“Kalna Rubeņi” – saimniecība ar vēsturi un skatu uz nākotni

GalerijaPrint

LLKC Madonas birojs 2023. gadā konkursam “Sējējs” nominācijā “Ģimene lauku sētā” izvirzīja Madonas novada Praulienas pagasta zemnieku saimniecību “Kalna Rubeņi”.  Saimniecība saņēma veicināšanas balvu, no sirds lepojamies par novērtējumu.

Praulienas pagasta z/s “Kalna Rubeņi” dibināta 1992. gadā, bet tās stāsts vijas cauri vairākām paaudzēm. Pirmo stūrakmeni saimniecībai veidoja Rūdolfa senči pirms sešām paaudzēm. Vecāki Ojārs un Solita Medeņi, atgūstot dzimtas mājas, atjaunoja esošās saimniecības pamatus. Saimniecības pirmsākumos tika audzēti graudi un cūkas, vēlāk kartupeļi un ķiploki.

2015. gadā, realizējot projektu Atbalsts jaunajiem lauksaimniekiem uzņēmējdarbības uzsākšanai” saimniecību pārņēma dēls Rūdolfs. Viņa bērnība pagāja, palīdzot saimniecībā, un zināšanas papildinātas Barkavas Arodskolā, ir iegūta profesionālā lauksaimniecības izglītības specialitātē Lauku īpašumu apsaimniekotājs.

Viņš sācis saimniekot ar desmit Herefordas govīm. Par projekta līdzekļiem iegādājies vēl desmit. Restartējis senču saimniecību, tagad apsaimnieko ap 500 hektāru zemes. Saimniecībā ir 130 gaļas lopu ganāmpulks, t. sk. 44 zīdītājgovis, tiek saimniekots,  ievērojot bioloģiskās saimniekošanas metodes. Bioloģiskā lauksaimniecība, mazā ērgļa ligzda, dabiskas pļavas daudzveidīgais ziedu paklājs – šīs vērtības raksturo Rūdolfa bioloģisko saimniecību. "Kalna Rubeņi" ir piemērs apņēmīgai attīstībai, līdzsvarojot bioloģisko graudu audzēšanu un dabas teritoriju apsaimniekošanu. Uz Praulienas pakalnos izvietoto saimniecību no kaimiņu sētām paveras iespaidīgs skats – jaunās un atjaunotās celtnes izceļas dabas ainavā un liecina par rosību. "Kalna Rubeņi" ir viena no saimniecībām, kas iesaistījusies Latvijas Dabas fonda īstenotajā GrassLIFE projektā. Tas devis iespēju iegādāties dabisko pļavu uzturētājas – miermīlīgās un barības ziņā neizvēlīgās Herefordas šķirnes govis, kā arī jaunas teritorijas atkarot no krūmiem un aizaugušus hektāru desmitus atdot daudzveidīgākām dabas vērtībām, atjaunojot Eiropas Savienības nozīmes biotopus. Tas savukārt ļāvis zālāju apsaimniekošanai piesaistīt atbalsta maksājumus par bioloģiskās daudzveidības uzturēšanu zālājos.

Saimnieki gan paši papildina savas profesionālās zināšanas augkopībā, lopkopībā, bioloģiskajā lauksaimniecībā, gan citiem piedāvā izglītojošus seminārus. Saimniecība vienmēr ir atvērta zināšanu pārneses pasākumiem, uzņem pie sevis zemniekus no visas Latvijas un neliedz savu padomu.

Saimniecība ir startējusi modernizācijas projektos, papildinot tehnikas parku, iekārtas, veiksmīgi pabeigta angāra būvniecība un sakārtota saimniecība infrastruktūra. Ar LEADER projektu atbalstu šogad atvērts gaļas pārstrādes cehs uz vecās kūts pamatiem, kura celta 1897. gadā. Protams, vieglāk būtu bijis uzcelt jaunu pārstrādes cehu, bet, godinot senču ieguldīto darbu, tika nolemts atjaunot ēku. Pārstrādes cehā liels atbalsts un palīgi ir Rūdolfa četri bērni un sieva Agnese, kura pēc izglītības ir pārtikas tehnoloģe. Patlaban pircējiem tiek piedāvāti liellopu gaļas pelmeņi un kupātu desiņas, bet ideju jauniem produktiem ir pietiekoši. Gardus produktus var iegādāties uz vietas saimniecībā vai, sazinoties ar saimniecību, tiek veikta piegāde Madonā un Rīgā.

Darbs prasa daudz laika, taču tiek atrasts arī laiks ģimenes sirdslietai un kopīgai interesei – ceļošanai. Ir izbraukātas daudzas valstis un izbaudīta svešzemju kultūra. Sieva un bērni dejo tautiskās dejas. Vismīļākie svētki – Ziemassvētki, kad visa kuplā ģimene ir kopā un dalās priekos. Rūdolfs pats gan ir nopietns, bet apņēmīgs. Daudz ar vārdiem nebārstās, taču ir skaidrs, ka viņam ir vīzija un plāns saimniecības attīstībai daudzus gadus uz priekšu.

Saimniecība ir iesaistījusies LLKC īstenotajā programmā “Laukiem zelt”, kura tiek īstenota Lauku atbalsta dienesta pasākumā “Atbalsts konsultāciju pakalpojumu izmantošanas veicināšanai”. Saimniecība izmanto augkopības, lopkopības un ekonomikas konsultācijas, lai sekmētu saimniecības izaugsmi.

Vēlam saimniecībai turpmāku attīstību, veiksmi un izdošanos, labu noietu produktiem, kuri ir patiesi gardi un no īstas liellopu gaļas!

Aija Vīgnere,

LLKC Madonas biroja vadītāja

Foto galerija: 

Pievienot komentāru