Valsts Lauku tīkla Rīcības programmas 2014.–2020. gadam Rīcības plāna 2020. gadam finansētās aktivitātes

SIA „Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs" īstenojamās Valsts Lauku tīkla aktivitātes 2020. gadā.

Aktivitāte

Aktivitātē ietvertās informācijas vispārīgs apraksts

Lauku teritoriju ekonomiskās aktivitātes veicināšanas programma

Veicināt uzņēmējdarbības aktivitātes pieaugumu lauku teritorijās.
Atbalstīt gados jauno, mazo/vidējo uzņēmumu vadītājus, sniedzot kompleksu, sistemātisku atbalstu, izstrādājot saimniecību attīstības plānus un izvirzot saimnieciskās darbības attīstības mērķus, regulāri sekojot līdzi mērķu izpildei un saimnieciskās darbības attīstībai, izvērtējot progresu un sniedzot ieteikumus darbības uzlabošanai.
Sniegt konsultācijas lopkopības, augkopības un mežsaimniecības nozaru attīstībai, kā arī piesaistīt nozares ekspertus no citām nozarēm.

Informatīvi izglītojošu semināru organizēšana visā Latvijā

Semināri par likumdošanas un nozaru aktualitātēm lauku iedzīvotājiem, organizācijām un uzņēmējiem.

Informatīvie pasākumi jauniešiem un skolēniem

Programma tiek īstenota ar mērķi radīt interesi par lauksaimniecības un mežsaimniecības nozarēm un veidot skolēnu auditorijai izpratni par nozaru darbību, īpatnībām un tradīcijām. Organizējot konkursu "Šodien laukos", izstrādājot un publicējot konkursa uzdevumus un informāciju par aktualitātēm un norisēm laukos sociālajos tīklos, mērķis ir jauniešiem un skolēniem raisīt interesi un izpratni par norisēm laukos, izglītot par aktuālām tēmām lauksaimniecībā, zivsaimniecībā un mežsaimniecībā, kā arī lauku tūrismā un uzņēmējdarbībā.

Kapacitātes celšana ZM pakļautībā esošajām iestādēm un kapitālsabiedrībām

Profesionālās kapacitātes celšana ZM pakļautībā esošajām iestādēm un kapitālsabiedrībām, tai skaitā, novadu lauku attīstības speciālistu kapacitātes celšana.

Ziņu lapu sagatavošana

Ziņu lapas un Čiekura sagatavošana ar pielikumiem par aktualitātēm lauku attīstības jomās, labas un pārņemamas prakses piemēriem, speciālistu ieteikumiem. Ziņu lapa tiks izdota 12 reizes (izdevumi), katrs izdevums tiek pavairots 5500 eksemplāros. Čiekurs tiek izdots 4 reizes (izdevumi), katrs izdevums tiek pavairots 5000 eksemplāros.

Vietējo lauksaimniecības produkcijas ražotāju un mājražotāju atbalsta programma

Veicināt vietējās produkcijas ražotāju attīstību un kopdarbību, nodrošinot ar informāciju, iesaistīšanu pasākumos un izglītošanu.

Stiprināt sabiedrībā interesi par  vietējiem pārtikas ražotājiem, audzētājiem un pārstrādātājiem, veicinot ražotāju iesaisti vietējās produkcijas popularizēšanas pasākumos.

Agrovides unekoshēmas pasākumu aprēķini un analīze atbalsta maksājumu efektīvākai ieviešanai

Pasākuma mērķis ir nodrošināt politikas veidotājus ar nepieciešamajiem aprēķiniem ar agrovidi saistīto maksājumu modelēšanā, kā arī sekmēt lauksaimnieku izpratni par pasākumiem konkurētspējas stiprināšanai un saimniecību analīzei.

Uzdevumi mērķa sasniegšanai:

Pilnveidot datu ieguves un aprēķina metodiku, lai iegūtu pēc iespējas precīzākus datus, kas reprezentētu situāciju Latvijas saimniecībās, kas ražo attiecīgos 14 lauksaimniecības produkcijas veidus (Augkopības kultūras (uz 1 ha un uz 1 t): Vasaras kvieši, Ziemas kvieši, Rudzi, Mieži, Auzas, Kartupeļi, Ziemas rapsis, Vasaras rapsis. Mājdzīvnieku grupas (uz saražotās produkcijas t): Teļi jaunāki par gadu, Jaunlopi vecāki par gadu, Slaucamās govis, Zīdītājgovis, Nobarojamās cūkas, Aitas).

Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai

Atbalstīt gados jaunu (līdz 40 gadiem) cilvēku uzņēmējdarbības uzsākšanu lauku teritorijās.
Ideju konkursa “Laukiem būt” organizēšana.

Lauku attīstības konsultantu darba nodrošināšana ekonomiskajai izaugsmei lauku teritorijās

Novadu pašvaldību lauku attīstības konsultantu algošana un darba koordinēšana.

Būvniecības katalogs, interneta rīki un tālmācības (e-apmācības) programmu uzturēšana, atjaunošana

1) Uzturēt un papildināt tālmācības programmu "Labas Lauksaimniecības prakses Īstenošana: Iespējas un izaicināju 2020", kas aptver gan vides nosacījumus, gan vispārējos ES nosacījumus un prasības ikvienam tiešmaksājumu un cita veida atbalsta maksājumu saņēmējam vai klientam, kas plāno uzsākt lauksaimniecisko darbību un izvērtēt iespējas iegūt ES atbalstu.

2) Esošo tālmācības programmu (Meža atjaunošana un ieaudzēšana; Mežizstrāde, darbs ar motorinstrumentiem; Apaļo kokmateriālu uzmērīšana un kvalitātes prasības; Apmācības medniekiem) uzturēšana un apmācību materiālu papildināšana. Jaunu tālmācības programmu izveide Augošu koku uzmērīšana un novērtēšana un tālmācības programma Ar mežu apsaimniekošanu saistītie nodokļi. Jaunveidojamās programmas paredzētas meža īpašnieku apmācībai par augošu koku koksnes apjoma novērtēšanu gan atsevišķiem kokiem, gan cirsmām, savukārt apmācību programma par nodokļiem meža apsaimniekošanā ietvers jautājumus par meža īpašuma nodokļa režīmiem un piemērojamiem nodokļiem veicot koksnes pārdošanu atkarībā no koksnes pārdošanas veida un meža īpašnieka juridiskā statusa.

3) Uzturēt Būvizmaksu katalogu, kurā apkopotas atbilstošas lauksaimniecībā izmantojamo būvju būvniecības izmaksu bāzes cenas Latvijā. Katalogā ietverto būvju pozīciju izmaksas veidot neatkarīgi no būvfirmu piedāvājumā mākslīgi radītajām un neadekvātu iemeslu paaugstinātajām būvniecības procesa cenām.

4) Interneta rīka LAP pieejamā atbalsta noteikšanai uzturēšana, kura mērķis ir informēt atbalsta saņēmējus par atbalsta nosacījumiem un dot iespēju viņiem virtuāli noskaidrot atbalsta saņemšanas iespējas un variantus.

5) Papildināti interneta rīki efektīvas piena lopkopības saimniecības izveidē ar telīšu izaudzēšanas izmaksu uzskaiti un analīzi, barības izmantošanās efektivitāti slaucamajām govīm, ikmēneša piena ražošanas un finanšu indikatīvo rādītāju uzskaite un analīze.

6) Konsultējoties ar LLU, ZM atbildīgajiem speciālistiem un lauksaimnieku organizācijām uzsākt “Labas saimniekošanas prakses rokasgrāmatu SEG emisiju mazināšanai” veidošanu.

7) Tehnikas kataloga uzturēšana par Latvijā pieejamām lauksaimniecības tehnikas vienībām, to parametriem, cenām.

8) Papildināt lauksaimniecības tehnikas izmaksu kalkulācijas rīku, lai saimniecības varētu plānot ekonomiski pamatotas investīcijas, kā arī aprēķinātu tehnikas pakalpojumu pašizmaksu.

Lauksaimniecības profesionālās izglītības kapacitātes celšanas pasākumi

Lauku jauniešu lauksaimniecības nozares karjeras izvēles programmas un prakšu saimniecību tīkla darbības nodrošināšana, izglītības iestāžu iesaiste nozarē iesaistīto izglītības stiprināšanā.

Saimniekošanas efektivitātes un ilgtspējas celšana

Interešu grupu mērķis ir strukturētā veidā nodrošināt līdzīgas specializācijas un/vai lieluma lauksaimniecības uzņēmumu regulāras tikšanās savstarpējai zināšanu un pieredzes apmaiņai konsultanta vadībā. Katram pasākumam tiek noteikta sezonai atbilstoša tēma. Iegūta savstarpējā uzticēšanās nodrošina sarunas atbilstību un iedziļināšanos visās saimniecību problēmās. Kā vienu no tikšanās tēmām, noteikt saimniekošanas modeļu izstrādi SEG emisiju samazināšanai.

Atbalsts lauksaimniecības izstādēm un lauksaimniecības un lauku attīstības projektu konkursa organizēšana

Aktivitātes ietvaros tiek nodrošināts atbalsts lauksaimniecības nozares izstāžu un gadatirgu norisei, kas veicina lauksaimniecības nozares atpazīstamību Latvijā un ārzemēs, popularizē novadu produkcijas daudzveidību, veicina dažādu nozaru dalībnieku kopdarbību, pieredzes apmaiņu un veido tiešo saikni ar patērētāju. Aktivitāte paredz sabiedrības izpratnes veicināšanu par pašmāju produktu izcelsmi, kvalitātes nozīmi un ietekmi uz veselību, kā arī lauku dzīves daudzveidību. Lauksaimniecības un lauku attīstības projektu konkursa (Sējējs) mērķis ir popularizēt lauku vides attīstību veicinošus projektus, tādā veidā ļaujot nozares pārstāvjiem un plašākai sabiedrībai uzzināt veiksmīgākās idejas un piemērus.

Starptautiska un nacionāla līmeņa Lauku tīkla konferenču organizēšana

Pasākuma ietvaros plānots organizēt  vienu konferenci par mežsaimniecību, 5 reģionālās un starptautisku konsultantu konferenci, un piecas tematiskās konferences.

Viedo ciemu un bioekonomikas iniciatīvas atbalsta pasākumi

Lai veicinātu lauku teritoriju attīstību, sniegt atbalstu Viedo ciemu iniciatīvām – sniegtas tematiskās konsultācijas, organizēta apmācība, pasākumi atbilstoši nepieciešamībai. Popularizēt Viedo ciemu ideju, organizējot dažādus pasākumus un nodrošinot publicitāti.

Tā kā bioekonomika ir viens no Viedo ciemu raksturojošiem elementiem, pasākuma ietvaros tiks:

sasaistot praksi ar zinātni, sagatavota skaidrojoša informācija Viedo ciemu iniciatīvas grupām un plašākai sabiedrībai par to, kas ir bioekonomika, bioekonomikas izplatītākie piemēri.