Žurnāla “Latvijas Lopkopis” novembra numurā

GalerijaPrint

Par izmaiņām “Sadales tīkla” darbībā novembra izdevumā intervija ar AS “Sadales tīkls” klientu direktori un valdes locekli Baibu Priedīti. No 1. jūlija spēkā stājušās vairākas izmaiņas, lai elektrības pieslēgumi kļūtu lētāki, to ierīkošana noritētu ātrāk un vienkāršāk. Novērojumi liecina, ka kovidlaiks licis laukiem atdzīvoties – pieslēgumu atjaunošanas process lauku teritorijās mērāms tūkstošos.

Žurnālā raksts par situāciju, kāda pēdējā laikā veidojas ES piena tirgū, tajā skaitā Baltijas reģionā. Oficiālā piena iepirkuma cenu statistika uzrāda mērenu cenu kāpumu, bet jau oktobra beigās Latvijas piensaimnieki sajuta svaigpiena trūkuma izraisīto satraukumu ES piena tirgū. Lietuvas, Polijas un citu valstu pircēji gatavi maksāt krietni augstāku cenu par pienu, nekā to spēj vietējie uzņēmumi.

LLKC ekonomikas konsultants Raivis Andersons, izmantojot Starptautiskā piena pētniecības tīkla IFCN datus, analizē Ukrainas tipisko piena saimniecību ekonomiku.

Turpinām rakstu sēriju par LLKC lopkopības konsultantiem, šoreiz saruna ar pieredzējušo LLKC Aizkraukles biroja konsultanti Līgu Ničiporuku.

Vērtējam, kā klājas LLKC demonstrējuma saimniecībām. Tagad  raksts par e-lauka dienu lopkopības saimniecībā “Spēkoņa” Augšdaugavas novada Līksnas pagastā, kur demonstrējums turpinās jau trešo gadu. Būtiskākais secinājums – saimniecības cilvēkiem, pašiem rūpīgi strādājot un sadarbojoties ar konsultantiem, izdevies palielināt izslaukumu vidēji no govs par 1 t gadā.

Veterinārijas sadaļā – LLKC konsultants-eksperts veterinārmedicīnā Dainis Arbidāns skaidro, ko govju uzvedība liecina par to veselības stāvokli. LLKC lopkopības konsultante Laila Plīta raksta par pneimoniju teļiem – kā ar to cīnīties. Ko nozīmē tīrība fermā, stāsta LLKC Lopkopības nodaļas vadītāja un žurnāla nozaru redaktore Silvija Dreijere.

Gaļas liellopu audzētājiem noderēs LLKC lopkopības konsultantes Daigas Baltiņas raksts par vienmēr tīra ūdens nodrošināšanu ganāmpulkam.

Kapēc plēsēji uzbrūk ganāmpulkiem un kā no tiem pasargāties, raksta Latvijas Aitu audzētāju asociācijas sertificētā vērtētāja Dina Avotiņa. Savukārt LLKC lauksaimniecības/mehānikas inženieris Pēteris Zelčs stāsta par jaunienācējiem lopkopības nozarē – alpaku audzētājiem. Par šo skaisto un vērtīgo dzīvnieku audzēšanu pieredzē dalās SIA “Rikas alpaku skola” saimnieces Gunta Rāviete un Ausma Kalniņa.

Turpinām vērtēt situāciju cūkkopības nozarē – šoreiz Latvijas Cūku audzētāju asociācijas izpilddirektores Dzintras Lejnieces pārdomas pēc Copa-Cogeca cūkgaļas darba grupas sanāksmi novembra sākumā.

Par elpceļu slimībām putniem un izsargāšanos no tām raksta Latvijas Apvienotās putnkopības asociācijas izpilddirektore Anna Ērliha.

Šī gada Latvijas šķirnes zirgu audzētāju asociācijas skatē   “Rudens pērle” par kopumā labāko jaunzirgu tika atzīta ķēve Arktika, kura ieguva arī pirmo vietu četrgadīgo ķēvju grupā. Par zirga īpašnieci Madaru Braslavu no Līgatnes staļļa raksta LLKC Apgāda redaktore Dace Millere.

Atgādinām, ka žurnālu “Latvijas Lopkopis” iespējams abonēt VAS “Latvijas Pasts” pasta nodaļās visā Latvijā, abonēšanas indekss – 2044, pasūtīšanu iespējams veikt arī elektroniski “Latvijas Pasts” mājaslapas elektroniskās abonēšanas sadaļā: https://abone.lv/lv/latvijas_preses_izdevumi/zurnali/2044/2022_gads/

Žurnālu var iegādāties arī Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā Ozolniekos.

Iveta Tomsone,
LLKC Apgāda vadītāja     

Foto galerija: 

Pievienot komentāru