Brocēnu skolēni iepazīst jūrniecību

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Saldus nodaļa 10. maijā organizēja pieredzes apmaiņas braucienu Brocēnu vidusskolas skolēniem, lai iepazīstinātu ar izglītības un darba iespējām zivsaimniecībā.

Brocēnu vidusskolas desmito – divpadsmito klašu skolēni jau desmit gadu piedalās Latvijas Jūras administrācijas rīkotajā konkursā “Enkurs”, kurā vairākus gadus bijuši uzvarētāji. Skola lepojas ar iegūto karogu ”Enkurs”. Tāpēc pirmā vieta, ko apmeklējām, ir Liepājas Jūrniecības koledža. Sabiedrisko attiecību speciāliste Indra Grase pastāstīja par skolas vēsturi, apgūstamajām profesijām. Mācību klasē, kur jaunie jūrnieki apgūst glābšanas un izglābšanās aprīkojuma pielietošanu, skolēniem bija iespēja uzvilkt hidrotērpu un ielēkt baseinā, kurā atradās glābšanas plosts. Jaunieši ar interesi klausījās kuģa “Namejs” kapteiņa stāstītajā. Pēc tam apskatīja mācību klasi, kurā jaunie jūrnieki apgūst kuģa uzbūvi, ūdens straumes, meteoroloģiju. Lielākā interese bija par kuģa vadības simulācijas klasi, par ko ir arī konkursa jautājumi. Kapteinis uzsvēra, ka obligātā prasība ir angļu, krievu un latviešu valodas zināšanas. Dažās klasēs mācības notiek tikai angļu valodā. Skolēni jautāja, vai ir iespēja vēlreiz atbraukt un šo aprīkojumu izmantot konkursa uzdevumu atrisināšanai.  Vēl skolēni apskatīja vienīgo veco darbojošos kuģa dīzeļmotoru, kuru iedarbināja studenti – mehāniķi. Gan kuģu kapteiņi, gan sabiedrisko attiecību speciāliste laipni aicināja jauniešus mācīties koledžā, jo ļoti trūkst dažādu specialitāšu jūrnieku.

SIA “ERVILS” valdes loceklis Aigars Laugalis atraktīvi stāstīja par zvejas kuģiem un zvejnieku smago darbu jūrā, kur pieciem apkalpes vīriem jāsašķiro un jāsaber kastēs dienas loms – ap 10 tonnām zivju. Viņš stāstīja, ka katastrofāli trūkst vīru, izglītotu zvejnieku darbam uz zvejas kuģiem. Skolēniem bija iespēja uzkāpt uz kuģīša un apskatīt zivju rūmes un kapteiņa tiltiņu. Aigars Laugalis stāstīja, cik un kādas zivju sugas zvejo mūsu zvejnieki, cik ilgi un tālu brauc jūrā.

Noslēdzošā bija informatīvi izglītojošā ekspozīcija par Durbes ezeru. Ekspozīcijas vadītāja Liene Butkus stāstīja un rādīja ezera slāņus, un kā aizaug Durbes ezers. Viņa stāstīja, cik lielu ļaunumu ezeram nodarīja minerālmēslu lietošana lauksaimniecībā tiešā ezera tuvumā, kā arī uzskatāmi iepazīstināja ar ezerā dzīvojošām zivju sugām. Noslēgumā skolēniem bija jāatrisina krustvārdu mīkla par ekspozīcijā redzēto un dzirdēto.

Pasākuma mērķis bija iepazīstināt Brocēnu vidusskolas skolēnus ar Liepājas Jūrniecības koledžā apgūstamajām profesijām, kuras nepieciešamas darbam jūrā.  Lai skolēni saprastu, ka jūrniecībā un zvejniecībā ir vajadzīgi izglītoti un valodas zinoši speciālisti, jo jūrā braukšana ir ļoti smags, bet interesants darbs. Jūra kļūdas nepiedod!

Brauciens tika organizēts Valsts zivju tīkla aktivitātē “Zivsaimniecības popularizēšana skolās”.

Ilze Tomanoviča,

Brocēnu novada lauku attīstības konsultante

Pievienot komentāru