Piena tirgus ES uz viļņa

Situācija piena tirgū ES kopumā ir ļoti labvēlīga piensaimniekiem, tomēr virkni ES dalībvalstu bažīgas dara ražošanas kvotu pārsniegums gan šajā, gan nākamajā kvotas gadā.

Piena tirgus situācija vērtēta COPA–COGECA un Eiropas Komisijas (EK) piena un piena produktu darba grupā, kurā kā eksperte no Latvijas piedalījās Latvijas Zemnieku federācijas pārstāve Silvija Dreijere.

EK ziņo, ka piena ražošana ES kopumā palielinās. Šajā kvotas gadā līdz decembrim (ieskaitot) saražotā piena apjoms ir palielinājies par 1,78%. Latvija ir to 17 valstu skaitā, kur piena ražosana palielinās attiecībā pret iepriekšējo gadu. Visstraujākais piena ražošanas kāpinājums ir Nīderlandē un Igaunijā – virs 6%, Latvijā ir pieaugums par 2,5%. Arī piena cenām vēl arvien ir ar kāpjoša tendence, diemžēl Latvijā cena joprojām ir starp zemākajām ES. Vidējā piena cena ES 2013. gada decembrī bija 0,404 eiro/kg, Latvijā – 0,336 eiro/kg, Lietuvā – 0,363 eiro/kg. Igaunijas un Polijas piena cenas ir faktiski izlīdzinājušās: Igaunijā – 0,375 eiro/kg, Polijā – 0,372 eiro/kg.

Situācija ar kvotas izpildi un cenām ES dalībvalstīs ir atšķirīga. Polija līdz februārim kvotu bija izpildījusipar 94%, tiek prognozēts, ka kvotas gada beigās izpilde būs par 102%. Šajā gadā slaucamo govju skaits Polijā ir samazinājies par apmēram 10%, bet piena cena marta sākumā ir salīdzinoši laba – 0,38 eiro/kg.

Somijā janvārī piena ražošana kāpusi par 3,5%, bet kvotu šajā gadā valsts nepārsniegs. Vidējā piena cena ir 0,44 eiro/kg, un situācija piena sektorā kopumā ir pozitīva. Dānijā piena cena ir 0,42 eiro/kg, kvotas pārpilde plānota par 2,2%, pārrēķinot soda naudās – 27 milj. eiro. Šī būs visu laiku lielākā soda nauda Dānijai par piena kvotas pārsniegšanu, bet nav pazīmju, ka tādēļ piena ražošana šeit tiktu sašaurināta. Zviedrija pagājušajā gadā piena ražošanas apjomus audzējusi par 0,6% galvenokārt uz ražības kāpinājuma pamata. Kvota netiks pārsniegta, piena cena – 0,424 eiro/kg. Zviedrijā pērn bioloģiskā piena ražošanas īpatsvars ir palielinājies par 0,8% bet tirdzniecībā bioloģiskā piena īpatsvars ir sasniedzis 30%. Īrijā piena ražošana pieaugusi par 2,2%, piena kvota jau janvārī pārpildīta par 1,53%. Paredzamā soda nauda ir 50 miljoni eiro. Cenas pienam Īrijā pašreiz ir izcilas – 0,40 līdz 0,42 eiro/kg. Tā kā valstī piena cenas rēķina uz 3,6% tauku un 3,2% olbaltumvielu saturu, tad praktiski visi piena ražotāji saņem piemaksas par tauku procentu.

Francijā piena ražošanas apjoms strauji ir sācis kāpt 2013. gada otrajā pusē, gadu noslēdzot ar kopumā 5% lielu pieaugumu. Vidējā piena cena 2013. gadā bija 0,344 eiro/kg, šogad tā ir palielinājusies un atkarībā no reģiona ir robežās no 0,36–0,40 eiro/kg. Lielbritānija – kvota netiks pārpildīta, vidējā cena ir 0,39 eiro/kg, bet daudzi zemnieki saņem 0,44–0,45 eiro/kg piena. Piena ražošanas pieaugums pērn bija par 10%, bet šāda izaugsme gan saistīta ar neražu iepriekšējā gadā.  Nīderlandē piena cena ir 0,425 eiro/kg, februārī daži uzņēmumi cenu ir nedaudz samazinājuši. Bioloģiskajam pienam cena – 0,50 eiro/kg. Piena ražošanas kāpums ir bijis par 5% un tikpat lielā apjomā tiks pārpildīta arī piena kvota. Sagaidāmā soda nauda ir 100–130 miljoni eiro.

Darba grupā skatīti arī lauksaimnieku priekšlikumi pēdējam kvotas gadam – kādi lēmumi ES būtu jāpieņem, lai netiktu nozīmīgi pārsiegtas piena kvotas un zemniekiem nenāktos maksāt soda naudas. ES Lauksaimniecības komisariāts šajā ziņā ir nepielūdzams. Tas norāda, ka kvotu sistēma tiks atcelta 2015. gada 1. aprīlī un pasākumi, kas tika paredzēti vieglākai pārejai uz bezkvotu ražošanu netiks mainīti.

Latvijas piena ražotāji ir nepatīkamā situācijā, jo apstākļos, kad mums ir viszemākā piena cena ES, mums ir jābūt gataviem maksāt soda naudas par kvotu pārsniegumu pēdējā kvotas gadā.

Pēc COPA-COGECA ekspertu darba atskaitēm informāciju publicēšanai sagatavoja LLKC sabiedrisko attiecību vadītāja Iveta Tomsone

Ekspertu dalība pasākumā organizēta VLT aktivitātes „Nozaru ekspertu ziņojumi” ietvaros. Plašāk ar COPA/COGECA darba grupu ekspertu aktivitātēm iespējams iepazīties Valsts Lauku tīkla mājaslapā http://www.laukutikls.lv/nozares/lauku-telpa/copa_cogeca.

UZZIŅA

COPA ir Eiropas līmeņa profesionālo lauksaimnieku organizāciju komiteja, kas pārstāv lauksaimniekus ES un starptautiskās institūcijās. Tā ir dibināta 1958. gadā. COGECA ir Eiropas līmeņa lauksaimniecības kooperācijas komiteja, kas pārstāv kooperatīvu intereses ES un starptautiskās institūcijās. Tā ir dibināta 1959. gadā. Kopš 1962. gada COPA un COGECA apvienoja birojus un kopīgi pārstāv Eiropas lauksaimnieku un kooperatīvu intereses.

COPA/COGECA kategorija: 

Pievienot komentāru

Plain text

  • HTML tagi nav atļauti.
  • Mājas lapu adreses un e-pasta adreses automātiski tiek pārveidotas par saitēm.
  • Rindas un rindkopas tiek pārnestas uz jaunu rindu automātiski.