Bažas par garšaugu un garšvielu autentiskumu ES tirgū

Pēc 21 ES dalībvalstī, kā arī Šveicē un Norvēģijā veiktām kopskaitā gandrīz 10 000 analīzēm no 1885 garšaugu un garšvielu paraugiem 17% paraugu atzīti kā neatbilstoši un pat krāpnieciski.

Šāds fakts minēts Eiropas Komisijas (EK) publicētajā Veselības un pārtikas nekaitīguma ģenerāldirektorāta pirmajā saskaņotajā kontroles plāna rezultātu ziņojumā par garšaugu un garšvielu autentiskumu.

Šī ir pirmā reize, kad veikta tik plaša ES tirgū pārdoto garšaugu un garšvielu analīze, un tas izdarīts ar ES Kopīgā pētniecības centra tehnisko atbalstu.

ES saražo aptuveni 100 000 tonnu garšaugu un garšvielu gadā, bet trīs reizes lielāku apjomu importē no Āzijas, Āfrikas, Latīņamerikas un Karību jūras reģiona valstīm. No trešajām valstīm 2019. gadā ES dalībvalstis importēja 379 000 tonnu garšvielu. Vienlaikus Eirobarometra pētījumā noskaidrots, ka ES iedzīvotāji ir nobažījušies par tirgū nopērkamo garšvielu kvalitāti – 61% eiropiešu uzskata, ka tiek maldināti par pārtikas produkta patiesajām īpašībām, savukārt 55% bija nobažījušies par riskiem, ko tas varētu radīt viņu veselībai. Četri no desmit eiropiešiem minēja, ka vēlas būt tikpat pārliecināti par ES importēto pārtiku kā ES ražoto (40%).

EK iniciētajā pētījumā konstatēts, ka 17 no analizētajiem garšaugiem un garšvielām bija  daļēji viltoti, vissliktākā situācija konstatēta oregano (raudenes) paraugos – puse no tiem bija viltoti (garšaugs daļēji aizstāts ar olīvu lapām), viltojumi un kvalitātes netabilstības konstatētas 17% piparu, 14% ķimeņu, 11% kurkumas, 11% safrāna un 6% paprikas/čili paraugos.

EK ziņojumā norādīts, ka krāpnieciskas manipulācijas var notikt visa produkta ražošanas un realizācijas procesa posmā. Visizplatītākās no tām ir:

- pievienotas sastāvdaļas, piedevas, krāsvielas, kas nav apstiprinātas lietošanai pārtikā un/vai garšaugiem un garšvielām;

- pievienotas sastāvdaļas, piedevas, krāsvielas, kas ir apstiprinātas lietošanai pārtikā, bet nav norādītas marķējumā, tādējādi maldinot pircējus;

- garšvielas vai garšaugi, kuriem ir izlaista vai izņemta kāda vērtīga sastāvdaļa, kas maldina pircēju (piemēram, izlietotas un daļēji izlietotas garšvielas un garšaugi, attaukots materiāls);

- cita attiecīgā garšauga botāniskā auga daļa nevis tā, kas deklarēta (piem., lapu vietā – sasmalcināti kāti), tādā mērā, ka tiek maldināt pircējs;

- piemaisījumi no citiem botāniskajiem augiem, nevis deklarētajiem.

Vairums pētījumā konstatēto aizdomīgo paraugu saturēja nedeklarētu augu materiālu; 2% no analizētajiem garšvielu paraugiem tika konstatētas neatļautas krāsvielas. Viens paraugs saturēja augstu svina hromāta līmeni.

Informāciju pēc AG-Press materiāliem sagatavoja Iveta Tomsone, LLKC Apgāda vadītāja

Pievienot komentāru

Plain text

  • HTML tagi nav atļauti.
  • Mājas lapu adreses un e-pasta adreses automātiski tiek pārveidotas par saitēm.
  • Rindas un rindkopas tiek pārnestas uz jaunu rindu automātiski.