No pašu saimniecības bišu vaska gatavo apbrīnas vērtas sveces

GalerijaPrint

Klāt jaukais Ziemassvētku gaidīšanas laiks. Un kāds gan šis laiks būtu bez svecēm. Siltumu, gaišumu un smaršu, ko izstaro sveču liesmiņas, Ziemassvētku gaidīšanas laiku padara spožāku, siltāku un gaišāku. Jānis Tabūns, Gulbenes novada Jaungulbenes pagasta “Zemīšu” saimnieks tumšos ziemas vakarus prot padarīt gaišākus. Viņš no pašu saimniecības ražotā bišu vaska gatavo apbrīnas vērtas vaska sveces un figūras. Ar aptuveni 500 dažādu figūru un ap 350 dabīgā vaska sveču komplektu, Jānis jau astoņus gadu iepriecina savu pircēju loku.

Bišu vasks ir dabisks materiāls, ko iegūst no medus. Bišu vaskam kūstot, telpa piepildās ne tikai ar siltumu bet patīkamu smaršu. Jāņa vaska sveču darbnīca smaržo pēc salda medus un propolisa aromāta. 

Jānis teic: “Tas sākās pavisam nejauši!”  Pirms astoņiem gadiem Jānis no kāda bitenieka, nopirka 10-12 sveču formas, lai tās iekļautu kā saimnieciskās darbības izdevumus. Radās interese, kā tos pielietot, un viņš sāka liet bišu vaska sveces. Tā Jānim šobrīd ir tapuši aptuveni 500 dažādi mākslas darbi bišu vaska sveču figūriņu veidā. Dažādas formas galda sveces, ar tautiskiem rakstiem, dažādu struktūru un elementu veidojumiem. Ir rūķu formas, dažādu dzīvnieku – ežu, suņu, kaķu, bruņurupuču, gliemežu, ziloņu, vardes, zaķu, pūces formas.  Kā arī dažādu ziedu,  čiekuru un egļu formas. Ir tematiskās sveču figūras – Ziemassvētku eglīšu komplekts, kurā ietilpst dažādu latvisku rakstu veidotas zīmes, Lieldienu olas, Valentīndienas sirds formas sveces, horoskopa zīmes, cipari un tortes svecītes dzimšanas dienas kūkai.  Ir sveces ar Gulbenes novada ģerboni. Šīs sveces priecē Gulbenes novada iedzīvotājus. Un tik daudzām sveču formām ir savs stāsts, kā tās pie Jāņa ir nonākušas. Sveču formas top dažādi – ir tādas, kas tiek pirktas speciālos veikalos, ir, kuras sūtītas internetā ārpus Latvijas robežām, un ir formas, ko Jānis gatavo pats, izmantojot  dabīgus, īstus priekšmetus un silikonu.

Jānis no bišu vaska lej ne tikai sveces, bet arī traukus. Viņa sortimentā ir vairāki  trauku veidi –  

lielākas un mazākas glāzītes, šampanieša glāzes, bļodiņas, podiņi ar vāciņu un pat burciņa ar skrūvējamu vāciņu, kurā var glabāt, piemēram, bišu maizi.

Šampanieša glāzes daudzi klienti iegādājās uz kāzām vai citiem svarīgiem īpašiem dzīves notikumiem.

Jaunums un pēdēja laika viens no pieprasītajiem produktiem ir vaska gabaliņi laimītes liešanai Jaunajā gadā. No vaska gabaliņiem, kas ir iepakoti gaumīgā maisiņā, izkausējot karstā ūdens peldē, var liet laimītes. Interesants un pieprasīts ir sveču komplekts no sērijas “neko neredzu, neko nedzirdu, neko nesaku”. Tajā ir trīs kādu dzīvnieku  figūras, kur viens ir ar roku aizklājis acis, viens aiztaisījis ausis un trešais roku pielicies pie mutes.  Jānis veido arī svečturus.

Darbs sveču liešanā ir laikietilpīgs, atzīst Jānis. Vidēji vienas sveces gatavošanas laiks  no   vaska ieliešanas brīža figūriņā līdz pilnībā gatavai svecei aizņem 2-3 stundas. Vaska sagatavošanas darbi sākas  jau pie bišu stropiem visas vasarā garumā. Sveču kvalitāte, izskats, krāsa un smarža ir atkarīga no vaska kvalitātes. Vistīrākais vasks ir tas, kas iegūts no bišu atvākojuma. Skaistā dzeltenā vaska sveču krāsa rodas, pateicoties putekšņu piejaukumam.   Oranžu nokrāsu vaskam var iegūt bižu maizes pārstrādes procesā.  Lai sveces būtu tīrā, skaistā dzeltenā krāsā, vasku kausējot, jauc dažādās proporcijās. Lai atvieglotu vaska kausēšanas darbus,  Jānis ir iegādājies sterilizācijas katlu. Vasku kausējot, tas tiek attīrīts no nogulsnēm un sterilizējot atbrīvojas no liekā ūdens, lai sveces degot nesprakstētu.

Jānis Tabūns kopā ar brāli apsaimnieko vairāk nekā 350 bišu saimes. Darbs pie bitēm nav svešs, jo jau kopš bērnības medus vākšanas darbi ir darīti kopā ar vecākiem. Abi ar brāli ir pārņēmuši no vecākiem bišu saimniecību.  Ievāktais medus un bišu maize tiek realizēti dažādam pircēju lokam, gan vairumtirgotājiem, gan individuāliem pircējiem.

Jāņa Tabūna lietās bišu vaska sveces un figūras var iegādāties dažos Gulbenes un Madonas veikalos.  Nākotnes plāns ir izveidot savu interneta veikalu. Jānim ir izveidots vaska sveču katalogs, kur var apskatīt sveces pa kategorijām.  Viņa mākslinieciskos sveču darbus var redzēt arī Facebook portālā. 

Rasa Medne,

LLKC Gulbenes biroja uzņēmējdarbības un grāmatvedības konsultante

Foto galerija: 

Komentāri

Pievienot komentāru