Notikusi izstāde–gadatirgus “Izvēlies Piebalgu!”

GalerijaPrint

 Vienā no latviskākajiem Latvijas novadiem Jaunpiebalgā jau piecpadsmito reizi 8. augustā notika ikgadējā izstāde–gadatirgus „Izvēlies Piebalgu!”

Piebalga, kā zināms, jau izsenis bijusi slavena ar saviem mājražotājiem un amatniekiem, rosīgu sabiedrisko, kultūras un izglītības dzīvi. Šogad svinējām svētkus, vadoties pēc Ķenča tēla atveidotājas Dzidras Kuzmanes vārdiem: “Sevi caur svētkiem vest...”

Jau no pulksten sešiem teritorijā pie Jaunpiebalgas novada domes ēkas sāka ierasties pirmie tirgotāji. Jaunpiebalgas novada mājražotājiem un amatniekiem tika veidota kopīga tirgošanās vieta. Šogad no vietējiem ražotājiem bija pieteikušies 24 tirgotāji ar dažnedažādiem labumiem. Jaunpiebalgas novada Lietišķās un tēlotājmākslas studiju pārstāvēja trīs novada amatnieki. Varēja iegādāties biškopības produkciju no četriem novada tirgotājiem, kaņepju sviestu, tējas, bioloģiski audzētus dārzeņus, kūciņas un pīrāgus no četrām novada saimniecēm, tai skaitā uzņēmīgas jaunietes, kuras šajā pasākumā piedalās katru gadu, piedāvāja pašu ceptas vafeles, bulciņas, pīrāgus un vannas bumbas. Bija iespēja nopirkt koka traukus, dēlīšus, koka karotes, cibiņas, svečturus, austus paklājus un tautiskās jostas, meldru un niedru pinumus, radošās studijas “Baltie darbi” linu kleitas, tautiskus  kreklus, dvieļus, naktskreklus, galdautus; suvenīrus, dizaina priekšmetus un māla traukus, rakstainus adītus cimdus, adītas zeķes, rotas, apdrukātas krūzītes, bērnu cepures un dvieļus; māla traukus, vāzes, vēja zvanus, bļodiņas.

Šogad vietējo amatnieku tirdziņā piedalījās arī divas jaunietes, kuras  piedāvāja pašu apgleznotus krekliņus. Šī bija viņu pirmā uzdrīkstēšanās un pieredzes gūšana. Savs piedāvājums bija arī jauniešu studijai “Beira” – jauniešu uzņēmumam, kas ražo ekoloģiskas ziepes. Prieks par katru jauno talantu, kas kuplina Jaunpiebalgas novada amatnieku pulciņu.

Jaunpiebalgas novada Zosēnu pagasta biteniece Sanda Pogule saka tā: “Šī gada tirgus pārsteidza ar lielo apmeklētāju un pircēju skaitu. Brīžiem pēc medus stāvēja pat garā rindā. Pircēji bija ļoti apmierināti ar iespēju iegādāties vietējo medu, bišu maizi, šūnu medu. Pircēji vēlas arī uzzināt dažādas lietas par medus ieguves laiku un sastāvu. Tirgū esošie bitenieki nāk klāt un apmainās ar savu pieredzi, ko un kā darīt labāk, pareizāk. Ir bijuši gadījumi, ka pilsētnieks jautā: “Kas tās par konfektītēm medū?” Jā, jo viņš nekad iepriekš nav redzējis bišu maizi un arī nezina par tās vērtīgajām īpašībām. Ļoti svarīga un būtiska lieta, ko iegūst, apmeklējot amatnieku, mājražotāju tirgu, ir saziņa ar cilvēkiem, kas bagātina gan pircēja, gan pārdevēja pieredzi.”

Izstādes–gadatirgus “Izvēlies Piebalgu!” laikā pasākuma apmeklētājiem bija iespējams uzzināt atbildes uz dažādiem jautājumiem pie speciālistiem no šādām iestādēm:

  • Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Cēsu biroja,
  • Lauksaimniecības datu centra,
  • Pārtikas un veterinārā dienesta,
  • LLKC Meža konsultāciju pakalpojuma centra Cēsu biroja,
  • Lauku atbalsta dienesta,
  • Valsts augu aizsardzības dienesta,
  • Arhitekta no Buildart.lv – ēku arhitektūra un projektēšana.

Uz pasākumu no citiem Latvijas novadiem un pilsētām bija ieradušies 130 dažādu preču, dārzeņu, gaļas, saldējuma, piparkūku, zivju produkcijas, maizes, sieru, biškopības produkcijas, puķu stādu un ikdienai nepieciešamo rūpniecības preču tirgotāji, kuri apmeklētājiem piedāvāja savus saražotos labumus visas dienas garumā.

Dienas gaitā varēja baudīt smeķīgo jēra zupu, Piebalgas labākās un gardākās kūkas.

Jaunpiebalgas kultūras namā jaunākajai paaudzei tika piedāvāta jautra izrāde bērniem “Māja zem varavīksnes” un izstāžu zālē “Velves” iespēja apskatīt mākslas plenēra izstādi “Izglezno Jaunpiebalgas novadu 2020”.

Dienas daļu iešūpoja aktieris Guntis Skrastiņš.  Bija iespēja sadzirdēt un saredzēt Čangalienas galveno runas vīru Ķenci, bez kura klātbūtnes pasākums nebūtu iespējams; piedalīties jaundzimušo piebaldzēnu godināšanā; noskatīties teatrāli muzikālu uzvedumu – Ādolfa Alunāna  “Mucenieks un Muceniece”, ko izrādīja novada amatierkolektīvi; Gaujas ūdeņos izbraukt ar supdēli un laivu; apmeklēt tautā iemīļotās dziedātājas Olgas Rajeckas koncertu “Mana svētku diena!”; sajust lustīgu tirgus noskaņojumu kopā ar  Rikardionu un Kristīni Šomasi.

Bērni varēja apmeklēt radošās darbnīcas un izvēlēties sev tīkamāko nodarbi, jauniešiem – piebaldzēna autosportista Kārļa Nebara meistardarbnīca, kuras laikā bija iespējams uzzināt, kā aizsākās autosporta gaitas. Varēja izpētīt rallija auto un pielaikot ķiveri, kā arī mašīnai nomainīt riepas.

Volejbola interesentiem notika pludmales volejbola turnīrs “Ķenča kauss”.

Izstādes–gadatirgus atklāšanas laikā tika piešķirts zīmols “Izvēlies Piebalgu!” novada amatniecei Ilzei Prūsei, radošās studijas “Baltie darbi” īpašniecei, kura darina linu kleitas, tautiskus kreklus, linu dvieļus, naktskreklus, galdautus.

Pasākuma laikā bija iespējams piedalīties divu grāmatu atvēršanas svētkos: grāmatas “100 Piebalgas tautasdziesmas”atvēršanas svētkos Jaunpiebalgas Mūzikas un mākslas skolas parkā; grāmatas “Atmiņu atspulgi Ņevā” prezentācijā kopā ar autori Ievu Bērziņu un rakstnieci Ingunu Baueri.

Pēc visām dienas aktivitātēm Jaunpiebalgas Svētā Toma evaņģēliski luteriskajā baznīcā varēja baudīt koncertu “Sudrabota gaisma”.

Vakara noskaņā ikviens bija laipni gaidīts uz Intara Busuļa&Abonomenta orķestra koncertu, izdejoties kopā ar grupu “Mākoņstūmēji” un DJ Robertu Lejasmeijeru brīvdabas estrādē “Taces”, kā arī baudīt svētku uguņošanu.

Uz tikšanos nākamgad vēl kuplākā skaitā kā šogad!

Lolita Zariņa,
LLKC Cēsu nodaļas konsultante

Foto: Baiba Kalniņa–Eglīte, Dace Kalniņa, Lolita Zariņa

Foto galerija: 

Pievienot komentāru