Žurnāla “Latvijas Lopkopis” jūnija numurā

GalerijaPrint

Piena iepirkuma cenas, tāpat kā produktu cenas, veikalos šobrīd sasniegušas nebijušus augstumus. Par to satraukušies gan pārstrādes uzņēmumi, gan pircēji, kam krietni jārēķina, vai un cik bieži ko pirkt. Dzirdami pat pārmetumi, ka zemnieki, īpaši kooperatīvi, padodas ārvalstu piena pircēju vilinošajiem piedāvājumiem pirkt pienu par cenu, kas vietējiem ir grūti samaksājama. Jūnija numurā lasiet, ko par to saka viena no Latvijā ietekmīgākajiem spēlētājiem svaigpiena tirgū LPKS “Piena loģistika” vadība – valdes priekšsēdētājs Agris Ludriksons, biroja vadītājs Jānis Grasbergs un direktors Andris Ozoliņš.

Kāda ir piena pašizmaksa, vai un cik daudz zemniekiem paliek pāri no labās iepirkuma cenas pēc visu ražošanai nepieciešamo izdevumu segšanas? Atbildi varēsiet atrast LLKC ekonomikas konsultanta Andra Stepanova sadarbībā ar Lopkopības kompetenču centru sagatavotajā materiālā par piena pašizmaksu peridā no 2017. līdz 2021. gadam LLKC demonstrējumu saimniecībās.

Jūnijā piedāvājam virkni piensaimniekiem un pārējiem liellopu audzētājiem lietderīgu materiālu. LLKC Lopkopības nodaļas konsultants-eksperts veterinārmedicīnā Dainis Arbidāns raksta par fināla fāzē esošo demonstrējumu par nelimitētas jaunpiena (ad libitum) izēdināšanas metodes ietekmi uz teles augšanu un attīstību, kas notika AS “Agrofirma Tērvete”. Turpat arī D. Arbidāna padomi par dezinfekciju kā antimikrobiālās rezistences samazināšanas iespēju.

Jūnija izdevumā turpinām publicēt materiālus, kas tapuši pēc LLKC lopkopības konsultantu mācībām Zviedrijā. LLKC Preiļu biroja lopkopības konsultants Mairis Ormanis skaidro skābbarības gatavošanas nianses vienā no Zviedrijas saimniecībām. Savukārt šī paša biroja lopkopības konsultante Zita Briška raksta par Zviedrijas pieredzi robotizētajā slaukšanā un govju ganīšanā.

Kā iegūt vērtīgāko govju pēcnācējus, jūnija izdevumā skaidro Ilga Šematoviča, Dr. med. vet., Latvijas Lauksaimniecības universitātes Veterinārmedicīnas fakultātes docente.

Aitkopjiem noderēs LLKC Inženiertehniskās nodaļas lauksaimniecības/mehānikas inženiera Pētera Zelča sagatavotais ieskats precīzajās lopkopības tehnoloģijās aitkopībā.

Putnkopjiem iesakām Latvijas Apvienotās putnkopju asociācijas izpilddirektores Annas Ērlihas rakstu par mikoplazmozi – kas tā ir un kā ar to cīnīties. 

Zirgkopības rubrikā – LLKC Apgāda redaktores Daces Milleres intervija ar Latvijas šķirnes zirgu audzētāju asociācijas (LŠZAA) valdes priekšsēdētāju Aiju Lusi par Polijas pieredzes apmaiņas braucienā pieredzēto. Turpat arī infomācija par Latvijas Jātnieku federācijas pasniegtajām gada balvām, kā arī par to, ka  LŠZAA kļuvusi par biedru Starptautiskajā jauno zirgu audzētāju organizācijā.

Kā ierasts, žurnālā nozares ziņas no Latvijas un ārzemēm, labas veselības uzturēšanas padomi, saimnieku aptauja, recepte un anekdotes.

Atgādinām, ka žurnālu “Latvijas Lopkopis” iespējams abonēt VAS “Latvijas Pasts” pasta nodaļās visā Latvijā, abonēšanas indekss – 2044, pasūtīšanu iespējams veikt arī elektroniski “Latvijas Pasts” mājaslapas elektroniskās abonēšanas sadaļā: https://abone.lv/lv/latvijas_preses_izdevumi/zurnali/2044/2022_gads/

Žurnālu var iegādāties arī Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā Ozolniekos.

Iveta Tomsone,
LLKC Apgāda vadītāja  

Foto galerija: 

Pievienot komentāru