Tehniski pareiza zivju dīķa izveide

GalerijaPrint

Noslēdzies LLKC demonstrējums sadarbībā ar saimniecību “Lejas Tīkāni” par tehniski pareiza zivju dīķa izveidi un karpu intensīvu audzēšanu.

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC) 2021.  gadā  realizēja demonstrējumu par karpu intensīvu audzēšanu.  Demonstrējuma norises vieta: Amatas novada (tagad Cēsu novada) Nītaures pagasta “Lejas Tīkānos”.

Demonstrējuma mērķis bija noskaidrot, vai ir iespējams izaudzēt preču zivi divās vasarās.

Demonstrējuma norise īsumā:

2020. gada nogalē “Lejas Tīkānos” rekonstruēja saimniecībā esošo dīķi, pielāgojot to profesionālai zivju audzēšanai.

Lai pasargātu dīķi no zivjēdāju dzīvnieku un putnu ietekmes,  pāri visam dīķim pirms tā uzpildīšanas tika pārklāts kaprona tīkls ar acs izmēru 240 x 240 mm, kā arī dīķim pa perimetru tika novilkts elektriskais gans.

2021. gada pavasarī uzreiz pēc jaunizveidotā dīķa uzpildīšanas 9. aprīlī tika ielaisti karpu mazuļi ar vidējo svaru 97 grami. Plānotais rudens rezultāts bija nozvejot divvasaras karpas ar svaru 1–1,5 kg.

Zivju barošanai tika izmantota profesionāla estrudēta zivju barība ar augstu proteīna un tauku saturu. Barība tika barota ar pendeļveida zivju barotavu. Visas audzēšanas sezonas garumā tika veikti ūdens temperatūras un ūdenī izšķīdušā skābekļa mērījumi. Ik pēc desmit dienām tika veiktas kontrolzvejas. 

Demonstrējuma norises vietā 23. jūlijā notika seminārs  “Demonstrējums par tehniski pareiza zivju dīķa izveidi un karpu intensīvu audzēšanu”.

22. oktobrī tika plānots seminārs “Zivju dīķa nozvejas demonstrējums”, bet diemžēl epidemioloģiskās situācijas valstī un izsludinātā aizlieguma pulcēties dēļ šis seminārs pēdējā brīdī tika atcelts.   

Demonstrējuma apkopojums:

Dīķa platība – 0,24 ha

Ielaisti zivju mazuļi – 9.04.2021.

Vienvasaras mazuļi – ar vidējo svaru 97 grami

Dīķa nozveja – 22.10.2021.

Kopā nozvejotas – 154 karpas

Zivju vecums – 2 vasaras

Izbarots – 350 kg profesionālās karpu barības

Kopējais nozvejoto karpu svars – 286,78 kg

Zivju blīvums uz 1 ha – 1194,91 kg

Barības koeficients – 1,22

Vidējais vienas zivs svars –1,86 kg

Lielākā karpa – 2,36 kg

Mazākā karpa – 1,48 kg

Komentāri:

* 2021. gada sezona kopumā vērtējama kā vidēji laba, bija salīdzinoši vēss pavasaris, ļoti karsta vasara un agrs rudens, kas saīsināja audzēšanas sezonu, salīdzinot ar iepriekšējo gadu  par mēnesi.

* Labākus rezultātus iespējams sasniegt, izmantojot iespējami lielākus (100–150–250 grami)  vienvasaras karpu mazuļus.

Secinājumi:

* Izmantojot lielus vienvasaras karpu mazuļus un profesionālu rūpnieciski gatavotu zivju barību, ir iespējams vienā audzēšanas sezonā sasniegt tirgus izmēram atbilstošu preču zivju izmēru 1,5–2 kg.

* Realizējot zivis jau pēc otrās audzēšanas sezonas, ir iespējams samazināt saimniecības izmaksas zivju audzēšanai trešajā un ceturtajā sezonā, uz zivju atbiruma, kā arī uz ziemošanas svara zuduma rēķina.

* Zivju aizsardzības pasākumu (elektriskais gans, aizsargtīkls) rentabilitāte ir cieši saistīta ar audzējamo zivju blīvumu dīķī.

* Ļoti būtiski, audzējot zivis lielos blīvumos, ir sekot līdzi ūdens parametriem (temperatūra, skābeklis).

Raivis Apsītis,
LLKC eksperts zivsaimniecībā

Foto: Raivis Apsītis 

 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru