Rēzeknes saldais zīmols – “Cukurella”

GalerijaPrint

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC) jau vairākus gadus  organizē konkursu jaunajiem lauku uzņēmējiem „Laukiem būt!, kura pamatprincips ir Latvijas un tās lauku tradīciju un vērtību saglabāšana. 2017. gadā 15 finālistu konkurencē pārstrādes jomā pirmo vietu ieguva Velga Sarmule no Rēzeknes ar mājas kārumiem – saldējumu un konditorejas izstrādājumu sēriju „Cukurella”. Velga pozitīvi vērtē iespēju jauniešiem piedalīties šāda veida mācībās un konkursā.

Šogad Rēzeknes nodaļas rīkotajā informatīvajā dienā jauniešiem Valsts Lauku tīkla aktivitātes “Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai” ietvaros jaunā uzņēmēja jau kā lektore dalījās pieredzē ar savu veiksmes stāstu.

Veiksmīgais tandēms

Saldumu ražošanas ideja radās pēc kārtējā gadatirgus apmeklējuma. Velga ievēroja, ka šādos tirdziņos bērnam nevar iegādāties visparastāko saldējumu. „Dīvaini, ka vietējie uzņēmēji šo nišu nav aizņēmuši,” viņa saka.

Ideja ilgu laiku „karājās gaisā”, pēc tam Velga uzzināja par LLKC rīkoto konkursu, kura ietvaros notika mācības un biznesa plāna rakstīšana. Viss sākās ar saldējumu, taču turpmāk kopā ar Velgu idejas attīstīšanā piedalījās draudzene, kopā viņas izdomāja vairākas konditorejas izstrādājumu receptes. „Viena galva ir labi, bet divas – vēl labāk,” saka V. Sarmule. Draudzenei ir biznesā noderīga profesija – viņa ir grāmatvede, taču patīk gatavot desertus un citus gardumus. Savukārt Velgas dizaineres izglītība noderēja uzņēmuma logotipa veidošanā, iesaiņojuma, kārbiņu utt.  izstrādāšanā. Tādējādi izveidojās veiksmīgs tandēms, kur abas dalībnieces veiksmīgi papildina viena otru. Šis piemērs pierāda, ka biznesa sākums var būt arī hobijs un vēlēšanās dalīties ar to.

Atbildot uz jautājumu, kā, būdama interjera dizainere, Velga nolēma pievērsties konditorejas izstrādājumu ražošanai, viņa saka, ka tas viss ir radošs darbs, turklāt pašai tas ļoti tuvs. V. Sarmule strādā profesijā, pasniedz Rēzeknes tehnikumā, šis darbs prasa lielāko daļu viņas laika. Saldumu ražošanai tā atliek maz. Velga dzīvo Strūžānu pagastā, brauc uz darbu Rēzeknē, ceļā pavadot stundu. Paralēli visam tiek uzturēta ideja par lauku tūrisma attīstību.

Vecās mājas jaunā dzīve

Velga uzskata, ka konkursa rezultāti apliecināja, ka nav jābaidās un obligāti jāpiedalās, ja ir tāda iespēja. Viņa jau sen gribēja kaut ko tādu izdomāt, Velga vēroja, kā daudzi raksta dažādus projektus, izdomā kaut ko jaunu un interesantu. Viņasprāt, visam pienāk savs laiks, tagad tas ir arī „Cukurellas” laiks.

Velga ne visai ticēja, ka izdosies uzvarēt. Viņa piedalījās, jo tā bija iespēja mācīties, saņemt konsultācijas biznesa jomā utt. Pēc noteikumiem, konkursā drīkst piedalīties tie, kuri izgājuši mācību kursu, ko rīko LLKC, uzrakstījuši biznesa plānu un ir gatavi nopietnākai darbībai. Kopā ar Velgu Rēzeknē mācījās vēl seši cilvēki, viņiem bija gana interesantas idejas, taču līdz dalībai konkursā tika tikai viņa.

“Cukurellas” biznesa plāns izveidots trim gadiem uz priekšu. Velga uzskata, ka tieši tas, ka plāns tika rūpīgi izstrādāts, arī palīdzēja uzvarēt konkursā „Laukiem būt!”, un jaunajā uzņēmumā neatkāpjas no tā ne soli. Lielākā daļa konkursa naudas balvas tika iztērēta nepieciešamo iekārtu iegādei. Pārējie līdzekļi ieguldīti telpu remontā, kur atradīsies saldumu ražotne.

Jaunajam uzņēmumam ir lieli plāni, un tos rada pati vieta, kur atrodas „Cukurella”. Velgas rīcībā ir veca viensēta pie Strūžānu un Dricānu pagasta robežas. Tur viņa pavadīja savu bērnību, un tagad dāvā šai vietai jaunu dzīvi. Viensētā jau izremontēts siena šķūnis, kur vasarā notiek mājas saldējuma un citu saldumu pagatavošanas meistarklases tūristu grupām. Kā atzīmēja Velga, šajā Rēzeknes novada pusē tūrisms nav īpaši attīstīts.  Viņa cer, ka viensēta kļūs par pilnvērtīgu vietu tik populāro gastronomisko ceļojumu maršrutos. Uzņēmums plāno piedalīties dažādos gadatirgos un tirdziņos, izgatavot saldumus pēc individuāliem pasūtījumiem.

 

Saldā dzīve

Domājot par nosaukumu, Velga ilgi nevarēja tikt vaļā no saldējuma tēmas un mēģināja to izmantot. Taču izrādījās, ka šeit ir svarīgs skanīgums, un vienkārši saldējums nekādi nederēja. Rezultātā nosaukumā apvienojās sievišķība, savdabīga elegance, liekot saprast, ka tie nebūs ierasti saldumi.

Saldo našķu ražošanā uzņēmēja centīsies izvairīties no vienveidības, piemēram, tiks ražoti pašlaik visā pasaulē populārie franču makarūni vai amerikāņu mīkstais zefīrs maršmelovs.

Konditore uzskata, ka kaut kā jauna, interesanta ražošana paplašina savdabīgas robežas gan meistaram, kurš to izgatavo, gan cilvēkiem, kuri nogaršo šos našķus. Turklāt viss tiek ražots no vietējiem produktiem, un, jebkurā gadījumā, produkcijai būs vietējā garša un kolorīts. No tradicionālajiem saldumiem, kuri labāk zināmi vietējiem patērētājiem, „Cukurellā” taps zefīrs, kura pamatā ir ābolu biezenis, taču to, kā teica Velga, ir sarežģītāk ražot. Lai ietu kopsolī ar laiku, „Cukurellas” dibinātājas domā par konditorejas izstrādājumiem vegāniem un tiem, kuriem alerģiju izraisa piens un olas.

Par spīti stereotipiem, Velga, lai gan viņai garšo saldumi, ir slaida kā niedrīte. Atbildot uz jautājumu, kā viņai tas izdodas, Velga smejoties saka, ka tas laikam ir dabas dots. Tas pārsteidz arī viņu pašu, jo gatavošanas procesā nākas garšot ļoti daudz salda. „Daudzi mūsu produkti ir ļoti saldi, toties ļoti garšīgi,” atzīst Velga. Piemēram, mājas maršmelovi, kurus viņa gatavo savai meitai. Sula vai ūdens ļoti ilgi jākuļ kopā ar želatīnu un cukura sīrupu, pēc tam šo saldo biezo masu salej formiņās vai šķīvī. Kad tā kādu laiku pastāvējusi, var sagriezt gabaliņos. “Šos maršmelovus gatavojot, “nogalināts” ne viens vien mikseris,” smejas Velga, “ taču tas ir tā vērts”.

Jeļena Čursina,

novada laikraksta “Latgales Laiks” reportiere

Foto: Jeļena Čursina un Velga Sarmule

Foto galerija: 

Pievienot komentāru