Vietējiem ražotājiem palīdz kooperācija

GalerijaPrint

Kopš lielveikalu ienākšanas Latvijā esam pieraduši, ka mums jebkurā laikā ir pieejami gan eksotiski augļi un dārzeņi, gan citi produkti no visas pasaules. Bet ko tas nozīmē mūsu veselībai? Un kā tas ietekmē vietējos zemniekus un mājražotājus?

Ikdienas skrienošajā ritmā mums vajag paspēt visu pēc iespējas ātrāk. Ir tik ērti ieskriet veikalā un iegādāties visu nepieciešamo vienuviet. Bet, palūkojoties uz veikala piedāvājumu, redzam, ka daudzi produkti importēti no tuvākām vai tālākām zemēm. Bieži vien esam gatavi samierināties ar zemākas kvalitātes produktiem, lai tikai varētu ātrāk iepirkties. Cilvēki lielveikalos reti pārmij vārdu cits ar citu vai pārdevēju, ātri iegādājas visu nepieciešamo un dodas projām.

Iepirkšanās kā piedzīvojums

Bet stāsts par iepirkšanos vietējā tirgū ir pavisam citāds. Šeit jūs tiksiet pārnesti uz īstu sajūtu bagātības pasauli. Svaigi ceptās maizes smarža, kūpināta gaļa un zivis, māksliniecisko izstrādājumu krāšņās krāsas un cilvēku dzīvīgās sarunas – šī pieredzes iesaista visas jūsu maņas, pārvēršot iepirkšanos par bagātinošu piedzīvojumu.

Lielveikali var piedāvāt ērtību, taču bieži trūkst personiskā pieskāriena un kopienas sajūtas, ko sniedz vietējie lauksaimnieku tirgi. Šeit jūs varat satikt cilvēkus, kuri audzē un ražo jūsu pārtiku, dzirdēt viņu stāstus un veidot saiknes. Iepirkšanās tirgū nav tikai par pārtikas iegādi, tā ir par attiecību veidošanu un stiprākas piederības sajūtas veidošanu jūsu kopienā.

Vaicājot cilvēkiem, kādi ir iemesli, kāpēc viņi izvēlas iepirkšanos tirgū, kā viens no galvenajiem tiek minēta iespēja iegādāties produktus no “sava” pārdevēja – kādam tā ir stādu tantiņa, kura ieteiks labāko tomātu šķirni, kādam omulīgais zivju vīrs, kurš piedāvās vissmeķīgāko zivtiņu.

Izvēloties vietējo, jūs atbalstāt savu reģionu

Izvēloties vietējo, jūs atbalstāt lauksaimniekus un mājražotājus jūsu reģionā. Jūsu pirkumi veicina viņu iztiku, palīdzot uzturēt saimniecības, radīt darba vietas un saglabāt Latvijas laukus.

Saldus tirgus vienmēr ir piepildīts ar bagātīgu produkcijas klāstu – ir lieliski vērot raibo piedāvājumu un klausīties dzīvīgajās sarunās.

Lai arī tirgus dienās cilvēku šeit netrūkst, tomēr vairums ikdienas pirkumiem tomēr izvēlas lielveikalus. Daudziem iepirkšanās tirgū nav iespējama darba laika dēļ, tāpēc arī tirgotājiem ir jāiet līdzi laikam, lai spētu piesaistīt klientus un jādomā par dažādām alternatīvām.

Saldus novadā ir daudz aktīvu un radošu cilvēku, kuri gatavi apvienoties un radīt risinājumus, lai atbalstītu un popularizētu vietējo produkciju.

Darbojas kooperatīvs “Provinces” produkti

Kooperatīvs “Provinces produkti” ir lielisks piemērs, kā apvienot zemniekus un mājražotājus no tuvākām un tālākām Latvijas vietām, lai klientiem piedāvātu svaigu, daudzveidīgu un veselīgu produkciju.

Sākotnēji ideja par tirdzniecības vietu Agnesei Arnei-Štencelei radusies, lai būtu ērtāk nogādāt klientiem saimniecībā “Brūzilu liellops” audzēto liellopu gaļas produkciju. Drīz vien klāsts paplašināts ar citiem vietējo mājražotāju produktiem un pamazām piedāvājums audzis.

2021. gadā Agnese kopā ar Anetu Rulli dibinājusi kooperatīvu “Provinces produkti”. Gan uz vietas veikaliņā Saldū, gan tirdzniecības platformā provincesprodukti.lv (lielākā mājražotāju produkcijas tirdzniecības platforma Kurzemē), iespējams iegādāties vietējo ražotāju preces ikvienai gaumei.

Kooperatīvs aktīvi darbojas sociālajos tīklos, jau otro gadu piedalījās arī izstādē Riga Food, popularizējot Saldus novada mājražotāju produkciju.

Var izmantot telefona aplikāciju “Aizšauj pakaļ!”

Saldū top biedrība, kurā apvienojoties vietējiem uzņēmējiem un mājražotājiem, tiek piedāvāta produkcijas piegāde uz klienta izvēlēto adresi. Produktus iespējams pasūtīt, izmantojot  telefona aplikāciju “Aizšauj pakaļ!” Tā sākusi darboties pavisam nesen, pagaidām pasūtījumu apjomi nav lieli, bet cilvēki izrāda interesi. Kā saka idejas autors Mareks Kalniņš: ”Sāksim palēnām, lai saprastu, vai viss labi strādā. Tad pamazām pievienosim vairāk tirgotāju, lai paplašinātu piedāvājumu.”

Biedrībai ir daudz dažādu plānu, lai stiprinātu zemnieku un mājražotāju kopienu un popularizētu vietējo produkciju, padarot iepirkšanos pie vietējiem ražotājiem vieglāku un ērtāku ikvienam – gan dažādu digitālu risinājumu piedāvājums, apmācību nodrošināšana, kā arī nozaru grupu veidošana, lai risinātu aktuālos jautājumus.

Ideja par vakara tirgu

Sadarbībā ar Saldus tirgu top ideja par vakara tirgus ieviešanu, lai cilvēki varētu iegādāties vietējo produkciju ceļā uz mājām, aizstājot došanos uz lielveikalu ar tirgus apmeklējumu – svaigu, sezonālu produktu iegādi no sava jau iepazītā tirgotāja.

Iegādājoties vietējo produkciju, ieguvēji esam mēs visi – pircēji tiek pie veselīgas, ar mīlestību audzētas vai gatavotas pārtikas, bet zemnieki un mājražotāji var turpināt saimniekot savās sētās, nodrošināt sevi un radīt darba vietas laukos.

Ja gadās būt Saldus pusē, tad noteikti iesakām apmeklēt Saldus tirgu un mājražotāju veikalu “Provinces produkti” (Druvas iela 5, Saldus). Vai arī izmantot iespēju iegādāties vietējo ražotāju produkciju mājaslapā provincesprodukti.lv un saņemt jebkurā vietā Latvijā.

Eva Behmane,
LLKC Saldus biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru