Lauku dienas bioloģiskajā zemnieku saimniecībā „Mucinieki”

GalerijaPrint

Preiļu novada zemnieku saimniecībā „Mucenieki” notika demonstrējuma „Proteīna avotu nodrošināšana bioloģiskajā saimniekošanas sistēmā” lauka diena.  

Lauka dienu atklājot, bioloģiskās saimniecības īpašnieks Māris Klodāns iepazīstināja ar savu saimniecību, kas nodarbojas ar piena lopkopību un audzē graudus un pākšaugus lopbarībai.

Bioloģiskajās saimniecībās viena no galvenajām lauksaimniecības dzīvnieku audzēšanas problēmām ir proteīna nodrošināšana barībā. Sējot slāpekli piesaistošos kultūraugus, veicinām augsnes auglības uzturēšanu un palielināšanu, kā arī iegūstam ar proteīnu bagātu ražu.

LLKC Lopkopības nodaļas vadītāja Silvija Dreijere runāja par kvalitatīvu piena telīšu izaudzēšanu, dodot kvalitatīvu proteīna barību. Telīšu izaudzēšanā nozīmīga loma varētu būt tieši sojas pupām, kurās ir daudz pilnvērtīgāks proteīns.

Z/s „Mucinieki” tika ierīkots demonstrējums ar mērķi: izpētīt proteīnaugu – sojas pupu, lopbarības pupu un zirņu – ražošanas un kvalitātes nodrošināšanas iespējas bioloģiskā saimniekošanas sistēmā. Tiek izvirzīti uzdevumi:

    1) Izpētīt Baltijas valstu pieredzi sojas pupiņu, lopbarības pupu un zirņu audzēšanā;

    2) Salīdzināt sojas pupiņu, lopbarības pupu un zirņu kvantitatīvās un kvalitatīvās īpašības;

    3) Noteikt katra varianta ekonomisko efektivitāti.

Sojas pupiņas Lietuvā 2014. gadā audzēja vairāk nekā 2000 ha platībā, kur 90% no šīm platībām tiek audzēta bioloģiskā soja. Lielākoties audzē šķirnes ‘Annushka’un ‘Merlin’.

Igaunijā ir izveidota pašiem sava selekcionēta sojas pupiņu šķirne ‘Laulema’. Kā mēs zinām,  soja ir īsās dienas augs, bet šo selekcionēto šķirni dienas garums neietekmē, un tā sējama jau maija sākumā un var izturēt aukstumu līdz -3 līdz -4°C.

Latvijā 2014. gadā vienīgi bioloģiskā saimniecība SIA „Rikava Agro” audzēja sojas pupiņu šķirni ‘Annushka’– 129 ha platībā.

Pētījumu Latvijā par soju ir maz.

Preiļu KB augkopības konsultante Inese Magdalenoka lauku dienā stāstīja par demonstrējuma ierīkošanu un novērojumiem, kas tiek veikti: nezāļu uzskaite, pākšaugu pākstu uzskaite, ražas kvalitatīvā un kvantitatīvā uzskaite, kā arī audzēšanas ekonomiskais izvērtējums.

Lauka pupas ‘Gloria’ tika iesētas 23.04.2015., zirņi ‘Eso’– 24.04.2015., bet sojas pupas ‘Annushka’– 25.05.2015. Pupu un zirņu augu attīstība ir laba vai pat ļoti laba. 3.07.2015. tika veikta nezāļu uzskaite katrā variantā.  Tika konstatēts, ka pupās ir vairāk nezāļu kā zirņos, jo tās nav tik labi nomākušas nezāles. Ūsainie (lapu pārveidnes) zirņi ‘Eso’ nezāles ir labi nomākuši. Sojas pupas ‘Annushka’ cīnās ar nezālēm. Ecēšana pupās un zirņos netika veikta. Tā kā bioloģiskajās  lauksaimniecības saimniecībās ir liela problēma ar nezāļu ierobežošanu, lauku dienas laikā sojas pupās tiek demonstrēta nezāļu pļaujmašīna CombCut, kas pa virsu nopļauj strauji augošās nezāles līdz sojas pupu galotnēm, tādā veidā iedzenot stresā nezāles un nodrošinot sojas pupām saules gaismu un straujāku augšanu. Rezultāti būs redzami jau rudenī, kad varēsim runāt par ražām.

Pļaujamašīna CombCut ir zviedru zemnieka izgudrojums bioloģiskajiem saimniekiem nezāļu apkarošanā – par to stāstīja z/s „Muskati” īpašnieks Daris Ēbeliņš, kurš ir iegādājies šo pļaujmašīnu tieši nezāļu apkarošanai ķimenēs. Nezāles var pļaut arī graudaugos līdz vārpu parādīšanās stadijai.

Demonstrējuma zinātniskā vadītāja LLU Asoc. Prof. Dzidra Kreišmane akcentēja tauriņziežu iekļaušanu augu maiņā bioloģiskajās saimniecībās, to audzēšanas aktualitātes, lai augiem nodrošinātu nepieciešamos barības elementus.  Viņa  iepazīstināja arī ar proteīna ieguves iespējām no bioloģiski audzētas produkcijas lopkopības saimniecībās, kā arī īsumā izskaidroja par jaunākām aktualitātēm un izmaiņām bioloģiskās lauksaimniecības likumdošanā.

Paldies z/s „Mucenieki” saimniekam Mārim Klodānam par atsaucību demonstrējuma ierīkošanā!

Iegūtie rezultāti tiks demonstrēti noslēguma seminārā LLKC Ozolniekos gada nogalē.

Lauku diena notika Valsts Lauku tīkla pasākuma „Ilgtspējīgu lauksaimnieciskās ražošanas pilotprojektu īstenošana laukkopībā un dārzkopībā” ietvaros.

Gatis Kaimiņš,

LLKC augkopības konsultants

Foto galerija: 

Pievienot komentāru