Aktualitātes

Kopš 2022. gada rudens notiek aktīvs darbs projekta “Efektīvs vides un dzīvnieku labturības saimniecību monitorings” ietvaros, lai Latvijas lopkopības sektoram izstrādātu digitālu risinājumu, kas palīdzētu nodrošināt gan saimniecības datu uzskaiti un analīzi vienā vietā, gan arī veicinātu ilgtspējīgu saimniekošanu videi draudzīgā veidā.

Latvijā mežu īpatsvars sastāda 53% no tās teritorijas, tādējādi ierindojot Latviju kā ceturto mežiem visvairāk pārklāto valsti Eiropā. Pasaules un Latvijas mērogā pieaug mežiem klāto teritoriju atjaunošana saistībā ar klimata izraisītajām pārmaiņām. Visbiežāk izmantotā meža atjaunošanas metode ir mežu stādīšana.

Meži ir vērtīgas ekosistēmas, kas ir nozīmīgs valsts resurss gan Latvijā, gan Eiropā. Meži ir būtisks sabiedrotais cīņā pret klimata pārmaiņām un bioloģiskās daudzveidības zudumu. ES meža stratēģijas 2030. gadam mērķis ir uzlabot meža ilgtspējīgas apsaimniekošanas koncepciju attiecībā uz klimata un bioloģiskās daudzveidības aspektiem.

Sākot ar 2024. gada 5. februāri, Eiropas inovāciju partnerības (turpmāk – EIP) darba grupām atkal būs iespēja iesniegt projektus saistībā ar lauksaimniecību, mežsaimniecību un lauksaimniecības produktu (izņemot zvejniecības un akvakultūras produktus) pārstrādi, lai risinātu šo nozaru praktiskās vajadzības, izstrādājot jaunus produktus, procesus, jaunas tehnoloģijas un metodes. Projektu pieteikumu pieņemšana ilgs līdz 5. martam.

Lai veicinātu daudzpusīgu meža ekosistēmas plānošanu, ar Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai atbalstu jūlija sākumā Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte (LBTU), sadarbojoties ar astoņiem partneriem, aizsāka starptautiska projekta īstenošanu.

Barības sastāvam ir būtiska ietekme uz vistu olu kvalitāti, kas tādējādi pastarpināti ietekmē arī cilvēka uztura kvalitāti. Tikai vesela vista dēj uzturvielām bagātas olas. Ar vitamīniem un minerālvielām bagātināts, pareizi sabalansēts uzturs ļauj pilnībā izmantot dējējvistu potenciālu.

ES par prioritāti izvirzījusi attīstīt ilgtspējīgu, zināšanās balstītu bioekonomiku, ko Latvija ir atzinusi par  vienu no tautsaimniecības viedās specializācijas (RIS3) jomas mērķiem.

Globālais pieprasījums pēc lopkopības produktiem, kas cilvēka uzturam ir svarīga sastāvdaļa, nepārtraukti pieaug, tāpēc turpmākai lopkopības nozares attīstībai ir nepieciešams palielināt lauksaimniecības dzīvnieku produktivitāti.

Projekta “Efektīvu siltuma ieguves un apgādes risinājumu izpēte segtajās platībās” septītā  posma ietvaros darbs turpinājās divās eksperimentālajās siltumnīcās – SIA “Rītausma” un z/s “Skudriņas”. Katrā atšķirīgi, bet atbilstoši projekta uzdevumiem tika turpināta datu uzkrāšana.

Nodarbojoties ar gaļas šķirnes vaislas dzīvnieku audzēšanu, svarīgi ir ne tikai iegādāties izcilus vaisliniekus, nodrošināt piemērotus turēšanas un ēdināšanas apstākļus, bet arī mērķtiecīgi sekmēt vēlamā dzimuma pēcnācējus.

Lapas