Dobeles un Īslīces dārzos kopā strādāt jautrāk

GalerijaPrint

Arī šogad, neskatoties uz Covid likstām, selekcionāra Pētera Upīša biedrība sadarbībā ar Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Dobeles biroju realizēja Borisa un Ināras Teterevu fonda labdarības programmas “Pats savam saimes galdam” projektu “Dobeles un Īslīces dārzos kopā strādāt jautrāk!” 

Projekta mērķis ir veicināt zemkopības un dārzkopības darbu iemaņu apgūšana ģimenēm ar bērniem, kurām ir ierobežoti līdzekļi vai zemas sociālās prasmes, lai celtu dzīves kvalitāti, nodrošinot sevi ar pašu izaudzētu pārtiku.  

Šogad atbalstu guva 16 ģimenes no Dobeles novada Dobeles pagasta un Bauskas novada Īslīces pagasta, kopskaitā 30 pieaugušie un 44 bērni.

Pavasarī ģimenēm tika nogādātas sēklas, stādi un dārzkopības instrumenti. Mazdārziņos šogad ir iestādīti 46 augļu koki, 37 ogu krūmi, 103 aveņu un ap 100 zemeņu stādi, kā arī iesētas un iedēstītas dažādas dārzeņu kultūras. Ģimenes savās plēves siltumnīcās iestādīja 100 tomātu dēstus.  

Atbilstošu šķirņu augļu koku un krūmu stādi tika iegādāti Dārzkopības institūtā, Pūres dārzkopības izmēģinājumu stacijā, kā arī stādaudzētavās “Liepas” un  “Bētras”.  Savukārt dārzeņu dēsti iepirkti SIA “Daudziņi”.

Pirms sējas darbiem ģimeņu mazdārziņus apsekoja LLKC Dobeles biroja konsultantes, lai novērtētu situāciju dārzā uz vietas un sniegtu padomus. Projekta laikā speciālistu konsultācijas dārzkopībā tika sniegtas visas sezonas garumā.

Projekta rezultātā sešpadsmit ģimenes ir iekopušas savus mazdārziņus, papildinājušas tos ar ilggadīgiem stādījumiem, kuri pēc dažiem gadiem sāks ražot, papildinās ģimeņu ēdienkarti un piepildīs pagrabus.

Katra ģimene dāvanā saņēma arī recepšu grāmatu “Mildas tantes pavārgrāmata” un dažādu konservu receptes, lai būtu, kur smelties idejas gan ikdienas, gan svētku maltīšu gatavošanai, gan ziemas krājumu pagatavošanai.

Aptaujājot projektā iesaistītos dalībniekus, secināts, ka liels ieguvums no projekta ir jaunas zināšanas par augļu koku un krūmu kopšanu, ļoti noder stādi, sēklas un dārzkopības instrumenti. Pašiem nav bijis ne zināšanu, ne iespēju apmeklēt stādaudzētavas un iegādāties atbilstošas šķirnes stādus.  

Projekta gaitā tika uzlabota ne tikai projekta dalībnieku dzīves kvalitāte, bet arī viņu sociālās un funkcionālās prasmes. Kopā darbojoties ar vecākiem, projektā iesaistīto ģimeņu bērniem tika nodotas zemkopības prasmes, prasmes izaudzēto uzglabāt un sagatavot ziemas krājumiem.

Paldies projekta “Dobeles un Īslīces dārzos kopā strādāt jautrāk 2021!” finansētājiem un atbalstītājiem!

Raimonda Ribikauska,
LLKC Dobeles biroja uzņēmējdarbības konsultante, projekta vadītāja

Foto galerija: 

Pievienot komentāru