Vērtē graudu kopražu

Graudaugu kopraža ES pērn bijusi par 9,2% lielāka nekā 2012. gadā, secināts COPA-COGECA un EK rīkotajā graudaugu un eļļas augu darba grupā.

 

Tajā kā eksperts no Latvijas piedalījās biedrības „Zemnieku saeima” pārstāvis Aigars Šutka. Darba grupā ziņots, ka ES graudaugu kopraža 2013. gadā sasniedza 301,3 milj. tonnu. Rapša kopraža 2013. gadā ES bija par 9,4% lielāka nekā 2012. gadā un sasniedza 21 milj. tonnu.

 

Eiropā ir lielas bažas par Krievijas un Ukrainas graudu importu un to kvalitāti. Šiem graudiem bieži vien ir palielināts mikotoksīnu saturs. Kazahstāna, Krievija un Ukraina plāno izveidot Graudu klubu (Grain Club), lai kopā iegūtu lielāku ietekmi globālajā graudu tirgū. Eiropas Komisija (EK) apzinājusi katras dalībvalsts un kopumā ES infrastruktūru, kas attiecas uz graudu importu un eksporta iespējām. Latvijā šobrīd apzināti četri intervences centri ar kopējo kapacitāti apmēram 322 tūkstoši tonnu.Darba grupā uzklausīts arī neatkarīgas, Hamburgā bāzētas pētniecības iestādes „Oil Word” ziņojums par eļļas augu perspektīvu. Secināts, ka zemes cena pasaulē strauji pieaug (iemesls – pieprasījums pēc lauksaimniecības produktiem, urbanizācija). Vienlaikus ārpus ES rapšu platības pasaulē strauji palielinās, bet joprojām 80% no rapšu un 85% no sojas eksporta pasaulē nodrošina Ziemeļamerika un Dienvidamerika. Ķīna importē arvien vairāk sojas, tādēļ pasaulē saglabājas augstas rapša cenas. Šajā lielvalstī samazinās lauksaimniecības zemes platība un līdz ar to samazinās rapšu un sojas ražošana. Savukārt Eiropā biodīzeļa ražošanas apjoms ir nemainīgi augsts, bet jau tagad tā sāk zaudēt savas pozīcijas rapšu audzēšanā un ir kļuvusi par rapšu importētāju. Bet viena no straujāk augošajām ekonomikām – Indija – pēc dažiem gadiem varētu kļūt par rapšu importētāju valsti.

Pēc COPA-COGECA ekspertu darba atskaitēm informāciju publicēšanai sagatavoja LLKC sabiedrisko attiecību vadītāja Iveta Tomsone

Ekspertu dalība pasākumā organizēta VLT aktivitātes „Nozaru ekspertu ziņojumi” ietvaros. Plašāk ar COPA/COGECA darba grupu ekspertu aktivitātēm iespējams iepazīties Valsts Lauku tīkla mājaslapā http://www.laukutikls.lv/copa_cogeca.

UZZIŅA

COPA ir Eiropas līmeņa profesionālo lauksaimnieku organizāciju komiteja, kas pārstāv lauksaimniekus ES un starptautiskās institūcijās. Tā ir dibināta 1958. gadā. COGECA ir Eiropas līmeņa lauksaimniecības kooperācijas komiteja, kas pārstāv kooperatīvu intereses ES un starptautiskās institūcijās. Tā ir dibināta 1959. gadā. Kopš 1962. gada COPA un COGECA apvienoja birojus un kopīgi pārstāv Eiropas lauksaimnieku un kooperatīvu intereses.

Pievienot komentāru

Plain text

  • HTML tagi nav atļauti.
  • Mājas lapu adreses un e-pasta adreses automātiski tiek pārveidotas par saitēm.
  • Rindas un rindkopas tiek pārnestas uz jaunu rindu automātiski.