētas vidi, viņš uzzinās tikai pavasarī. Šī gada Liepājas apstādījumu puķes arī ir nākušas no Jāņa saimniecības.

Jautājot pašam saimniekam, kuri ziedi ir vismīļākie, viņš smaida un tā īsti neatbild, jo saka, ka patīkot visi. Katru gadu Jānis arī cenšas uz saimniecību atvest kādu jaunumu no citas zemes. Mūsu viesošanās reizē siltumnīcā skaisti uzziedējis rozā krūmiņš, kurš vests no Itālijas, un olīvkoks.

Papildus savas saimniecības darbiem, Jānis iesaistās arī sava tēva SIA “Pīlādži” saimniecības darbībā. Tā jau 25 gadus nodarbojas ar graudkopību, apsaimniekojot aptuveni 2000 ha zemes. Jānis tēva saimniecībā strādā kā smagās automašīnas šoferis, palīdzot pārvadāt graudu kravas.

Ziemā Jānis laiku velta sev, viņa aizraušanās ir CrossFit, kas ir mainīgs augstas intensitātes funkcionāls treniņš. Kā pats Jānis smej, daudziem īsti tas neejot kopā – CrossFit un ziedu audzēšana. Bet skatāmies uz Jāni un saprotam, ka iet gan – cilvēks dara to, kas pašam patīk, pat ja nodarbes ir pilnīgi dažādas.

Zane Gusta, daudzveidīgas lavandu saimniecības radītāja, saimniecība “LavenderVilla”

Grobiņas pagastā Gustu māju “Mārsili” ceļgalā redzamas divas norādes – “LavenderVilla” un “ZooVilla”. Priežu jaunaudzes vidū glīti izkārtojusies gan saimnieku mājvieta, gan lavandu lauks, gan kempinga un viesu uzņemšanas mājiņas, gan atpūtas laukums un pat dīķis.

Saimniece Zane mūs sagaida, raitā solī nākot ārā nevis no mājas, bet gan no lavandu lauka – un, kā noprotam, viņa visu savu enerģiju tik tiešām atdod un atgūst, darbojoties savā saimniecībā.

Zane vairākus gadus dzīvojusi ārzemēs, kā pati saka “kaut kur starp Londonu un Maiami”. Vēloties atgriezties savās mājās Latvijā, pie saviem cilvēkiem, viņa iepazinusies ar savu vīru, un abi sākuši saimniekot “Mārsilu” īpašumā. Zane: “Atnācām šeit, un šeit bija milzīgi aizaudzis 2,9 ha liels, neauglīgas zemes gabals”.

Pēc atgriešanās no ārzemēm un pirms saimniecības izveides Zane arī pastrādājusi algotu darbu no pulksten 8 līdz 17, taču, jo vairāk domājusi par saimniecības izveidi, jo vairāk sapratusi, ka tiešām to arī vēlas, lai savu enerģiju atdotu tur, kur var redzēt rezultātu tādu, kādu to iedomājusies.

Arī Zane, tāpat kā Jānis, pamatzināšanas lauku darbiem ieguvusi Bulduru dārzkopības vidusskolā.

Stāsts par daudzveidīgas lavandu saimniecības izveidi sākās ar 10 lavandu stādu iegādi veikalā, kuri neieauga un neizdzīvoja. Neviens pats stāds! Pēc tam Zane jau visam ķērās klāt nopietnāk, konsultējās ar zinošiem cilvēkiem Bulduru dārzkopības vidusskolā, un pēc konsultācijas nolēma vēlreiz stādīt lavandas. Un ar to arī “LavenderVilla” stāsts sākās.

Zanes mamma ir šuvēja, un viņa sākusi šūt glītas rotaļlietas, kuras Zane savukārt izlēmusi pildīt ar lavandu ziediņiem. No viena kārtīga lavandu stāda varot izgatavot ap 20 rotaļlietām, jo ziedu smarža ir tik spēcīga, ka to vajag pavisam nedaudz. Pašlaik jau rotaļlietas var iegādāties ne tikai saimniecībā uz vietas un Latvijas veikalos, bet arī Norvēģijā, Anglijā, Ķīnā un citur pasaulē.

Zane aktīvi iesaistās dažādos pasākumos, lai pati iegūtu informāciju un lai dalītos ar savu pieredzi. Viņa pati ir arī piedalījusies šajās mācībās pagājušo gadu Liepājā. Papildus visam tam, paralēli saimniecībā ir īstenoti arī trīs projekti – mazo lauku saimniecību (MLS) projekts un divi LEADER projekti. Stāsta laikā Zane vairākkārt uzsvēra, ka ļoti svarīga ir tīklošanās, un to, ka ir jādalās ar zināšanām un pieredzi, jo tādā veidā cilvēks nevis kaut ko zaudē, bet tikai iegūst.

“LavenderVillas” piedāvājumā ir saimniecības apskate Zanes stāstījuma pavadījumā, iespēja atpūsties kempinga mājiņās un atpūtas laukumā, saimniecībā arī tiek gatavotas rotaļlietas un citi lavandu suvenīri, kā arī jaunums ir tas, ka drīz vien tiks piedāvāti lavandu ēdieni un dzērieni. Papildus tam saimniecībā tiek rīkoti arī pasākumi – Zane aicina sekot līdz “LavenderVilla” darbībai un iesaistīties aktivitātēs! Zane piedāvā arī suņu viesnīcas pakalpojumus, kas paslēpušies zem “ZooVilla” vārda.

Konkursā “Laukiem būt!” Zane neieguva naudas balvas, un šodien viņa atzīst, ka tas bija labākais, jo ieguvums bijis daudz vērtīgāks. Balvā Zane saņēma mentora pakalpojumus. Kopīgi ar savu mentori Ilgu Gedrovicu (Latvijas Lauksaimniecības universitātes Pārtikas tehnoloģijas fakultātes vadošā pētniece) viņa izstrādāja lavandu produktu ēdienu un dzērienu receptes, kuras pavisam drīz tiks piedāvātas viesiem.

Zane ir enerģijas pilna, un mudina jauniešus darīt to, kas patiešām patīk, un izmantot visas piedāvātās iespējas.

Artis Daugins, elektrotransportlīdzekļu ražotājs, SIA “Blue Shock Race” īpašnieks un vadītājs

Pēc nomierinošās lavandu tējas esam ieradušies “Blue Shock Race” kartinga hallē, kur mūs gatavs uzlādēt Artis Daugins – jaunietis, kurš nāk no Saldus novada Kalniem, un ir īstenojis savus sapņus, izveidojot elektrotransportlīdzekļu ražotni.

Bet savu stāstu Artis iesāk ar to, ka ir neprecējies mākslinieks, un pirms sešiem gadiem par fiziku nav zinājis gandrīz neko.

Uzņēmumā “Blue Shock Race” Artis ir otrais vecākais gadu ziņā. Viņš uzsver to, ka atbalsta jauniešus, un tāpēc ļauj savā uzņēmumā darboties jauniem cilvēkiem bez pieredzes. Kopumā Arta pārraudzībā ir 28 darbinieki, kuru vidējais vecums ir 22 gadi.

“Blue Shock Race” ir veidojies nu jau 5,5 gadus. Artis pavadīja 1,5 gadus mājās, lai  youtube.com izstudētu elektrotehnikas un fizikas pasauli, un saprastu kā tās lietas darbojas. Pašlaik jau uzņēmums ir ticis tālāk par Arta sākotnējiem sapņiem. Ikreiz, kad kāds Artim neticēja, viņš gāja un darīja – un pierādīja, ka var! Pašlaik uzņēmums ražo elektro transportlīdzekļus, tai skaitā velosipēdus un kartingus. Artis ar komandu ir izveidojuši arī kartinga halles gan Liepājā, gan Rīgā, un nu jau arī drīzumā kartinga halles tiks atvērtas arī Viļņā un Brēmenē.

Artim 2016. gadā bija iespēja vienīgajam no Latvijas piedalīties “Globālās uzņēmējdarbības samitā” ASV.

Artim bija vairākas atziņas, kurās vērts ieklausīties: ”Viss sākas no tevis”; “Dzīve jāraksta nevis jālasa”; “Nē – nozīmē iegūt vairāk”; “Veiksme neatnāk, to nopelna”; “Attaisnojumi ir mentāla vājība, jo ir bail kļūdīties”; “Pasauli dzen cilvēks ar sapņiem, nevis nauda”; “Nauda ir instruments, tā nevar būt mērķis”.

Uzņēmēji jauniešiem novēlēja vēlmi darīt un uzdrīkstēšanos, – jo uzņēmējdarbībā ir jābūt drosmīgiem!

Pieredzes apmaiņas brauciens notika VLT aktivitātes „Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai” ietvaros.

Signe Bumbiere,

LLKC Saldus konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru