Cūkkopības nozare Salas novadā maziem solīšiem iet uz priekšu

GalerijaPrint

Apvienojot visus nepieciešamos ražošanas faktorus, balstoties uz zināšanām, prasmi, pieredzi, intuīciju un neskatoties uz problēmām cūkkopības nozarē, SIA „Sēļi” cūku kompleksā „Stiebriņi” Sēlpils pagastā, Salas novadā šāgada februārī darbu uzsākusi kautuve.

Pagājušogad realizēts Eiropas Lauksaimniecības Fonda lauku attīstībai (ELFLA) projekts. Projekta „SIA „Sēļi” ražošanas efektivitātes uzlabošana” kopējās izmaksas ir 166 000 eiro, ELFLA finansējums – 65 052 euro jeb 40% no attiecināmām izmaksām. Kautuve ierīkota atbilstoši prasībām, kas noteiktas normatīvajos aktos. Galvenās projekta aktivitātes: ierīkota pirmskaušanas un kaušanas telpa, divas dzesējamās kameras, sadales telpa, inventāra uzglabāšanas telpa, gatavās produkcijas saņemšanas telpa, kā arī automašīnu mazgāšanas un dezinfekcijas telpa, aprīkots kabinets veterinārstam – ekspertam, jaunas ģērbtuves un sanitārais mezgls darbiniekiem.

Uzņēmuma vadītājs Juris Rinčs, kurš nozarē darbojas jau gandrīz 40 gadu, atzīst: „Šajā kritiskajā brīdī cūkkopības nozarē, kad  Latvijas teritorijā turpina izplatīties Āfrikas cūku mēris, liekot vairākām saimniecībām apturēt cūkkopību, un Krievijas embargo, uzņēmums ir gatavs attīstīt uzņēmējdarbību.  Svarīga ir atbildība par pieņemto lēmumu, par no tā izrietošām sekām, gatavība uzņemties risku. No 2011. gada SIA „Sēļi” ir akciju sabiedrības „Preiļu siers” meitas uzņēmums, tagad redzams, ka uzņēmums nonācis labās rokās, turpina attīstīties un paplašinā­ties.”

Uzņēmums atrodas ekonomiski ērtā vietā. Šobrīd uzņēmumā strādā 21 darbinieks – vietējie Sēlpils un Salas pagasta iedzīvotāji. Realizējot projektu, papildus izveidotas četras darba vietas: divi kāvēji, šoferis un kautuves vadītājs. Pakalpojumu sniedz pilnvarotais veterinārārsts. Darbinieki kautuvei jau laikus apmācīti pagājušajā gadā. Darba prasmes jaunajiem tiek apmācītas ar mentora palīdzību. Daži cilvēki aizgājuši pensijā, viņu vietā atnākuši gados jauni, kas nebaidās no darba cūku kompleksā, par ko uzņēmuma vadītājam Jurim Rinčam prieks. Darbinieki tiek stimulēti, kolektīvam ir savas tradīcijas.

SIA „Sēļi” noturējusi šķirnes dzīvnieku audzēšanas statusu, kur sasniegti labi rezultāti. Cūkgaļas ražošanai izmanto Jorkšīras un Landrases cūku šķirnes.  Uzņēmums ir Latvijas Cūku audzētāju asociācijas un Cūku ciltsdarba centra biedrs.

Tagad SIA „Sēļi” krasi jāizlemj, – vai intensīvi attīstīties, tas nozīmē, pirmkārt, ģenētikas uzlabošanu, sivēnu metiena un dzīvsvara   pieauguma pielielināšanu diennaktī,  panākot dzīvmasas  pieaugumu no 130–140 kg un vecuma robežas no  175 līdz 210 dienām. Otrkārt, uzņēmumam jādomā par pārstrādi, tas ir neizbēgams process, jāmeklē noieta tirgi, kas nav vienkārši, bet tā maziem solīšiem cūkkopības nozare Salas novadā cūku kompleksā „Stiebriņi” iet uz priekšu.

Ligita Kadžule,

Salas novada lauku attīstības konsultante

Foto: Jolanta Grandāne

Foto galerija: 

Pievienot komentāru