Piena cenas aug. Pagaidām

Situācija piena tirgū visā Eiropā ir iepriecinoša, jo piena cenas ar katru mēnesi paaugstinās. Šāda tendence tiek prognozēta līdz gada beigām. Piena tirgus aplūkots COPA-COGECA Piena un piena produktu darba grupā, kurā kā eksperte no Latvijas piedalījās Latvijas Zemnieku federācijas pārstāve Silvija Dreijere.

Vidējā ES aprēķinātā piena cena šī gada septembrī bija 0,3965 eiro/kg, salīdzinot ar 2012. gada septembri, piena cena ir palielinājusies par 17,7% (+0,0639 eiro/kg). Cena palielinājusies arī attiecībā pret šī gada augustu, kad ES vidējā piena iepirkuma cena bija 0,3688 eiro/kg. Septembrī piena cena ES turpināja paaugstināties un mēnesis beidzās ar kārtējiem rekordiem.

Komentējot situāciju dalībvalstīs, Vācijas, Dānijas, Austrijas un Zviedrijas pārstāvji informēja, ka ir sasnieguši piena cenu 0,40 eiro/kg. Nīderlandē un Lielbritānijā piena cena pārsniegusi 0,39 eiro/kg.  Vācijā par trīs eiro centiem par kg augušas piena kvotu cenas, bet piena cena veikalos paaugstinājusies par vidēji pieciem eiro centiem litrā.

Slovākijā vidējā piena cena oktobrī bija 0,334 eiro/kg, šīs valsts pārstāvjus satrauc lielā cenas atšķirība ar vecajām dalībvalstīm. Piena ražošana Slovākijā samazinājusies par 3% salīdzinājumā ar pagājušo gadu.

Grieķijā piena ražošana samazinājusies par 7%, cena – 0,44 eiro/kg, kas ir pagājušā gada līmenis. Ungārijā piena cena stabila – 0,33 eiro/kg, ražošanas apjomi salīdzinājumā ar pagājušo gadu nedaudz ir palielinājušies.

Dānijā piena ražošana palielinās, kvota tiek pārpildīta, piena cena – vidēji 0,41 eiro/kg. Īrijā situācija ir stabila, cena – 0,39 eiro/kg

Somijā cena 0,45 eiro/kg, kas ir par 2 eiro centiem vairāk nekā 2012. gadā, kopējā ražošana palielinājusies par 0,4%, bet bioloģiskā piena ražošana kāpusi pat par 2%.

Polijā cena pakāpeniski palielinās, pašreiz tā ir 0,337 eiro/kg, bet ražošana salīdzinājumā ar pērno gadu ir nedaudz samazinājusies. Francija piedzīvo ražošanas kāpumu par 3 līdz 4%, cena – vidēji 0,38 eiro/kg.

Nīderlandē ir labots 2007. gada cenas rekords un sasniegti 0,398 eiro/kg. Piena ražošanas apjomi ir par 6% zemāki kā 2012. gadā. Itālijā ir augstas ražošanas izmaksas, tāpēc daudzas saimniecības kalnainos apvidos pārtrauc piena ražošanu. Spānijā piena ražošanas apjomi līdzīgi kā 2012. gadā, cena – 0,36 eiro/kg, lauksaimnieki cer uz cenas kāpumu līdz gada beigām par 2 eiro centiem uz kg piena. Zviedrijā piena cena sasniegusi 0,40 eiro/kg un ražošana palielinājusies par 1,8%. Lielbritānijā ražošanas apjomi pieauguši par 10% pēc pagājušā neražas gada. Vidējā cena ir 0,38–0,39 eiro/kg.

Piena ražošana palielinās arī pasaulē, jo iepirkuma cenas ir labas un laika apstākļi tai piemēroti. Jaunzēlandē un ASV ražošana ir palielinājusies par 4% salīdzinājumā ar 2012. gadu.

Nākošā gada sākumā eksperti sagaida piena iepirkuma cenu kāpuma apstāšanos. Situāciju tirgū noteiks sviesta un vājpiena pulvera cenas. Jāpiebilst, ka kopš oktobra piena pulvera un sviesta cenas biržās sāk nedaudz samazināties, tomēr joprojām ir salīdzinoši augstā līmenī. Vienlaikus siera cena turpina pieaugt.

Pēc COPA-COGECA ekspertu darba atskaitēm informāciju publicēšanai sagatavoja LLKC sabiedrisko attiecību vadītāja Iveta Tomsone

Ekspertu dalība pasākumā organizēta VLT aktivitātes ”Nozaru ekspertu ziņojumi” ietvaros. Plašāk ar COPA/COGECA darba grupu ekspertu aktivitātēm iespējams iepazīties Valsts Lauku tīkla mājaslapā http://www.laukutikls.lv/copa_cogeca.

UZZIŅA

COPA ir Eiropas līmeņa profesionālo lauksaimnieku organizāciju komiteja, kas pārstāv lauksaimniekus ES un starptautiskās institūcijās. Tā ir dibināta 1958. gadā. COGECA ir Eiropas līmeņa lauksaimniecības kooperācijas komiteja, kas pārstāv kooperatīvu intereses ES un starptautiskās institūcijās. Tā ir dibināta 1959. gadā. Kopš 1962. gada COPA un COGECA apvienoja birojus un kopīgi pārstāv Eiropas lauksaimnieku un kooperatīvu intereses.

COPA/COGECA kategorija: 

Komentāri

"Situācija piena tirgū visā Eiropā ir iepriecinoša, jo piena cenas ar katru mēnesi paaugstinās."
Kā var iepriecināt cenu paugstināšanās? Tas nozīmē ka viss saistītais ar pienu un ne tikai, paliks dārgāks. Tas nozīmē ka kāds, kuru Latvijā ir visai daudz, spēs nopirkt mazāk un mazāk jo algu palielinājums nav tik iepriecinošs. Vai tas var kādu iepriecināt?

Pievienot komentāru

Plain text

  • HTML tagi nav atļauti.
  • Mājas lapu adreses un e-pasta adreses automātiski tiek pārveidotas par saitēm.
  • Rindas un rindkopas tiek pārnestas uz jaunu rindu automātiski.