No Latvijas bērzu tāsīm

Līgatnieši Vizma un Pēteris Zvirbuļi ir vienīgie zināmie amatnieki, kuri dažādus sadzīvē derīgus priekšmetus, mākslas priekšmetus un suvenīrus gatavo no Latvijā augušā bērza tāsīm. Gatavo pēc vecajiem paņēmieniem- bez līmes ar „atslēgu”. Pēteris ir ieguvis Tautas daiļamata meistara nosaukumu, bet Vizmas kundze amata meistara nosaukumu.

Pēteris savu prasmi apguvis jau padomijas gados. Ar Brīvdabas muzeja speciālistu atbalstu braucis mācīties pie Karēlija un Novgorodas amatniekiem.

Vizmas kundze amatniecībai pievērsās 90 tajos gados, kad zaudēja darbu savā ķīmiķa profesijā.

Līgatnē atgriezušies apmēram pirms septiņiem gadiem, Vizmas dzimtajā vietā uzcēluši dzīvojamo māju un mājas pagrabā iekārtojuši savu tāšu meistardarbnīcu, kur abi meistari strādā un uzglabā savus darbus.

No bērza tāss gatavo dažādus sadzīvē derīgus priekšmetus-kārbas, cibas, grozus, groziņus. Lietas, kas noder kā suvenīrpriekšmeti, piemēram, groziņš, kurā var ievietot tikai vienu olu –lielisks suvenīrs un dāvana Lieldienās, klucīšus, kuru izmanto kā metamo kauliņu, bet ievietojot iekšā zirņus, iznāk grabulītis bērnam. Šādus no bērza tāss gatavotus, trauku var izmantot sausu, beramu pārtikas produktu glabāšanai.

Vizmas kundze gatavo no bērza tāss pītos priekšmetus-grozus, groziņus, cibas, vāceles arī var izgatavot pastalas. Pēteris gatavo priekšmetus, kuru pagatavošanai nepieciešams arī koks. Interesantākais liekas trauks, kura pagatavošanai nepieciešams bērza klucim nomaukt tāsi un pēc tam tāsī iespīlēt koka ripu, kas veido trauka dibenu. Šādā traukā var uzglabāt pienu, sulas vai kādu citu šķidru produktu. Pēteris, kā Vizmas kundze saka, dažkārt paniekojas arī ar koku un pagatavo kādu zara krūzi, vai izgrebj kādu koka stumbru, no kura iznāk savdabīgs plaukts.

Vasaras sākumā meistari vāc bērzu tāsis. Tāsis tiek nomauktas tikko nozāģētiem kokiem, pēc tam žāvē. Groziem tāsis sagatavo sloksnēs un satin ruļļos. Pirms uzsāk kāda priekšmeta gatavošanu tāsis tīra, pucē, mērcē, vāra t.i. tiek veikti sagatavošanas darbi, lai taptu lieta.

Visa mākslas priekšmetu gatavošana notiek ziemā. Ziemā sagatavotos darbus varam apskatīt un iegādāties Brīvdabas muzeja rīkotajā gadatirgū. Neviens vien muzeja apmeklētājs aizvedis mājās, kādu derīgu lietu vai vienkārši suvenīru. Daudzi priekšmeti aizceļojuši tālu pasaulē gan kā suvenīri, gan kā praktiski pielietojamas lietas. Vasarā Pēteris un Vizma ir sastopami Brīvdabas muzeja Latgales sētā, kur rāda, kā notiek darbs ar bērzu tāsīm. Meistari labprāt piedalās, ja uzaicina dažādos tirdziņos un amatu dienu pasākumos.

Darbs ar bērzu tāsīm nav nedz viegls, nedz vienkāršs. Prasa lielu meistarību un zināšanas. Katra pagatavotā lieta ir citāda, divas vienādas būs grūti atrast. Tāsis ir atšķirīgas gan pēc krāsas gan pēc ornamenta.

Ar Vizmu Zvirbuli tikās Līgatnes novada lauku attīstības konsultante Dace Brēmane.

Pievienot komentāru