Madonas jaunieši attīsta savas biznesa idejas laukos

GalerijaPrint

LLKC Madonas konsultāciju birojā, sākot ar 15. oktobri,  jauniešiem bija iespēja piedalīties mācībās, kuras iesāka 13 dalībnieki, bet apliecinājumus par piedalīšanos šī gada  mācību programmā “Laukiem būt!” saņēma 11 jaunieši.

LLKC Madonas konsultāciju birojs piedalās jauniešu mācību organizēšanā  jau no 2013. gada. Mācībās piedalījušies vairāk  nekā  90 Madonas puses jaunieši. Lielākā daļa no dalībniekiem ir rakstījuši savus biznesa plānus un startējuši biznesa ideju konkursā.  Daļa realizē savu biznesa ideju dzīvē.

Šogad, lai jaunieši varētu veiksmīgi un lietderīgi veikt mācības,  tika piesaistīti zinoši lektori un noorganizēts arī pieredzes apmaiņas brauciens pie konkursa “Laukiem būt” iepriekšējo gadu dalībniekiem. Par biznesa idejas virzīšanu darbībā mācības jauniešiem pasniedza Iveta Vabule – Madonas biznesa inkubatora vadītāja. Idejas attīstīšanu biznesa plānā un individuālo biznesa plānu izstrādi jauniešiem vadīja Madonas biroja vadītāja – ekonomikas konsultante Aija Vīgnere. Tika   izskaidroti atbalsta instrumenti un finansēšanas avoti ideju realizācijai. Par uzņēmējdarbības vidi Madonas novadā, pašvaldības atbalsta instrumentiem uzņēmējdarbības uzsākšanai un attīstībai, par iespējām, ko jauniešiem LEADER programmas ietvaros piedāvā Madonas novada fonds, pastāstīja tā vadītāja Jogita Baune. Madonas novada Centrālās administrācijas Attīstības nodaļas vadītāja Ilze Vogina stāstīja par uzņēmējdarbības vidi Madonas novadā, par pašvaldības atbalsta instrumentiem uzņēmējdarbības uzsākšanai un attīstībai.

AS ”Attīstības finanšu institūcijas Altum” valsts atbalsta programmas uzņēmējdarbības attīstībai  pastāstīja  Ilze Freivalde – Altum Vidzemes reģiona vadītāja vietniece.

Jauniešiem visiem kopā  bija iespēja arī noklausīties mācības triju dienu garumā, ko vadīja LLKC pieaicināti lektori. Marika Rudzīte-Griķe – uzņēmēja, biznesa un sociālo projektu vadītāja, “Handmade Latgola” koncepta radītāja un attīstītāja – veltīja visu dienu, lai jauniešiem sniegtu izsmeļošu informāciju par tirgus analīzi, mārketingu un reklāmu. Marika iedvesmoja jauniešus uzdrīkstēties, veicināt  pašizaugsmi, pašnovērtējuma paaugstināšanu, un dalībnieki augstu novērtēja uzstāšanos.

Mācību infodienas ietvaros 15. oktobrī  jauniešiem bija iespēja piedalīties pieredzes apmaiņas braucienā – apmeklēt iepriekšējo gadu “Laukiem būt!” mācību dalībniekus, kuri savas biznesa idejas ir jau realizējuši dzīvē.

Pieredzes apmaiņas brauciens sākās ar Madonas novada Bērzaunes pagastu, kur jaunieši varēja uzklausīt un redzēt  2017. gada konkursa dalībnieka Reiņa Auziņa pieredzi vīnogu dārza izveidē saimniecībā “Rami”. No 9. līdz 15. septembrim Madonas novadpētniecības un mākslas muzejā bija skatāma vīnogu ekspresizstāde, kuras savā dārzā izaudzējis un izlolojis muzeja vēsturnieks Reinis Auziņš. 52 dažādas vīnogu šķirnes, kas augušas kā ārā, tā siltumnīcā, lielas un mazas, saldas un mazāk saldas. Jaunieši arī  brauciena laikā tika pie vīnogu šķirņu degustācijas. Jāatzīst, ka Reiņa siltumnīcā bija saglabājušās vēl daudzas, saldas, garšīgas un lielas vīnogas.

Todien  tika gūts ieskats arī  veikala “Ievziedi un Ogas” izveidē. Programmas “Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai” ietvaros 2019. gadā Ieva Vecvagare gan apmeklēja Madonas  konsultāciju biroja rīkotās mācības, gan izstrādāja biznesa plānu savam uzņēmumam. Ieva atzina,  mācības bija noderīgas, jo tika radīts savs floristikas salons-veikaliņš. Jauniešiem pieredzes apmaiņas brauciena laikā bija ļoti noderīgi uzklausīt Ievas stāstu ne tikai par savas biznesa idejas realizēšanu dzīvē, bet arī par pieredzi, vadot savu  uzņēmumu cauri Covid-19 ierobežojumu un  krīzes laikam.

Jaunieši devās arī pie 2019. gada konkursa dalībnieces Ilzes Čables uz Madonas novada Ērgļu pagastu. Paviesojoties  "Bumbiermuižā", bija iespēja izbaudīt, ka patiesi esam nokļuvuši citā laika joslā. Kristaps un Ilze Čabļi, kuri ar baronu Bumbieru noslēguši sava veida vienošanos, jau 18 gadus radoši un darbīgi veido savdabīgu un mierpilnu vidi dziļos laukos, īsteno oriģinālas idejas un lutina viesus neparastā brīvdienu mājā “Bumbiermuiža”, piedāvā atpūtu bez elektrības un mūsdienīga standarta.

Ilze Čable ir 2019. gada mācību dalībniece, un konkursā  piedalījās grupā “Lauksaimniecības  produkcijas pievienotās vērtības radīšana” ar ieceri ražot dabas eliksīrus-hidrolātus un  ieguva 2. vietu un naudas balvu. Īstenojot savu sapni, tika izveidota dabas eliksīru un smaržu darbnīca.

Ilze saka: “Lai gan pamatnodarbošanās ir ar viesu uzņemšanu saistīta, bijām sākuši darboties ar hidrolātiem, tāpēc konkursam “Laukiem būt!” arī attīstīju biznesa ieceri par dabas eliksīriem. Palīdzēja tas, ka jau  zināju, uz ko eju. Daudzus gadus sapņojām, kā varētu dabūt augu smaržu pudelītē, un izrādījās, ka tas nav nemaz tik sarežģīti. Paldies visai LLKC komandai, kas novērtēja manu ideju, kā rezultātā par konkursā iegūto naudas balvu tapa dabas eliksīru darītava.”

Te top dažādu veidu eliksīri, hidrolāti un pat smaržas. Hidrolāts ir augu produkts, ko iegūs destilējot augus – ziedus, lapas, augļus, mizas, saknes. Augu hidrolāti iedarbojas ķermeniskā, garīgā un dvēseliskā līmenī, tāpēc to lietošanas iespējas ir plašas – sejai, matiem ķermenim, inhalācijām, pirts aromterapijai, pret insektu kodumiem, kompresēm, kosmētikas ražošanai, uzturam kā piedevas ēdieniem un dzērieniem. Visus produktus ir iespējams apskatīt, degustēt un iegādāties.

Jaunieši  ar interesi piedalījās mācībās, atzinīgi novērtēja iespēju gūt pieredzi, apmeklējot  iepriekšējo gadu mācību dalībniekus  klātienē un profesionālo lektoru sniegumu. Nu notiek gatavošanās biznesa ideju konkursam “Laukiem būt!”, individuālas konsultācijas ar mērķi izstrādāt līdz galam biznesa plānus.

Madonas biroja šā gada  jauniešu mācību dalībniekiem ir labas, stabilas idejas, kas tiek atspoguļotas biznesa plānos. Redzam, ka jauniešos ir degsme un apņēmība veidot savus uzņēmumus un attīstīt savas biznesa idejas Madonas pusē.

Mācības notika Valsts Lauku tīkla aktivitātē „Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai”.

Anita Briška,
LLKC Madonas biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru