Zināmi konkursa “Laukiem būt!” uzvarētāji

GalerijaPrint

Konkursā “Laukiem būt!”, ko lauku jauniešu uzņēmējdarbības atbalstam jau divpadsmito gadu rīko Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC), šogad galvenās balvas ieguva biznesa idejas par piedevām ēdienu gatavošanai, mērcēm un sausajām garšvielām; digitālas mācību platformas izveidošanu angļu valodas apguvei pirmsskolas vecuma bērniem un bioloģisko augu stādīšanas podiņu ražošanu.

No 50 biznesa idejām, kas tika pieteiktas konkursam šajā sezonā, finālā iekļuva 18 projekti trīs kategorijās: lauksaimniecība un pārtikas pārstrāde, nelauksaimniecības pakalpojumi, kā arī nelauksaimnieciskā ražošana.

Jauniešu biznesa idejas septiņu minūšu garās prezentācijās fināla pasākumā  noklausījās un vērtēja finanšu institūcijas ALTUM Vidzemes reģiona vadītāja Olita Untāla, Jauno zemnieku kluba valdes priekšsēdētājas vietnieks Rūdolfs Pulkstenis, Saeimas deputāts Jānis Grasbergs, Latvijas Pašvaldību savienības padomniece lauku attīstības jautājumos Sniedze Sproģe un LLKC finanšu direktors Dzintars Vaivods. Īsi pirms rezultātu paziņošanas žūrija atzina, ka šogad vērtēšana bijusi īpaši spraiga pat kategorijas ietvaros – sākot no džeza līdz pat metālapstrādei. Tāpat atzinīgi vārdi tika veltīti jauniešu prezentācijas prasmēm, kā arī radošumam un mērķtiecībai.

Žūrijas komisijas loceklis Jānis Grasbergs, uzrunājot finālistus, aicināja aizdomāties par sevi kā par māksliniekiem uzņēmējdarbībā: “Katrs uzņēmējs, vienalga, vai tā ir pakalpojumu sfēra, ražošana vai lauksaimniecība, – jūs esat mākslinieki, kas veido mākslas darbu, ko sauc – uzņēmums. Bieži vien ir birokrātija un vēl kādas citas lietas, kas ierobežo, bet māksliniekam ir nepieciešama tā brīvības sajūta. Te vēlos atzīmēt LLKC – lai jūs varētu būt šie mākslinieki, tad jums vajag kādu, kas palīdz izdarīt tās birokrātiskās lietas, un LLKC ir tā iestāde, kam pajautāt padomu dokumentācijas kārtošanā, grāmatvedībā un uzticēt šajās lietās palīdzēt, lai jūs neierobežotu, lai jūs varat tvert to brīvo lidojumu un radīt mākslas darbus kā uzņēmēji.”

Jautājot, kā pirmo trīs vietu ieguvēji tērēs naudas balvas, te atbilde bija vienprātīga – finansējums tiks ieguldīts uzņēmumu attīstībā, iegādājoties profesionālu tehniku.

Savukārt uz jautājumu, ko uzvarētāji paturēs atmiņā no konkursa “Laukiem būt!” piedzīvojuma, skanēja atbildes:

Evita Ose, mājražotājs “Dabas nams”: “Emocijas! Ielēkt konkursā kā pēdējā vilcienā ar pilnīgi kaut ko negaidītu un sev jaunu, kas pat nebija plānots, bet rezultātā man ir skaidrs – ja kaut ko gribi, tad ej un dari, un saņem.”

Laima Januševska, digitāla mācību platforma angļu valodas apguvei pirmsskolas vecuma bērniem: “Iepazīšanās ar fantastiskiem cilvēkiem un citu dalībnieku apņemšanās darīt un degsme par to, ko dara, ir tas, kas mani iedvesmoja un ko noteikti atcerēšos no šī konkursa. Iedvesma!”

Haralds Ducens, Bioloģiskie augu stādīšanas podiņi: “Noteikti atcerēšos vērtīgās mācības – mācījāmies apgūt prezentācijas prasmes, runāt auditorijas priekšā. Iemācījos dažādas jaunas tehnikas, ko noteikti atcerēšos un pielietošu arī turpmāk.”

Konkursa fināla pasākuma iespaidos dalās arī Inita Krivašonoka, LLKC Klientu apkalpošanas atbalsta daļas projektu vadītāja, “Laukiem būt!” koordinatore: “Ir patiesi iedvesmojoši vērot, kā šajos konkursa mēnešos aug un attīstās gan biznesa idejas, gan arī paši jaunieši kļūst arvien pārliecinātāki par sevi un savu ideju. Ar gandarījumu secinu, ka  jaunieši izmanto mācībās iegūtās prasmes, gan prezentējot savas idejas, gan domājot par savu klientu loku, gan pārdošanu un finansēm. Starp konkursa pusfinālu un finālu notika Mentoru brokastis, kurās finālisti prezentēja savas idejas pieredzējušiem uzņēmējiem un saņēma padomus no viņiem, kā arī jautājumus, par ko vēl jāpārdomā. Klausoties fināla prezentācijas, secināju, ka pilnīgi katrs jaunietis bija ņēmis vērā mentoru teikto un savas prezentācijas papildinājis vai pat pilnībā pārveidojis savu prezentāciju atbilstoši ieteikumiem. To redzot, arī mums ir prieks un gandarījums strādāt, lai palīdzētu attīstīt uzņēmējdarbību laukos, un ar interesi arī sekosim līdzi jauniešu turpmākajām gaitām uzņēmējdarbībā.”

Fināla uzvarētāji:

Kategorija “Lauksaimniecības un pārtikas pārstrāde”

1. vieta  – Evita Ose, mājražotājs “Dabas nams”: piedevas ēdienu gatavošanai, mērces un sausās garšvielas (Tukuma novads, Pūres pagasts).

2. vieta – Kristīne Savicka, Pūteļu milti: pilngraudu maluma miltu produkts “Pūtelis” (Talsu novads, Dundagas pagasts).

3. vieta – Elza Anete Strazdiņa, “No plāna līdz dārzam” (Jelgavas novads, Elejas pagasts).

Atzinības raksti:

Līva Vilcāne – Smukumkūciņas un printi: konditorejas izstrādājumi ar un bez printētiem attēliem (Preiļi);

Santa Misiņa – Vegāniskās kūkas, batoniņi un citi saldumi (Kuldīgas novads, Gudenieku pagasts);

Zane Grunda – Sertificētu bērzu un egļu konteinerstādu audzēšana (dzīvo Jelgavas novadā, uzņēmums būs Preiļu novada Stabulnieku pagastā).

Kategorijā “Nelauksaimniecības pakalpojumi”

1. vieta  – Laima Januševska, digitāla mācību platforma angļu valodas apguvei pirmsskolas vecuma bērniem (Ogres novads, Lielvārde).

2. vieta – Kristīne Savicka, koka mēbeļu atjaunošana (Talsu novads, Virbu pagasts).

3. vieta – Dainis Vlasovs, traktortehnikas pakalpojumi lauku viensētām un uzņēmumiem laukos(Gulbenes novads, Stāmerienas pagasts).

Atzinības raksti:

Raivis Rozentāls – aktīvās atpūtas inventāra noma un izmitināšanas pakalpojumu piedāvāšana pie Daugavas (Dzelmes, Ogres novads);

Ilze Estere Kleinhofa – džeza kamerkoncerti muižas teritorijā (Jelgavas novads, Vircavas pagasts);

Solveiga Ozolniece – ābolu un citu augļu sulas spiešanas pakalpojums (Siguldas novads, Krimuldas pagasts).

Kategorija “Nelauksaimnieciskā ražošana”

1. vieta  – Haralds Ducens, bioloģiskie augu stādīšanas podiņi (Madonas novads, Mārcienas pagasts).

2. vieta – Evika Kervāne, transformējamu bērnu apģērbu un aksesuāru ražošanas uzņēmuma izveide (Madonas novads, bet strādās Lielvārdē, Ogres novadā).

3. vieta – Santa Krūmiņa, humors vannas istabā – jautrās dušas želejas(Salaspils novads, Salaspils pagasts).

Atzinības raksti:

Elmārs Cimdiņš – metālapstrāde un lauksaimniecības tehnikas ražošana (Preiļu novads, Rožkalnu pagasts);

Uldis Valainis – lāzergravēšanas un 3D printēšanas pakalpojumi un e-komercijas veikals ar gataviem produktiem (Preiļu novads, Rožkalnu pagasts);

Zane Lasmane – dabīgās kosmētikas ražošana (Saldus novads, Novadnieku pagasts).

Konkursa kopējais balvu fonds ir 22 000 EUR: 1. vieta – 2900 eiro, 2. vieta – 1800 eiro; 3. vieta – 1400 eiro; 4. vieta – 800 eiro; 5., 6. vieta – 150 eiro.

Pasākums tiek īstenots Valsts Kopējā lauksaimniecības politikas tīkla (VKLPT) aktivitāšu ietvaros.

Informāciju sagatavoja Elīna Gobalova,
LLKC sabiedrisko attiecību vadītāja

Foto: Elīna Gobalova

Foto galerija: 

Pievienot komentāru