Pļavas garšas diena Litenes pagastā

GalerijaPrint

Vai pļavai ir garša? To mēģinājām noskaidrot Gulbenes novada Litenes pagastā SIA “Sita nature park” saimniecībā, kas atrodas Sitas un Pededzes upju dabas lieguma teritorijā, un tās vadītājs ir Jurijs Prokofjevs.


 

Pirms trīsdesmit gadiem saimnieks Pededzes upes krastu pļavās uzsāka briežu audzēšanu. Šāda veida applūstošas un aizaugušas teritorijas citus lauksaimniekus īpaši neinteresēja, līdz ar to Jurijam izdevās iegūt īpašumā ap 500 ha lielu platību. Tā gan bija jāsakopj un jāatbrīvo no krūmājiem. Šobrīd pļavās ar lielu dabisko zālāju biotopu daudzveidību ganās vairāk nekā 200 brieži, 80 dambrieži un ap 130 ekstensīvo gaļas šķirņu Aberdinangus un Hereford liellopi. Šo šķirņu dzīvnieki ir vislabākie šādu palieņu pļavu noganīšanai. Pļavās tiek gatavota arī rupjā lopbarība ziemas periodam. Saimnieki gadu gaitā ir ieguldījuši lielu darbu, lai teritorijā veidotu parkveida pļavas – tiek izkopti un stādīti ozoli. Tie šeit ir no mazajiem kociņiem līdz pat divsimt gadu veciem dižkokiem. Ir arī kritalas, kas ir piemērotas kukaiņu dzīvotnēm.

Pļavas garšas dienas pasākums “Sita nature park” saimniecībā noritēja sadarbībā ar nevalstisko organizāciju Latvijas Dabas fonds (LDF). LDF sadarbībā ar saimniecībām realizē projektus, lai saglabātu un veicinātu ilgtspējīgu apsaimniekošanu Latvijas izzūdošām vērtībām – dabiskajām  pļavām. Saimnieks Jurijs uzsver: “Mēs nenodarbojamies ar lauksaimniecību, bet radām pakalpojumu sabiedrībai ar dabiskās teritorijas saglabāšanu. Mums te jāpielāgojas dabas ritmam gan ar piekto gadalaiku – plūdiem, gan palieni, kas veic nozīmīgu ekosistēmu pakalpojumu – ūdens uzņemšanu un attīrīšanu, tādā veidā pasargājot tālākos laukus un tīrumus.

Jurijs savā saimniecībā liellopus uztur līdz divu gadu vecumam un tad realizē patērētajiem. Zālāju sastāvs ir pietiekami daudzveidīgs dzīvnieku ēdināšanai, papildus tiek nodrošināts sāls un mikroelementu maisījums. Kopā ar citiem līdzīgi domājošiem saimniekiem 2021. gadā tika nodibināts kooperatīvs “Latvijas Liellops”.  Kooperatīva biedriem ir pārliecība un mērķis, ka Latvijā iespējams izaudzēt augstas kvalitātes liellopu gaļu, ēdināšanā izmantojot dabisku zāles lopbarību. Tā rodas pievienotā vērtība savam izaudzētajam produktam un tas nokļūst līdz pircējam tepat Latvijā SIA “SKAI BALTIJA” veikalu tīklā. Jurijs ir kooperatīva dibinātājs un valdes loceklis.

Jūlijā pie mums, Gulbenes pusē, pļavas  ir visbagātākās ar saviem augiem pilnbriedā. Pļavas dienas apmeklētāji  pļavas augu daudzveidību ieraudzīja, dodoties aptuveni sešu kilometru pārgājienā pa dabas lieguma teritoriju, nogaršojot tādas retas ogas kā spradzenes. Pie Jurija mājās “Silmalās” pļavas garšu iepazinām ar Elitas Melnes  ārstniecības augu tējām un drogām, ar pļavas augu sīrupiem, ar kosmētikā lietojamiem produktiem. No pļavas augiem garšu varējām sajust ar medu un citiem bišu produktiem. Pļavas garšu izbaudījām ar cienastu, kas gatavots no saimniecībā audzētiem dzīvniekiem, kuri dzimuši un auguši dabiskajās pļavās. To gatavoja un pasniedza biedrības “Grilētāju brālība” šefpavāri.

 

 

Anita Rozenberga,

LLKC Gulbenes biroja lopkopības konsultante

Foto: Ritvars Stankevičs un Līga Gavare, Latvijas Dabas fonds

Foto galerija: 

Pievienot komentāru