Saimniekošanas dažādošanas iespējas Latvijas laukos

GalerijaPrint

LLKC Tukuma konsultāciju birojs 29. decembrī organizēja pieredzes apmaiņas braucienu par tēmu “Saimniekošanas dažādošana: lauku vides tūrisma saimniecību attīstība – vietējās produkcijas noieta veicināšana, mārketinga projektu veidošana, tūrisma produkta prezentāciju organizēšana”. Šoreiz iepazināmies ar trim pavisam jauniem uzņēmumiem, kas atrodas mūsu – Tukuma novadā.

Tukuma novada Vānes pagasta “Smilgājos” tikāmies ar saimnieci Aigu Bitmani. Šeit saimnieki nodarbojas ar mēbeļu ražošanu, linu izstrādājumu veidošanu, kulinārijas pasākumu organizēšanu, tūrisma produkta prezentāciju organizēšanu un meistarklašu rīkošanu dažādām mērķauditorijām. Bieži vien cilvēki domā – ar ko vēl var nodarboties laukos bez lauksaimniecības? "Smilgāji"' ir īstā vieta, kur iepazīties ar daudzpusīgu dzīvi laukos. Saimnieki radošajā mājā “Smilgāji” dzīvo tikai divus gadus. Iepriekš šeit bijusi ģimenes brīvdienu māja. Tomēr viņu enerģija, degsme un radošums ir apbrīnojams. Saimnieka darinātās mēbeles tiek sūtītas pa visu pasauli. Linu dvielīši ir pazīstami to augstās kvalitātes dēļ. Saimnieki piedalījušies mājas kafejnīcu dienās, ēdienkartē iekļaujot sezonāli un apkārt augošus augus un iepazīstinot apmeklētājus ar garšu daudzveidību. Kopš 2022. gada pavasara saimniece piedāvā maizes cepšanas meistarklases vai kādu citu sezonā aktuālu gardumu gatavošanu. Uz Ziemassvētkiem “nāca” burciņkūkas jeb Trifle. Meistarklases, kurās katrs dalībnieks varēja pagatavot 2 veidu burciņkūkas, parādot, kā saldo ēdienu var pasniegt savādāk. Jāpiebilst, ka deviņdesmitajos gados saimniece strādājusi par konditori restorānā “Vincents” pie Mārtiņa Rītiņa. Arī mūsu grupas dalībnieki iemēģināja roku burciņkūku pagatavošanā, kur vienas pamatā tika izmantota burkānkūka, bet otrajā – šokolādes kūka ar ķiršu mērci. Kūku cepšana esot pavisam vienkārša, galvenais, cepeškrāsnī cept pie 180 0 C. Saimniece labprāt padalījās arī ar receptēm. Dalībnieki ar dāvaniņām (burciņkūkām) un pozitīvām emocijām devās uz nākamo saimniecību.

SIA “Kaimiņmuiža” atrodas Tukuma novada Kandavas pagastā. Šeit atrodas ģimenes vīna darītava, kur mūs sagaidīja “Kaimiņu” saimniece Līga Vaivade-Kalnmeiere. Ģimene pirms 11 gadiem pārcēlusies no Rīgas uz Kaimiņmuižu, kur bijis vīra dzimtas īpašums. Tajā esošo nelielo zemes pleķi agrāk iznomājuši. Līdz beidzot izdomājuši, kā apsaimniekot pašiem. 2019. gadā tapis vīnogu dārzs. Bet kādreizējās kūts vietā – vīna ražotne. Saimniece vīna darīšanu mācījusies no pašiem pamatiem. Daudz uzzināts no vietējiem vīna ražotājiem, tomēr onlainā apgūtas prasmes pie kāda Ziemeļamerikas vīndara. Jautājot, kāpēc ne Francijā, vai Itālijā –  

jo šajās dienvidu valstīs ir atšķirīgi problēmjautājumi. Savukārt Ziemeļamerikā līdzīgs klimats, šķirnes, tehnika. No Ziemeļamerikas nākusi arī viena no vīnogulāju šķirnēm, kuru audzē saimniecībā, kas īpaši piemērota mūsu klimatiskajiem apstākļiem un iztur -40 0 C salu. Odziņas esot nelielas un garšojot pēc upenēm, bet tieši no šīm vīnogām tiek iegūts ļoti labs, neatkārtojamas  garšas sausais sarkanvīns. Pievienojot nedaudz garšvielas, tiek iegūts vīnogu vīns ar nosaukumu ”Ziema”. Lieliskas garšas ir pussaldais vīnogu vīns, kā arī karstvīns. Tomēr vīnogu raža tiek iegūta tikai otro gadu un vēl pavisam mazos apjomos, tāpēc ģimene paņēmusi apsaimniekošanā upeņu dārzu un šogad tapis upeņu vīns “Zīle” (pussaldais), kura nosaukums saistās ar vietas (Kandavas) piederību. Tomēr saimniece saka, ka upeņu vīna darīšanā arī esot savas problēmas, jo neesot nemaz tik viegli iegūt dzidru upeņu sulu un vīnogu spiede tam nemaz nav piemērota. Sanākot upeņu biezsula un ir daudz zudumu. Šogad pavisam nelielās devās darināts arī rozā un baltvīns. Tomēr pieprasījums ir daudz lielāks nekā piedāvājums. Saimnieki audzē vairāku desmitu šķirņu vīnogas, lai varētu arī paeksperimentēt. Tiek domāts par vīnogu kauliņu pulvera gatavošanu. Ar nākamo gadu plānots piedāvāt vīna degustācijas. Tūrisma uzņēmējiem šis ir bijis izaicinājumu gads. Tomēr tas nav bijis šķērslis divām ģimenēm apvienot spēkus un savā dzimtajā pusē Kandavā izveidot jaunu uzņēmumu. Tā nodibināts jauns uzņēmums “Kandavas vīna nams”, kur Līga Vaivade-Kalnmeiere ir līdzdibinātāja.

“Kandavas vīna namā” tikāmies ar vēl vienu jaunu uzņēmēju – Ingu Neimani, kura nodarbojas ar maizes un konditorejas izstrādājumu ražošanu no augstvērtīgiem produktiem.

Saimniece maizi sākusi cept jau astoņdesmitajos gados, kad veikalā bija nopērkams tikai “ķieģelītis”. Maizes cepšanu viņai iemācījusi vīra vecmāmiņa, kura savulaik izmācījusies Kaucmindes skolā. Tad bijis pārtraukums maizes cepšanā. Bet  pirms pieciem gadiem atsākusi maizi cept regulāri. Saimnieces meitas mudinājušas Ingu ar maizes cepšanu  papildus nopelnīt. Beigu beigās, uztaisījušas reklāmu, tā, ka atlicis vien reģistrēties. Gardā maizīte ar nosaukumu “Meža maize” tiek gatavota no augstvērtīgiem produktiem. Maizes cepšanā tiek izmantots rudzu un kviešu ieraugs. Saldskābmaizi cep formiņās, bet rudzu maizes klaipus veido uz lizes. Maizes krāsns Ingas mājā ir goda vietā un visu māju pārņēmusi svaigi ceptas maizes smarža.

Kā redzam, arī krīzes apstākļos un laikā, kad valstī notiek visādas nebūšanas, ir tikai jādara, cenšoties dzīvi sev un citiem padarīt labāku un interesantāku. Jācenšas atrast kaut ko savu, to savu nišu, kas atšķirsies no citiem, likt lietā savu radošumu, māku un zināšanas.

Vēlos teikt lielu paldies visām saimniecēm par viesmīlīgo uzņemšanu gandrīz vai pirms pašas gadu mijas! Novēlu 2023. gadā radošumu un izdošanos mums visiem!

Saimniecību apmeklējumi tika nodrošināti Latvijas Lauku attīstības programmas (LAP) investīciju pasākuma 2014.-2020. gadam “Zināšanu pārneses un informācijas pasākumi” apakšpasākumā  “Atbalsts saimniecību un mežu apmeklējumiem”, LAD līguma Nr. LAD011018/P43.

Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests.

Sarma Rotberga,
LLKC Tukuma konsultāciju biroja projektu vadītāja

Foto galerija: 

Pievienot komentāru