“Laukiem būt!” mācības – tā ir lieliska iespēja

GalerijaPrint

“Laukiem būt!” – tāds ir mācību noslēguma konkursa sauklis, kas ietver pašu svarīgāko. Laukiem viennozīmīgi ir jābūt, bet, lai tie pastāvētu, ir nepieciešami cilvēki, kuri tur dzīvo, cilvēkiem nepieciešamas darba vietas, ja to nav, varam tās radīt paši sev un darīt to, kas mums tiešām patīk. Iespējams, tava biznesa ideja būs tavs pamatdarbs, vai blakus pamatdarbam attīstīsi kādu sev tīkamu hobiju, kurš var pārtapt biznesa idejā un dos tev papildus ienākumus, kas nav  mazsvarīgi, dzīvojot laukos.

Katru gadu oktobra sākumā jaunieši vecumā no 18 līdz 40 gadiem tiek aicināti piedalīties mācībās, kurās var iegūt zināšanas, lai ģenerētu jaunu biznesa ideju vai attīstītu un pilnveidotu jau esošo. Mācībās tiek apgūtas dažādas būtiskas tēmas, kuras nepieciešamas, uzsākot uzņēmējdarbību un attīstot to: piemēram, biznesa plāns un tā izstrāde, uzņēmējdarbības pamati, mārketings, finanšu piesaistīšanas iespējas u. c. Mācībās var piedalīties arī gados jaunāki par 18 un vecāki par 40, taču konkursā, kurš norisinās pēc mācību pabeigšanas, startēt diemžēl nevarēs. Pēc mācību pabeigšanas un apliecinājuma saņemšanas ar savu biznesa ideju iespējams startēt konkursā, kur biznesa idejas realizēšanai iespējams saņemt arī naudas balvu!

Viena no būtiskām pasākuma sastāvdaļām ir tīklošanās. Pasākuma dalībnieki iegūst ne tikai jaunu paziņu loku, bet arī noderīgus sadarbības partnerus un sadarbības iespējas citos Latvijas reģionos, kā arī meklē jaunas iespējas finanšu piesaistei.

Atskatoties uz iepriekšējā gada mācībām un konkursu, dalībniekiem šis bija ļoti aizraujošs un piepildīts laiks, kas noslēdzās februārī ar konkursu “Laukiem būt!”, kur no LLKC Preiļu konsultāciju biroja piedalījās pieci dalībnieki, un trīs no tiem tālāk iekļuva konkursa finālā un ieguva godalgotas vietas un naudas balvas. Tas ir ne tikai finansiāls atbalsts, bet arī nozīmīgs atspēriens savas biznesa idejas tālākai virzībai, jo ne tikai mācību, bet arī  konkursa laikā iespējams gūt noderīgu pieredzi un vērtīgus nozares ekspertu padomus un ierosinājumus savas idejas attīstībai.

Par mācībām un konkursu kopumā aicināju padalīties pieredzē pagājušo mācību dalībnieces.

Zanda Kezika: “Jāteic, ka pēc “Laukiem būt!” – gan mācībām, gan konkursa – visa gūtā pieredze un biznesa plāns tik ļoti noderēja. Mēs ar savu biznesa ideju paralēli startējām vairākos projektos. LAD Leader  ieguvām finansējumu ļoti kārotam UV drukas printerim. Meklējām dažādas iespējas, kā piesaistīt papildu finansējumu un, sakombinējot  dažādus finansējuma avotus un grantus,  iegādājāmies savā īpašumā lāzera iekārtu, un tagad dienā varu izgatavot vismaz 10 kalendārus un daudz ko citu. Liels paldies Preiļu domei par iespēju iegūt grantus, un saņemt atbalstu biznesa ideju attīstībai. Pa šo laiku vēl esam paspējuši pieteikties arī Daugavpils biznesa inkubatorā. Esam apaudzējušies ar iekārtām, lai varētu ražot un dažādot piedāvātās produkcijas klāstu. Ražošanas tempi ir strauji auguši, tagad dienā tiešām daudz varam izdarīt, ja vien būtu brīvākas rokas. Kopumā jūtos “super”, esmu neatkarīga, varu dažādot savus produktus. Pavisam nesen sagatavojām savus pirmos kalendārus spāņu, itāļu un vācu valodā. Tas man bija kas jauns, vispār viss šogad ir jauns!”

Guna Egle: “Par “Laukiem būt!” konkursu. Esmu pateicīga katram par ieguldīto laiku un sniegto vērtīgo padomu. Man tas bija lielisks veids, kā pārvarēt satraukumu, stāstot par savu ideju publikas priekšā. Ieguvu jaunas zināšanas un domubiedrus. Ļoti patika pieredzes apmaiņas braucieni, kur citi dalījās un rādīja jau realizētās savas idejas. Kopumā man tas bija lielisks izaicinājums sev un ļoti vērtīga pieredze. Milzīgs paldies Preiļu birojam un konsultantei Ivetai Sondorei par atbalstu, padomiem un palīdzību. Man ir liels prieks par rezultātu un ir iegūta jauna enerģija darboties tālāk!”

Jolanta Smane: “Piekritu ar domu patrenēties pie zinošiem speciālistiem, biznesa plānu varbūt nepagūšu izstrādāt, bet toties būs iemaņas un jaunas pazīšanās. Rezultātā iemantoju konkursa “Laukiem būt!” žūrijas absolūtu uzticību un godalgoto pirmo vietu. Ieguvu arī ALTUM simpātiju balvu un ceļa vārdus biznesa idejas realizācijai. Lielākais izaicinājums bija pieķerties, uzrakstīt un pēdējā dienā iesniegt konkursam savu biznesa plānu. “Laukiem būt!” atvēra “Pandoras lādi” tam visam, kas pašlaik notiek manā saimniecībā. Ar konkursā iegūto finansējumu, protams, bija krietni par maz, lai ierīkotu kazas siera ražotni, vēlāk ar šo pašu ideju iekļuvu pirmajā pieciniekā Latgales plānošanas reģiona konkursā “Nākotnes atslēga” un vēlāk biju pieredzes apmaiņas braucienā Norvēģijā. Startēju NVA pasākumā komercdarbības vai pašnodarbinātības uzsākšanai, kur liels atbalsts bija “Laukiem būt!” izstrādātais biznesa plāns. Ieguvu finansējumu moduļu mājiņas iegādei 5000 eiro apmērā un ikmēneša dotāciju pusgada garumā. Vēl ieguvu finansējumu Rēzeknes novada uzņēmējdarbības uzsākšanai un attīstībai projektu konkursā, kur paredzēta trūkstošā inventāra iegāde. Nesen saimniecībā uzstādīta moduļu mājiņa, tika veikta tās labiekārtošana un sākts process pie reģistrēšanās PVD, lai varētu patiešām sākt ražot savu izloloto kazas sieru. Topošajiem uzņēmējiem un nākamajiem mācību dalībniekiem novēlu būt neatlaidīgiem! Nebaidīties riskēt! Nepalaist gar degunu iespējas, kas klauvē pie tavām durvīm! Ja būsi atvērts izaicinājumiem, viss ko tu vēlies, no sapņa kļūs par īstenību.”

Kristīne Lazdāne: “ "Laukiem būt!", manuprāt, ir visdraudzīgākā vieta biznesa uzsācējiem gan programmas nosacījumu ziņā, gan arī konsultatīvā atbalsta ziņā. Vairākums atbalsta programmu paredz nelokāma biznesa plāna iztrādi, kā arī stingru rādītāju izpildes kontroli un sankcijas, ja kas netiek sasniegts, un šī milzīgā atbildība noteikti biedē cilvēku, kas pirmo reizi dzīvē cenšas atrast veidu, kā patstāvīgi nopelnīt ar savu ideju. Jau pirmajā tikšanās reizē biju pārsteigta par to, cik ļoti pretendenti tiek atbalstīti un motivēti, nemaz nerunājot par mentoringu, mācībām un gūstamo pieredzi. Sākumā šķita, ka katram jau pašam ir jāuzņemas atbildība par savu ideju un tās dzīvotspēju, jo jārealizē taču tik un tā būs pašam! Taču uznāk arī tādi brīži, kad sastopies ar šķēršļiem, kādām grūtībām, un brīdī, kad pašam sev ir grūti noticēt, "Laukiem būt!" tev palīdz iet uz priekšu, dodot padomu, savedot ar pareizajiem cilvēkiem vai vienkārši iedrošinot. Ja šie ir jūsu pirmie soļi uzņēmējdarbībā, tad no sirds iesaku iesaistīties! Tā ir lieliska iespēja, pieredze, zināšanas un motivācija!”

Arī šogad visā Latvijā notiks mācības, kurām sekos biznesa ideju konkurss, par to visu sīkāk varēs uzzināt pirmajā tikšanās reizē – informatīvajā dienā, kas notiks 6. oktobrī, tāpēc aicinām ikvienu interesentu piedalīties un atnākt paskatīties, kā tas viss notiek, iegūt jaunus kontaktus, iepazīties ar citiem esošiem vai topošiem uzņēmējiem. Šis pasākumu kopums notiek jau  12. reizi, tāpēc esi aktīvs un piedalies vienā piedzīvojumiem bagātā biznesa ideju ceļojumā! Tiekamies!

Iveta Sondore,
LLKC Preiļu konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto: Iveta Sondore un no dalībnieku personīgā arhīva

 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru