Kristīnes un Armanda loloto ziedu valdzinājums Ludzas novada “Bitītēs”

GalerijaPrint

Rīti kļūst dzestrāki, skaļās putnu čalas nomaina klusi miglas vāli – ir iestājies septembris. Taču katram gadalaikam un katram gada mēnesim piemīt savs skaistums. Septembris ir īstais laiks, lai baudītu asteru rudenīgo smaržu un priecātos par šo rudens ziedu lielo daudzveidību un košajām krāsām. Tāpēc ir īstais laiks apmeklēt Kristīnes un Armanda Ģēģeru lolotās asteres 1 ha platībā stādaudzētavā “Ludzas Rozes”.

Septembrī Ludzas novada Pureņu pagasta Auziņu “Bitītēs”, kur atrodas Ģēģeru ģimenes stādaudzētava “Ludzas Rozes”, valda rudenim piemītošs košums. Asteru lauki neatstāj vienaldzīgu nevienu. Asteres Ģēģeru ģimenes saimniecībā  tiek audzētas katru gadu, taču šogad  to platība ir vislielākā. Aptuveni 1 ha platībā aug 50 dažādu šķirņu asteres, kopumā 100 000 stādi. Lai šie košie ziedu priecētu “Ludzas Rozes” apmeklētājus, ir ieguldīts liels darbs un pacietība, jo asteru stādi ir audzēti pašu saimniecībā. Asteru stādu stādīšana uz lauka aizņēma divas  nedēļas. Asteres ir stādītās rindās pa četrām, kā atzīst Kristīne, tādā veidā stādītas puķes ir vieglāk kopjamas, aizņem mazāku platību, ir vairāk pasargātas no vējgāzes, salīdzinot ar stādīšanu vagās.

Grieztie asteru ziedi tiek realizēti gan uz vietas saimniecībā, gan vesti uz tuvējiem tirdziņiem. Kristīne atzīst, ka pieprasījums pēc grieztajiem ziediem ir  samērā labs, sevišķi vasaras nogalē, kad ir kapusvētku laiks, un 1. septembrī Zinību dienā. Tāpat asteres tiek pasūtītas arī vairumā kādam konkrētam pasākumam, piemēram, kāzām, jo krāsu izvēle un asteru daudzums ir liels. Kristīnei vairāk patīk krūmasteres, jo to ziedēšanas laiks ir ilgāks.

Aizrautība ar puķēm sākās jaunībā

Pēc izglītības Kristīne ir radiotehnologs, taču viņas aizraušanās ar stādu audzēšanu un realizēšanu tirgū sākās jau sen, jaunības gados, kad viņa vēl dzīvoja Rīgā. Tirgojot savu produkciju Rīgas centrāltirgū, arī ar vīru Armandu iepazinušies. Tad abi kopā sāka saimniekot Jēkabpils pusē. Ģēģeru ģimenes saimniecībā tika audzēti puķuzirņi, asteres un citi ziedi griešanai. Taču biznesu attīstīt traucēja tas, ka Jēkabpils pusē bija ierobežotas iespējas paplašināt saimniecību. Saimnieki nevarēja atrast iegādei piemērotu zemes gabalu, kas atrastos netālu no dzīvesvietas un būtu arī finansiāli pieejams, tāpēc tika skatīti varianti arī tālākā apkārtnē. 2010. gadā Ģēģeru ģimene iegādājās māju un 2 ha lauksaimniecības zemes Ludzas novada Pureņu pagastā. Tobrīd Latgales nomalē varēja iegadāties saimnieku vēlmēm atbilstošu īpašumu par samērīgu cenu.

Saimniekošana Latgalē ir izaicinājums

Saimniekot Latgales pusē Kristīne un Armands sāka ar zemeņu audzēšanu 0,5 ha platībā. Tika audzētas arī puķes – asteres, rudzupuķes, kliņģerītes. Siltumnīca bija atvēlēta gurķiem un tomātiem, realizācijai audzēja arī kartupeļus. Šo gadu laikā ir izmēģinātas ļoti daudzas kultūras un nozares. Kristīne stāsta, ka bijuši arī tādi gadi, kad tika iestādīti un audzēti 10 ha kartupeļu. “Bitītēs“ mēģināja arī nodarboties ar cūkkopību, audzējot ap 50 cūkām. Taču, tā kā saimniecībā netiek audzēti graudaugi, jo apsaimniekotā platība nav tik liela, audzēt cūkas bija ekonomiski neizdevīgi. Visa lopbarība bija jāiegādājas.

Vērtējot saimniecības ekonomisko attīstību, ņemot vērā gadu gaitā uzkrāto pieredzi un apzinoties attīstības un paplašināšanās iespējas, tika nolemts pāriet tikai uz puķkopības nozari, kas saimniecībā tika piekopta visus gadus.  Puķkopība kā vienīgā nozare saimniecībā ir jau piecus gadus.

Pandēmijas laiks saimniecības darbībā ieviesa savas korekcijas. Tirdziņi nenotika, nedrīkstēja notikt arī kādi pasākumi – grieztos ziedus bija praktiski neiespējami realizēt. Tas lika meklēt jaunas iespējas. Saimniecība sāka nodarboties ar dekoratīvo augu stādu audzēšanu, jo tos klientiem bija iespējams nogādāt, izmantojot pakomāta pakalpojumus. Kristīne sāka izmantot interneta sniegtās iespējas. Sākumā savu produkciju reklamēja savā Facebook kontā, taču tas nebija īsti korekti. Tāpēc tika izveidots atsevišķs konts. Piesaistot speciālistu un aktīvi līdzdarbojoties pašiem, tika izveidota arī saimniecības mājaslapa www.ludzasrozes.lv. Klienti labprāt iegādājās produkciju attālināti. 2022. gadā Kristīnes un Armanda saimniecība ieguva stādaudzētavas statusu.  Stādi tiek audzēti un pavairoti piecās  siltumnīcās, kuru kopējā platība pārsniedz 1000 kvadrātmetrus.

Lepnums – bagātīgā rožu kolekcija

Saimnieces Kristīnes lepnums pēdējo gadu laikā ir bagātīgā rožu kolekcija. “Ludzas Rozēs” aug ap 500 rožu šķirnes, apmēram 300 no tām pašreiz stādaudzētavā var iegādāties. Parējās ir izpirktas vai vēl pavairošanas procesā, un tās varēs iegādāties nākamajā sezonā. “Ludzas Rozes” piedāvā iegādāties  tējhibrīdrozes,  floribundrozes, krūmrozes, parka rozes, klājeniskās rozes, vīteņrozes, minirozes, muskusrozes, angļu rozes. Praktiski ir pieejamas šķirnes no visām rožu grupām  atbilstoši katra klienta vēlmēm un gaumei. Pašai Kristīnei visvairāk patīk floribundroze “Jubile Du Prince De Monaco”. Tās bagātīgi ziedošie krūmi apbur, pusatplaukuši ziedi ir balti, ziedlapu maliņas ir aveņkrāsā. Ziedēšanas laikā aveņkrāsas ziedu maliņas paplašinās un krāsas intensitāte pastiprinās līdz ķiršsarkanai. Ziedi ilgi saglabā savu formu. Tāpēc šo šķirni ir iecienījuši arī stādaudzētavas klienti.

Uz vietas stādaudzētavā klientiem ir iespēja apskatīt saimnieku izveidoto rožu apskates dārzu. Pašreiz apskates dārzā rotājas 300 rozes. Dārzs tuvākajā laikā tiks papildināts ar blakusaugiem, kas izcels rozes. Šogad ir ierīkots arī hortenziju apskates dārzs, kurā ir iestādītas 22 šķirņu hortenzijas. Arī tās ir iespējams iegādāties “Ludzas Rozēs”.

Hortenzijas ir saimnieka aizraušanās

Hortenzijas ir Armanda aizraušanās. Par tām viņš zina stāstīt daudz, taču diemžēl saimniecības apmeklējuma dienā neizdevās viņu sastapt. Armands bija devies uz tirgu pārdot asteres. Kristīne parasti uzņem apmeklētājus saimniecībā, bet Armands labprātāk dodas uz tirgu – katrs dara to, kas viņam vairāk padodas un patīk. 

Kristīne atzīst, ka “Ludzas Rozēs” nav tāda miera perioda, kad var palaisties slinkumā, vienu darbu nomaina nākamais, visi ir interesanti un aizraujoši. Te jāgaida pirmais pumpurs, te pirmais zieds. Pavasaris un vasara ir darbīgs laiks, taču arī šķietami klusajos rudens mēnešos te valda rosība. Tuvojoties mirušo piemiņas dienai, Kristīne sāk izgatavot pašas izaudzēto limoniju un sūnu vainadziņus. Adventa laikā Kristīne izgatavo arī adventa vainagus. Oktobrī un novembrī ir jāgriež potzari, potēšana notiek decembrī, janvārī. Februārī jau ir jāsēj pirmie stādi. Un tad jau ir klāt pavasaris.

Kristīnes un Armanda pieredze rūpīgi tiek krāta neskaitāmās pierakstu burtnīcās. Viss tiek fiksēts – kad un kas ir sēts, ar ko un kad mēslots utt. Tas ļauj izvairīties no pieļauto kļūdu atkārtošanās nākotnē, neveiksmes gadījumā meklēt jaunus risinājumus, uzkrāt un pilnveidot pozitīvo pieredzi, izvērtēt darba metodes.

Lai stādi būtu kvalitatīvi,  tiek iegādātas tikai profesionālās sēklas no Vācijas ražotājiem. Arī mātesaugi pavairošanai tiek rūpīgi meklēti un iegādāti gan no vietējiem, gan ārzemju selekcionāriem, atzītām stādaudzētavām. Nesen Kristīne atgriezās no Vācijas, kur bija devusies ekskursijā apmeklēt  skaistākos dārzus. Arī no šī ceļojuma ir atvesti reti eksemplāri, kurus Kristīne plāno pavairot un tuvākajos gados piedāvāt “Ludzas Rozes” klientiem.

Laimīgi “Bitītēs”

Kristīne un Armands ir apmierināti ar paveikto un jūtas laimīgi savās “Bitītēs”. Viņiem abiem ļoti daudz ideju, kā pilnveidot “Ludzas Rozes”. Produkcijas sortimentu plānots papildināt ar jaunām rožu šķirnēm, paplašināt dekoratīvo augu stādu klāstu, papildināt sortimentu ar ogulāju un augļu koku stādiem. Ģēģeri sapņo “Ludzas Rozēs” paplašināt un pilnveidot jau izveidotos apskates dārzus un izveidot augļu koku apskates dārzu. Vislielāko gandarījumu un vēlmi attīstīties sniedz stādaudzātavas apmierinātie klienti, kuru skaits pamazām pieaug. Pateicoties mūsdienu iespējām, “Ludzas Rozēs” lolotie stādi ceļo pat uz Vāciju un Itāliju. Šīs vasaras nogalē saimniecību aktīvi apmeklē lielākas un mazākas tūristu grupas. “Ludzas Rozēs” tiešām ir vērts apmeklēt. Te baudu var rast katra maņa – ausij tīkams laukiem piemītošs klusums ar liegu vēja šalku un putnu čalām, acij tīkams ziedu krāšņums un apburoša rožu un asteru smarža.

Kristīnei un Armandam gribas novēlēt visu ieceru īstenošanos. Lai “Ludzas Rozes” pilnveidojas un attīstās, lai Latgalē ir vēl vairāk skaistu vietu, kur iegriezties tūristiem un baudīt Latgales cilvēku viesmīlību, apbrīnot viņu apņēmību un darba sparu!

Karīna Koroļonoka,
LLKC Ludzas biroja vadītāja, grāmatvedības konsultante

Foto: Karīna Koroļonoka un saimniecības arhīvs

Foto galerija: 

Pievienot komentāru