Pēc miera un klusuma – uz “Meža Skuķiem”

Brīvdienu mājas īpašniece Aija Skuķe
GalerijaPrint

Miers, klusums, peldvieta, skaista daba apkārt. Ja vēl uzspīd saule, tad ko vēl vairāk var vēlēties? Brīvdienu mājā “Meža Skuķi” mūs sirsnīgi uzņem saimniece Aija Skuķe. Viņa cienā ar dažnedažādiem kārdinošiem lauku labumiem un aizrauj interesantā stāstījumā par saimniecību. Brīvdienu māja atrodas Augšdaugavas novadā, Vaboles pagastā, Inikšu sādžā, apmēram 25 kilometru attālumā no Daugavpils.

“Meža Skuķi” lauku tūrisma jomā sāka darboties 2011. gadā. Brīvdienu māju cēluši paši savam priekam, bet biznesu izveidojuši vēlāk. Patlaban Aija saimnieko viena pati, bet piepalīdzēt atbrauc mammas brālis no Rīgas. Jau apritējuši seši  gadi, kopš viņa atgriezusies Latgalē un veiksmīgi turpina vecāku iesākto.  Šīs ir Aijas dzimtās mājas, šeit viņa izauga un pavadīja savu bērnību. Aija vairāk nekā 30 gadus dzīvojusi Rīgā un strādājusi ofisa darbos, taču vēlāk pārcēlusies uz laukiem, jo ļoti to vēlējusies. Saimniece atzīst, ka te var sajusties kā paradīzē, jo dabas tuvums stiprina. Tāpēc, ka šeit ir mežs, svaigs gaiss un pat savs privātais ezers. Kas gan var aizstāt šīs vērtības, kas nepazūd pat ar gadiem. Aija atceras, ka kādreiz ar draugiem atbraukuši no Rīgas, bet vecāku mājā ir par šauru, nepietiek guļvietu. Tad vēl tēvam bijis mežs, no kā uzcēla pirtiņu. Pirmie “komercviesi” tika piesaistīti ar organizācijas “Lauku ceļotājs” starpniecību, kurai Aija kā profesionāla maketētāja gatavoja reklāmas bukletus. Tā pamazām bizness aizsākās. Izmācījusies bioloģisko lauksaimniecību. Pēc izglītības Aija ir arhitekte.

Senas Latgales viensētas šarms

Patlaban brīvdienu māja “Meža Skuķi” piedāvā klientiem nesteidzīgu atpūtu meža ielokā Inikšu ezera krastā. Ģimenei vai kompānijai iespēja baudīt dabas burvību, senas Latgales viensētas lauku šarmu un viesmīlību. Par kvalitāti liecina “Lauku ceļotāja” Zaļais sertifikāts. Viesu rīcībā atsevišķa, mūsdienīgi aprīkota brīvdienu māja. No balkona terases paveras gleznains skats uz ezeru. Ir iespēja braukt ar laivu. Ir arī grils. Iespējams izmantot piemājas dīķi. Nesen atjaunota vēl viena atpūtas mājiņa, kur papildus tiek piedāvātas vēl deviņas guļvietas. Aktīvai atpūtai nodrošināts basketbola grozs un laukums, mini futbola un hokeja vārti, volejbola laukums, laiva, makšķerēšanas iespējas privātā ezerā, sēņošana un ogošana. “Meža Skuķu” brīvdienu nams pieejams arī vēlā rudenī un   ziemā.

Pēdējo gadu laikā atjaunots ceļa segums, kā arī mazākajiem apmeklētājiem nomainīts videi un bērniem draudzīgs inventārs.

Biškopība notur tonusā

Aija Skuķe nodarbojas arī ar biškopību. Saimniece atzīst, ka tieši šis biznesa veids notur tādā kā tonusā. Aija nosmej, ka katru rītu ceļoties ar ziņkāri – cik daudz šodien medus bites ir pienesušas. Šogad bites vēl aktīvi strādājot rudenī, un it kā aizmirsušas par ziemošanu. Saimniecībā pavisam ir 20 bišu mājiņas. Agrāk to bija 30. Tepat uz vietas var iegādāties arī medu, propolisu, bišu maizi un vasku. Nelielos daudzumos medus tiek tirgots Rīgā, pēc iepriekšējās pieteikšanās. Neskatoties uz lielo cenu kāpumu pārtikai un pakalpojumiem, pagaidām medum cenas nemainās. Taču  medum ir liela konkurence. Diemžēl Aija secina, ka medus ir pazaudējis statusu kā “pirmās zāles”. Un pieprasījums pēc medus ir vairāk pensionāriem nekā jaunajai paaudzei. Vecāka gadu gājuma cilvēki ņem apmēram trīs, četrus litrus medus, kura pietiek vienam gadam. Saimniecībā audzē augļus un dažādus dārzeņus. Katru gadu siltumnīcā bagātīgi aug tomāti. Dārzā dikti vareni izdodas kabači un ķirbji, un šogad raža ir ļoti labi padevusies. Ir arī savas vistiņas.

Aija labprāt izmanto iespēju, kad LLKC Daugavpils konsultāciju birojs rīko pieredzes apmaiņas braucienus, lai uzzinātu ko jaunu.

Rūpīgi tiek veidota ainava

Lauku tūrisma uzņēmumos, kuriem piešķirts Zaļais sertifikāts, viss ir rūpīgi pārdomāts, lai saimniekošana būtu videi draudzīga, un vienlaikus – atpūta ērta un patīkama cilvēkam. Viņi te  atrodas tīrā, sakoptā lauku vidē, saimnieki rūpīgi veido apkārtējo ainavu. Bieži tās ir tradicionālas lauku sētas ēkas, kas būvētas un iekārtotas, izmantojot dabīgus, cilvēka veselībai nekaitīgus materiālus – koks, akmeņu mūris, niedru jumti, linu palagi un dvieļi, un arī mūsdienīgi materiāli, kas mazina alerģijas iespējamību. Māju būvniecībā tiek izmantoti dabīgie materiāli un dabai draudzīgas krāsas, šajās mājās nesmēķē telpās. Saimnieki piedāvā pašu audzētu ekoloģiski tīru pārtiku, dažādas aktivitātes svaigā gaisā.

Laiks sev

Viesojoties “Meža Skuķos”, ar pārliecību varam teikt, ka mūs patiesi ieskauj klusuma sajūta, daba apbur ar savu skaistumu, jūtamies kā miera oāzē. Bez burzmas, ikdienas steigas, bez trokšņiem vai sociālās vides. Laiks sev.

Edīte Jermašonoka
LLKC Daugavpils konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante 

Foto: no personīgā arhīva

Foto galerija: 

Pievienot komentāru