Mācām bērniem ēst veselīgi

GalerijaPrint

Kuldīgas novada skolās un pirmsskolas izglītības iestādēs veselīgas ēšanas paradumiem tiek pievērsta liela uzmanība. Kuldīgas pirmskolas izglītības iestāde “Cīrulītis” jau piekto reizi iesaistījās Ekoskolu rīcības dienās, kurās piedalās gandrīz divsimt skolu Latvijā. Tās veltītas svarīgām vides problēmām.

Cilvēka lielākā vērtība ir veselība, kuras pamatā ir veselīgs uzturs un tīra vide.  Pareizi ēšanas paradumi vispirms tiek apgūti ģimenē, vēlāk bērnudārzā un skolā. Izvērtējot savus ēšanas paradumus, katrs no mums var mazināt kaitīgo ietekmi uz vidi. Ļoti svarīgi par šiem jautājumiem sākt runāt ar maziem bērniem, uzsverot vietējā produkta lomu.

Šogad “Cīrulīša” kolektīvs izvēlējās pārtikas tēmu un cītīgi strādāja pie starptautiskā projekta “Ēdam atbildīgi”. Mācību programma veidota ar uzsvaru uz izglītības ciešu sasaisti ar praktisku darbu. Vispirms sarunā ar bērniem tika noskaidrotas vienkāršas lietas: ko es ēdu, no kurienes nāk mans ēdiens, kā mans ēdiens tiek ražots, ko mēs varam izaudzēt paši, cik daudz ēdiena patērējām, cik izmetam. Novembrī grupa audzēkņu kopā ar skolotājām devās uz Kuldīgas tirgu, lai uzzinātu, kādu sezonālu, vietējo zemnieku audzētu un ražotu produkciju iespējams iegādāties. Katrai grupiņai bija savs uzdevums, – vieni iepazinās ar piedāvāto sortimentu, atpazina augļus un dārzeņus, citi runājās ar tirgotājiem un uzzināja, kā dārzeņi tiek audzēti, novākti un sagatavoti pārdošanai. Audzēkņi zīmēja novada karti, kurā katrs tirgotājs sameklēja un atzīmēja vietu, no kurienes ieradušies un ierakstīja savas saimniecības nosaukumu. Bērnu uzdevums bija izmērīt un noteikt, cik tālu katrs tirgotājs braucis.  Gatavojoties pasākumam, kopā ar audzinātājām viņi izgatavoja plakātus, lai apkārtējie būtu informēti par akciju. Tirgotāji atsaucīgi atbildēja uz jautājumiem un piedāvāja nedegustēt produkciju. Arī tirgus apmeklētāji izrādīja interesi un atbildēja uz jautājumiem. Gan tirgotāji, gan tirgus apmeklētāji saņēma bērnu pašizgatavotas dāvaniņās.

Šādas aktivitātes ir noderīgas, jo veicina vietējā produkta pārdošanu. Par piedāvāto produkciju bērni stāsta savās ģimenēs un rosina iegādāties nogaršoto produkciju

Kuldīgas pirmsskolas izglītības iestādes “Cīrulītis” komanda par dalību Vides izglītības fonda rīcības dienās ieguva “Plostkroga” balvu – Pasaku meža apmeklējumu un krodziņa našķus.

Iepazīšanās ar veselīga uztura principiem turpinās skolās.

5. decembrī noslēdzās 1.-3. klašu skolēnu neklātienes konkurss “Veselīgs uzturs”, kuru organizēja Kuldīgas novada sākumskolas skolotāju metodiskā apvienība sadarbībā ar Bērnu un jauniešu centru. Konkursā piedalījās septiņas skolas. Tā mērķis bija pilnveidot skolēnu un viņu vecāku izpratni par veselīgu uzturu. Katra klase kopā ar pedagogu izvēlējās pētāmo tēmu. Audzēkņi iepazinās ar uztura piramīdu, mācījās pagatavot veselīgus dārzeņu salātus no kāpostiem, burkāniem, tomātiem, gurķiem un sarkanām bietēm, pētīja vitamīnu iedarbību uz cilvēka organismu, gatavoja augļu plates, iepazinās ar ārstnieciskajām tējām un pagatavoja tās, aplikācijā veidoja veselīga uztura šķīvi, analizēja savas skolas pusdienas. Visas darbības tika atspoguļotas fotogrāfijās. Skolēni uz zīmēšanas lapām brīvā tehnikā veidoja plakātus, kuri pēc tam tika izstādīti Kuldīgas novada Bērnu un jauniešu centrā. Alternatīvās sākumskolas Padures filiālē notika salātu gatavošana un degustēšana. Receptes un ēdienu foto apkopoja salātu recepšu pašizgatavotā grāmatā.  Atzinību saņēma visi dalībnieki. Pēc noslēguma pasākuma dalībnieki apskatīja Kuldīgas galveno bibliotēku un darbojās radošās darbnīcās.

Šāda veida pasākumi ir nepieciešami un lietderīgi, jo:

  • dod stimulu izzināt vietējos produktus un iegūtās zināšanas izmantot ikdienā,
  • veido saudzīgāku attieksmi pret pārtiku, samazina tās nelietderīgus zudumus,
  • motivē vietējos produktus lietot uzturā un nostiprina uzticību vietējiem produktiem.

Iepazīstināšana ar vietējiem produktiem jāsāk jau skolas vecumā, jo šodienas skolēni būs produktu audzētāji un patērētāji nākotnē.

Inese Blūma,

Kuldīgas novada lauku attīstības konsultante

Foto: Linda Dūdiņa- Hoiere

 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru