Lāzera putnu atbaidītājs, kas veidots tieši zivjaudzētāju vajadzībām

GalerijaPrint

Katrs zivjaudzētavu dīķis ir citādāks, taču visiem ir viena problēma – putni apēd mūsu zivis. Pēc vairākiem neskaitāmiem minējumiem un mēģinājumiem no zivjaudzētavām atbaidīt putnus šķietami potenciālākais variants ir izmantot tieši lāzeru tehnoloģijas. Šogad izstrādāts jauns, kompakts, ar baterijām darbināms putnu atbaidītājs, taču, kas svarīgākais – tas strādā arī bez cilvēka iesaistes.

Kas tas ir?

Vienmērīgi, rotējot ar intervāliem, lāzera stars trāpīs ikvienam putnam, kas sēž dīķī . Lāzeru var novietot gan liela dīķa 20+ ha vidū, lāzerim rotējot 360°, gan mazāka dīķa krastā, lāzerim rotējot vien iestatītā leņķī (180°, 90° vai kaut 10°). Lāzera stars tiecas lielā attālumā un efektivitāti saglabā līdz 500 m dienas laikā un vairākiem kilometriem krēslā un rītos.

Kam domāts?

Ikvienam, kura īpašumā putni apēd ražu vai ir nevēlami viesi. Aizsargā zivjaudzētavas, ogu laukus, pavasara sējumus. Noder pret migrējošiem putniem un putnu pulcēš anos lidostās.

Priekšrocības

Atšķ irībā no tradicionālajām atbaidīšanas metodēm, lāzera staram klusi rotējot, darbs tiek veikts automātiski, bez cilvēka klātbūtnes, klusi, netraucējot kaimiņus. Darbojas bez apkopes veselu nedēļ un vai visu sezonu ar pieeju elektrībai.

Lietošana

Saņemot iekārtu, nepieciešams izvēlēties labāko vietu, no kuras pārredzēt visu aizsargājamo platību, stingri nostiprināt komplektā pievienoto kāju un uzskrūvēt atbaidītāju. Lāzeri nepieciešams iestatīt tā, lai tas apspīd visu teritoriju, nelielu gabalu virs virsmas – dīķos paralēli ūdens virsmai aptuveni 10–15 cm virs ūdens virsmas; uz laukiem – 10–15 cm virs kultūraugiem. Lāzerim jāiestata vēlamais darba leņķis un vēlamais darba ātrums – lielākiem laukiem lēnāka kustība, mazākiem laukiem – ātrāka.

Pašlaik notiek aktīvs darbs pie iekārtas pilnveidošanas, un tuvākajā laikā iekārta būs savietojama ar saules paneli, nodrošinot darbu visu sezonu bez apkopes, kā arī izveidota viļņu noturīga boja, kas nodrošinātu darbu vēl lielākos dīķos un arī vējainos apstākļos. Šim Latvijā radītajam izstrādājumam jau ir pieprasījums no Eiropas zivjaudzētavām un drīzumā tas solās   būt pieejams arī citās jomās kā putnu atbaidīšanai lidostās un ogu dārzos.

Sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti šogad ir iespēja pieteikties putnu atbaidītāja testēšanai savā zivjaudzētavā. Saimniecības, kas vēlas pieteikties testēšanai, var sazināties ar Raivi Apsīti, e-pasts: raivis.apsitis@ llkc.lv, tālr. 29233377.

Rūdolfs Rumba,
Rīgas Tehniskā universitāte

Foto galerija: 

Pievienot komentāru