Kuldīgas novada pārtikas produktu ražotāji gūst pieredzi kaimiņu novadā

Pašu darinātie un ikviena vēdera priekam radītie pārtikas produkti, ko piedāvā Kuldīgas novada jaundibinātais kooperatīvs „Kuldīgas labumi” aicina ikvienu gan pircēju, gan ražotāju sākt darboties vai uzlabot sava produkta iepakojumu. Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Kuldīgas nodaļas rīkotajā seminārā „Pārtikas produktu pievienotās vērtības radīšana” bija iespēja uzzināt par jaunākajiem pārtikas produktu iepakojumu materiāliem un to tehnoloģijām. Liela nozīme produktu realizācijai un lietošanas laikam ir iepakojuma materiāla izvēle. Sandra Muižniece-Brasava pārsteidza ikvienu ar iepakojumu dažādību.

         Otrajā dienā seminārā tika pieaicināti dažādi mājražotāji, kas savu nišu jau ir atraduši un sava aroda prasmi neslēpj. SIA „Suitu maize” īpašniece Ruta Sokolovska ar savu stāstu iekārdināja ikvienu doties pie saimnieces nogaršot pašas darinātos sklandraušus un saldskābmaizi, bet Z/S „Podnieki” īpašnieki interesentiem izstāstīja par saimniekošanu kopā ar ģimeni, pārstrādājot pašu saimniecībā iegūto pienu, sierā, jogurtā, biezpienā un pārdod arī svaigpienu. Kā arī saimnieki ir sākuši paši cept maizi, ko ir iespējams iegādāties „Kuldīgas labumi” veikaliņā. Lai produkti tiktu pārdoti un kļūtu atpazīstamāki tirgū, svarīgi ir ne tikai pats produkts, bet arī zīmols un tirdzniecības vietas izvēle, par ko stāstīja SIA „Alias products” pārstāve Agnese Buka, kas tirgo strausa gaļas desas Kalnciema tirgū. Pati tirgotāja atzīst, ka mazpazīstamo un dārgo produktu pārdot ir iespējams, tikai jāprot pareizi uzrunāt pircēju...

       Trešajā dienā semināra dalībniekiem bija iespēja doties pieredzes apmaiņas braucienā uz Ventspils novadu, apmeklējot „Užavas alus” darītavu, kurā bija iespēja skatīt paaudžu paaudzēs mantotās tradīcijas, zināšanas un iemaņas. Laikam ejot, uzņēmuma īpašnieks kā galveno prioritāti ir izvirzījis kvalitāti, ko atzīst ikviens alus cienītājs.

 Pēc alus darināšanas tradīciju apskates, semināra dalībnieki devās uz Z/S „Bitnieki”, kur jau vairāk kā četrdesmit gadus saimniecības īpašnieki nodarbojas ar biškopību. Pašlaik tiek apsaimniekotas 200 bišu saimes. Saimniecībā ir iespēja iegādāties dažādu veidu medu, ziedputekšņus, bišu maizi, kā arī inventāru biškopībai. Ikvienam interesantam bija iespēja apskatīt bišu stropus, kas atradās saimniecībā.Papildus tam saimniece izmēģina arī topinambūru kaltēšanu, radot pavisam netradicionālus uz mēles kūstošus čipsus.

Kā pēdējā pieturvieta pieredzes braucienā bija Z/S „Muižgaļi”, kas vairāk pazīstami ar Vītolberga siera ražošanu. Saimniecība ir īsta ģimenes vērtība, jo tajā saimnieko visa ģimene. Ganāmpulkā pašlaik ir 200 slaucamas govis, kuras tiek slauktas ar jaunākajām tehnoloģijām. Iegūtais piens tiek pārstrādāts. No tā tiek ražots bioloģisks siers, kurā nav pievienotas E vielas. Sieru bija iespēja nobaudīt un iegādāties uz vietas sierotavā , kā arī vēl produkciju ir iespēja iegādāties Ventspils tirgū, Rīgā Berga Bazāra tirdziņā, Kalnciema Kvartāla tirdziņā un daudzos ”Zaļajos veikaliņos”.  Pēc semināra visi dalībnieki bija pārdomu pilni par to, ko un kā realizēt saražoto produkciju, lai kļūtu par tik pat veiksmīgiem ražotājiem kā kaimiņu novada uzņēmēji...

Aiva Rūdule

LLKC Kuldīgas nodaļas uzņēmējdarbības konsultante

 

Pievienot komentāru