Apbalvoti gada balvas “Lielais loms 2021” laureāti

Aizvadītais gads ar dažādiem ierobežojumiem ir bijis grūts, bet zivis turpinām zvejot, pārstrādāt, audzēt un pēc tam nogādāt pie patērētāja. Pārstrādes uzņēmumi turpina attīstīties, tiek radīti jauni produkti, pat tādi, kuru sastāvā nav zivis, bet tikai zivju garša.

Šogad pirmo reizi apbalvojums arī bioloģiskajai akvakultūras saimniecībai. Piekrastes zvejnieki saka, ka, ja būtu mazāk roņu, bet vairāk limitu, tad dzīvotu, cepuri kuldami, jo sūdzēties par zivju noietu nevarot. Uzņēmumi, kuri ne tikai zvejo un pārstrādā, bet arī uzņem tūristus, gan šajā gadā saskārušies ar ierobežojumiem, tomēr plinti krūmos nemet. Gada balva zivsaimniecībā “Lielais loms” jau ir ikgadēja tradīcija, kad tiek noskaidroti nozares veiksmīgākie.

Nominācija “Gada uzņēmums jūras zvejniecībā” – SIA “Baņķis”, Limbažu novads

SIA “Baņķis” mājvieta ir Kuivižu osta, no tās uzņēmuma kuģi dodas reņģu zvejā gan jūrā, gan piekrastē. Lomos gūtās zivis uzņēmums šķiro un pārdod atvēsinātā un saldētā veidā. Lielākā daļa no saražotās produkcijas tiek eksportēta.

Nominācija “Gada uzņēmums jūras piekrastes un iekšējo ūdeņu zvejniecībā” – biedrība “Baltijas Zivsaimnieku apvienība”, Liepāja

Biedrība izveidota 2010. gadā. Tajā apvienojušies piekrastes zvejniecības uzņēmumi: SIA “Piestātne 85”, SIA “Sāmenis”, IK “Asarītis”, SIA “Majoka”, SIA “Tuba” un SIA “Vētra SM”. Zvejnieki nozvejotās zivis nodod biedrībai, kas veic zivju šķirošanu, sasaldēšanu, glabāšanu un sagatavošanu turpmākai realizācijai vai apstrādei. Biedrība nodrošina zivju produkcijas noietu. Produkcija ir pieprasīta gan vietējā tirgū, gan ārvalstīs. Biedrības biedri pārsvarā nozvejo apaļos jūrasgrunduļus, lašus, reņģes, asarus, vimbas, stintes un taimiņus.

Nominācija “Gada uzņēmums zivju apstrādē’’ – SIA “Unda”, Tukuma novads

Viena no modernākajām un labāk aprīkotajām zivju konservu ražotnēm Latvijā. Uzņēmums turpina attīstīt un modernizēt ražošanas cehu. Patlaban 98,9% no uzņēmuma produkcijas tiek eksportēta uz vairāk nekā 10 pasaules valstīm. Produkcija – šprotes, brisling sardīnes, ceptas brētliņas, laša konservi, mencas konservi.

Nominācija “Ieguldījums zivsaimniecības un ūdeņu apsaimniekošanas popularizēšanā” – SIA “Pie Andra Pitragā”, Talsu novads

Saimniecība sniedz lauku tūrisma pakalpojumus. Pakalpojumi ir viesu izmitināšana brīvdienu mājā un telšu laukumā. Saimnieks Andris Antmanis ir senas lībiešu dzimtas pēctecis, kurš jau vairāk kā trīsdesmit gadus nodarbojas ar zivju apstrādi un kūpināšanu, kas šo seno prasmi ir ieviesis kā specializētu tūrisma pakalpojuma produktu. Apmeklētājiem ir iespēja piedalīties zivju kūpināšanā un atkarībā no sezonas degustēt produkciju vai noklausīties stāstījumu par zivju kūpināšanas procesu, zivju garšas īpašībām, zivju ēšanas un zvejniecības tradīcijām, ir iespēja apskatīt dūmnamu un lībiešu seno žogu būves elementus. Saimniecība uzņem ekskursantu grupas, daudzinot seno arodu. Notiek arī skolēnu tematiskās ekskursijas, tiek rīkotas zivju degustācijas, ir notikušas zivju apstrādes un kūpināšanas meistarklases. 

Nominācija “Gada uzņēmums akvakultūrā” – z/s “Valti”, Kuldīgas novads

Saimnieki jau vairākus gadus sešos saimniecības dīķos audzē karpas, līņus un orfas. Ziemas sezonā zivis var ķert speciālos zivju mājas baseinos, kas izveidoti, uzpludinot Bērzenes upes līkumu. Saimniecībā izveidotajos dīķos atrasts inovatīvs risinājums barības vielas noteces samazināšanai, kas uztver vietējo noteci un veicina ūdeņu pašattīrīšanos. Saimniecībā padziļinātās gultnēs izveidoti barības vielu nogulsnēšanās baseini, kuros mīt zivis. Nogulsnēšanās vietās tiek aizturētas augsnes daļiņas, slāpeklis un fosfors, kas veicina zaļo augu augšanu. Tie savukārt nodrošina labu barības bāzi zivīm, kas sasniedz ievērojamu pieaugumu.

Nominācija “Jauns un daudzsološs nozarē” – Jānis Krūmiņš, SIA “Aļģes–1” īpašnieks, Limbažu novads

Jau vairāk nekā 10 gadus nodarbojas ar piekrastes zvejniecību Salacgrīvas novadā. Jūrā galvenokārt tiek zvejotas reņģes, savukārt Salacas upē – nēģi. Nozvejotās zivis ir īpašas ar to, ka uzņēmums klientiem tās var piedāvāt svaigas, tikko no jūras vai murdu tača. Uzņēmumam ir vairākas laivas. Jānis Krūmiņš ir iesaistīts ikvienā uzņēmuma darbībā, t. sk. zvejas procesa plānošanā, darbinieku piesaistē, produkcijas piegādē, pats remontē arī zvejas rīkus un veic tehnikas apkopes remontus. Protams, piedalās arī zvejā.

Balva “Par mūža ieguldījumu zivsaimniecībā” – Regīna Rūmniece, Talsu novads

SIA “Līcis 93” ceha vadītāja. Pašaizliedzīgi vada pārtikas ražošanas uzņēmumu, izveidojusi stabilu darba kolektīvu ar augstu atbildības sajūtu. Gadu gaitā izdevies saglabāt un uzlabot zivju pārstrādes produktu kvalitāti uzņēmumā. Vairākus gadus ir arī Dundagas novada pašvaldības deputāte.

Kristaps Gramanis,
Valsts Zivsaimniecības sadarbības tīkla Sekretariāta projektu vadītājs

Pievienot komentāru