Preiļu uzņēmēji gūst pieredzi Madonas novadā

GalerijaPrint

LLKC Preiļu nodaļa jūlija beigās organizēja pieredzes apmaiņas braucienu „Bioloģiskās produkcijas ražošana un pārstrāde Madonas novadā”. Braucienā piedalījās gan bioloģisko saimniecību pārstāvju, gan tādu, kuras plāno ražot bioloģisko produkciju, gan jaunieši, kuri ir izvēles priekšā, ko darīt.

Brauciena mērķis bija uzzināt bioloģiskās lauksaimniecības ražošanas dažādošanas iespējas lauku saimniecībās un produkcijas noieta veicināšanu tirgū.

Brauciena laikā tika apmeklētas vairākas saimniecības.

AS „Lazdonas piensaimnieks”

Viens no lielākajiem uzņēmumiem Lazdonā ir AS „Lazdonas piensaimnieks”, kas piesaista jebkura garāmbraucēja acis, arī mūsu.  Uzņēmuma vēsture ir sena, un tās pirmsākumi meklējami 1922. gadā. Gadiem ritot, uzņēmums ir saskāries ar dažādām problēmām, tomēr visām neveiksmēm ir veiksmīgi ticis pāri.  Lai arī mūsdienās uzņēmumos darbs tiek mehanizēts, AS „Lazdonas piensaimnieks” plaši tiek izmantots cilvēku roku darbs, un šobrīd uzņēmumā strādā 98 darbinieki. Uzņēmums ražo daudzveidīgu produktu klāstu, sākot ar pienu, beidzot ar dažādiem desertiem.  Kopš pagājušā gada uzņēmums ir atvēris bioloģisko līniju, kurā tiek ražots piens, kefīrs un baltais biezpiena siers. Jautājot, vai tiks palielināts bio produktu klāsts, administratīvā direktore teic, ja vien būs pieprasījums, būs arī piedāvājums, tomēr tie ir papildu izdevumi, un tādējādi tiks noteikta produkta cena. Izejviela – piens – tiek iepirkts no vietējām zemnieku saimniecībām un kooperatīva sabiedrībām. Uzņēmuma attīstībai un modernizācijai tiek piesaistīti dažādi ES projekti.

Z/s „Līvi”

Ierodoties z/s „Līvi”, mūs sagaidīja jauks kazu bariņš un humora pilns saimnieks. Viena no saimniecības darbības nozarēm ir kazkopība un kazas piena produktu ražošana.  Saimniecībā ir viens no lielākajiem kazu ganāmpulkiem Latvijā, ap 300 kazām. Ganāmpulka saimnieks Raimonds Melderis ar savu darbību ir veiksmes piemērs tam, ka ar uzņēmību un radošām idejām var pārvarēt grūtus laikus un ieņemt noteiktu vietu ne tikai pašmāju tirgū, bet arī tirgot savu produkciju Lietuvā. Saimniecības īpašnieks iepazīstināja ar kazkopības nozari, piedāvāja degustēt gatavo produkciju – kazas piena sieru ar dažāda veida garšām, populārākais no tiem ir siera bumbiņas ar ķiplokiem „Labrīt”, gardēžiem par prieku top sieri ar baraviku un sierāboliņa garšu. Tiek gatavoti  arī kazas gaļas konservi.  

Z/s „Ielāpi”

Saimniecība atrodas Vestienas pagastā Kāla ezera krastā, kas cilvēkus piesaista ar gleznainu apkārtni. Lai arī saimniecība nav liela, tā ir atradusi savu nišu – nodarbojas ar lopkopību un papildus vasaras sezonā attīsta tūrismu. Papildu ienākumu gūšanai ir izveidota ziepju un sveču liešanas darbnīca. Saimniecība ir piesaistījusi ES projektus, tomēr lielākais ieguldījums un sakoptā apkārtne ir izveidota pašu spēkiem.

Z/s „Jāņkalni”

Tālāk devāmies uz z/s „Jāņkalni”, kas atrodas Vestienas pagastā. Ozoliņu dzimtas paaudzēs mantotais  darba tikums un mīlestība pret zemi, teiksmainā Kāla ezera tuvums devis saimniekiem uzņēmību izveidot un attīstīt ģimenes uzņēmumu, kas jau vairākās paaudzēs nodarbojas ar augļu un ogu ražošanu un tirgošanu. Saimniecībā mūs sagaidīja jauns, stalts saimnieks, kurš saimniecību ir pārņēmis no sava tēva, piedalījies ES projektos un uzcēlis ogu pārstrādes cehu. Šobrīd saimniecība apsaimnieko ap 20 ha, kuros aug dažādas ogas – krūmellenes, avenes, cidonijas, dzērvenes, rabarberi, zemenes, smiltsērkšķi, ābeles, ķirši, bumbieri.   Ogas tiek pārstrādātas dažādos produktos – ievārījumā, sulā, biezsulā, sukādēs, marmelādē, tējā un vēl un vēl... Interesantiem bija iespēja arī iegādāties krūmmelleņu un cidoniju stādus.

Pieredzes apmaiņas brauciens bija izglītojošs, lietderīgs, spilgtiem iespaidiem un idejām bagāts. Brauciena dienas programmā bija iekļauti dažādi uzņēmējdarbības veidi, lai saprastu, ka var strādāt un pelnīt arī citas nozarēs.

Pieredzes apmaiņas brauciena dalībnieki atzina, ka šādus braucienus  nepieciešams organizēt biežāk, jo šādā veidā tiek iegūtas gan jaunas idejas, gan sadarbības partneri. Apmeklējot saimniecības, rodas stimuls un dzinulis nepadoties, bet domāt, rīkoties un dažādot savu saražoto produkciju. Brauciens notika VLT pasākumu ietvaros.

Brauciena dalībnieku atziņas:

„Kas strādā un domā – tiem izdodas! Darīt visu, kas patīk un izdevīgi pārdot! Jāturpina cīnīties, nepadoties! Ja viņi var, varēšu arī es! Kuri dara, tiem izdodas! Vajag tikai rakt! Mēs latgalieši neesam zemē metami!”

Jolanta Augšpūle,

LLKC Preiļu nodaļas uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru