Zivsaimniecības pieredze Apes skolēniem

GalerijaPrint

Zivsaimniecības nozares popularizēšanā Alūksnes pusē tika iesaistīti Dāvja Ozoliņa Apes pamatskolas 8. klases skolēni. Sākotnēji izskanēja informācija par pasākumu, kurā viņi ir piekrituši iesaistīties, un tika sniegts neliels ieskats zivkopības nozares attīstībā Latvijā.

Lai radītu interesi  un izpratni par nozares darbību, skolēniem tika organizēta iespēja doties uz Alūksnes novada Pededzes pagastu, kur iepazīt zivkopja ikdienu “Silenieku dzirnavās”. Zivkopis Armands Roze jau 26 gadu garumā darbojas zivkopības nozarē, sākotnēji Rīgas pusē, bet nu jau 20 gadus savu darbošanās vietu ir atradis upītes Virguļicas krastos.

Armands Roze ir viens no tiem laimīgajiem, kas jau bērnībā zināja, ka savu nākotni saistīs ar zivkopību. Līdz ar to viņš labprāt sava uzņēmuma durvis ir atvēris skolēniem, jo varbūt kādam no viņiem izdosies radīt interesi par zivkopību.

Zivju mazuļu audzēšana ir specifiska zivkopības sadaļa, ar ko arī nodarbojas SIA “FAPS”. Lielākoties uzņēmumā tiek audzēti lašveidīgo zivju mazuļi, kas ir izejmateriāls tirgus zivju audzētājiem. Skolēniem bija iespēja ielūkoties ražošanas cehā, pabarot zivju mazuļus un vērot mazuļu virpuļošanu, ieraugot sarkano spainīti, kas tiek izmantots barības dalīšanai. Pēc mazuļu pabarošanas tālākais zivkopja ikdienas ceļš virzījās uz dīķi, kur savu deju demonstrēja foreles. Dodoties saimniecības apgaitā, skolēniem bija iespēja klausīties stāstījumā par zivkopības nozari profesionāļa skatījumā un uzdot interesējušos jautājumus.

Tālākais zivsaimniecības popularizēšanas ceļš mūs veda uz “Vides labirintu” pie Alda Vernera, kurš dalījās savās zināšanās par ūdenī mītošo dzīvnieku evolūciju un jūrā mītošo zivju un dzīvu būtņu daudzveidību. Skolēniem bija iespēja uzzināt ko jaunu ar prāta un izziņas spēļu palīdzību, izpildot skārienjūtīgā “Vides ekrānā” sagatavotu testu.

Izzinošajai pasākuma daļai noslēdzoties, skolēniem bija jāsadalās komandās, jāizdomā komandas nosaukums, kas saistīts ar zivkopības tēmu, un jāaizpilda darba lapa par zivkopību. Lai skolēniem būtu iespēja iepazīties ar informatīvo izdevumu “Zivju Lapa”, izpildot pirmo uzdevumu, bija jāizmanto kāds no pēdējo divu gadu izdevumiem.

Komandu nosaukumos dominēja “Silenieku dzirnavās” audzētā zivs – forele, kas liecināja par to, ka skolēni bija klausījušies Armanda Rozes stāstījumā. Varbūt kāds no Dāvja Ozoliņa Apes pamatskolas 8. klases skolēniem izvēlēsies savu profesionālo karjeru saistīt ar zivsaimniecību. Lai nu kā, skolēnu aptaujas lapā bija simtprocentīgs smaidiņš. Patika. Arī tas ir svarīgi.

Pasākums tika organizēts Valsts Zivsaimniecības sadarbības tīkla aktivitātē “Zivsaimniecības popularizēšana skolās”.

Sarmīte Svilāne,
LLKC Alūksnes biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru