Apmeklē aveņu audzēšanas saimniecību un izbaudi glempingu

GalerijaPrint

“Izglīto. Rada sajūtas. Iedvesmo” – tie ir aveņu audzēšanas saimniecības “Mūsu avenes” atslēgas vārdi. Saimniecība atrodas Jelgavas novada  Vircavas pagastā, Vircavas ciematā. Saimniecības pamatspecializācija ir vasaras un rudens aveņu audzēšana, taču papildus tam saimniecībā tiek audzētas arī krūmcidonijas, sausserži, zīdkoki, rabarberi un dažādi sezonas dārzeņi.

Te saimnieko Inta Romanova kopā ar saviem bērniem un mazbērniem. Lai veicinātu saimniecības attīstību, Inta iespēju robežās piedalās projektos, kur iespējams saņemt atbalstu savu pārdrošo ideju realizēšanai. Tā 2023. gadā Inta noslēdza projektu “Atbalsts uzņēmējdarbības uzsākšanai, attīstot mazās lauku saimniecības”, izbūvējot saimniecības ēku lauksaimniecības produkcijas iepakošanai, pārstrādei un uzglabāšanai. Veicot saimniecības gala uzraudzības vizīti, bija prieks redzēt saimniecības attīstību lauku tūrisma nozarē – Vircavas pagasta piemājas saimniecībā “Mūsu avenes” uzstādīts glempings ar nosaukumu “Kupols avene”. Lauku tūrisms ir jauna darbības joma saimniecībā, kuras attīstību sekmēja saimniecības dalība LEADER projektā “Lauku tūrisma attīstīšana piemājas saimniecībā "Mūsu avenes"”, iegādājoties kupola telti un transformējamas mēbeles tūristu uzņemšanai.

Saimniecībai ir izveidots konts sociālajos tīklos facebook.com/musuavenes, kur šobrīd nopublicēts aicinājums uz aveņu sezonas atklāšanu 15. jūlijā, kuras ietvaros paredzēta izzinoša un interaktīva ekskursija pa saimniecību un glempinga apmeklējums, kā arī dabīgās kosmētikas pagatavošanas meistarklases un vēl citi pārsteigumi.

Piemājas saimniecība darbojas jau kopš 1989. gada, kad šeit tika audzēti dārzeņi (tomāti, gurķi, kāposti, kartupeļi), zemenes un āboli. Taču laika periodā no 2009. līdz 2019. gadam saimniecības zeme tika iznomāta, jo zemes īpašniece šajā laikā strādāja ārzemēs. 2019. gadā Inta atgriezās Latvijā, reģistrēja saimniecisko darbību, lai, izmantojot ārzemēs gūto pieredzi, uzsāktu lauksaimniecisko ražošanu, audzējot krūmcidonijas, vasaras un rudens avenes, sausseržus un baltā zīdkoka ogas. 2019. gadā iegādāti un iestādīti 2048 aveņu stādi, 500 cidoniju stādi, 45 baltā zīdkoka stādi un 35 sausseržu stādi.

Saimniecības mērķis ir kļūt par atpazīstamu aveņu un cidoniju audzēšanas saimniecību, tādēļ tā jau ir iesaistījusies vairākos projektos, kuru ietvaros notiek saimniecības popularizēšana, piemēram, kopš 2021. gada saimniecība piedāvā aveņu pašlasīšanas iespējas, kas ir ieguvušas lielu popularitāti un cilvēku atsaucību. Cilvēki labprāt brauc uz saimniecību lasīt avenes un pavadīt laiku lauku vidē. 2022. gadā saimniecība piedalījās Mājas kafejnīcu dienās, kur cilvēku interese bija liela un divu dienu laikā saimniecībā paviesojās ap 100 cilvēkiem. Šis arī bija viens no galvenajiem stimuliem, kas mudināja pievērsties jaunai jomai saimniecībā – lauku tūrismam.

Saimniecībā arī aktīvi uzkrāj zināšanas par aveņu audzēšanu un ar to saistītajiem jautājumiem, sadarbojoties ar Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes zinātniekiem aveņu audzēšanas izpētē.

Uz tikšanos 15. jūlijā “Mūsu avenēs” – atklāsim aveņu sezonu kopā!

Agnese Stivriņa, LLKC Jelgavas biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto: Inta Romanova

Foto galerija: 

Pievienot komentāru