Atpūtas vieta “Pazust Latgalē”

GalerijaPrint

Krāslavas novada Skaistas pagastā, Ildzas ezera krastā, ir izveidota brīnišķīga atpūtas vieta “Pazust Latgalē”. Par sapņa īstenošanu  pastāstīja SIA “Pazust Latgalē” valdes locekle Inga Gavrovska:

 “Maniem vecvecākiem bija māja ezera krastā. Kad es tur ciemojos, man patika vienkārši skatīties uz ezeru, uz putniem, kas tur peldēja. Vēl es kā liela sapņotāja redzēju un sapņoju atvērtām acīm par to, ka mani vecāki uzbūvēs māju tepat –  

lieliem logiem ar skatu uz ezeru. Dīvains sapnis, jo tolaik dzīve pie ezera vairāk saistījās ar mūžīgo vēju un lieli logi noteikti nebija tas, ko es ikdienā redzēju.”

Pēc skolas absolvēšanas Inga devās uz Rīgu. Sapņoja par māju pie jūras kaut kur dienvidos – Itālijā vai Spānijā. Škita, ka atgriezties uz Latgales laukiem noteikti negribēsies.

Pēc 10 gadiem Ingai Gavrovskai piedzima bērni, un tieši ap to laiku no dzīves aizgāja vecvecāki. Māja ezera krastā nodega.

Gadiem ritot, viņa vairāk  novērtēja un sāka skatīties uz lietām savādāk, atkal ar bērna acīm. Ingas mērķis bija saglabāt saknes tieši tur, no kurienes viņa  nāca: “Pēkšņi arī Latgalē atkal ieraudzīju šarmu un skaistumu,” stāsta Inga.

Ingas vīrs Aldis Gavrovskis interesējas par arhitektūru un dizainu. Viņš bieži pirka pieejamās grāmatas par nelielu māju dizainu. Ingas vīra klusais sapnis bija uzbūvēt izsapņoto māju Latgalē.

Ceļojumā uz Portugāli 2016. gadā Inga ar ģimeni viesojās pasakainā viesu mājā “Pensao Agricola”.  Ceļotājus ļoti uzrunāja ēka, tās dizains un attieksme pret detaļām, arī  vakariņas. Ingas vīrs Aldis iedvesmojās tiktāl, ka izlēma uzbūvēt līdzīgu ēku Latgalē.

Svētību idejai un atbalstu darbos deva arī Ingas vecāki, kuri  uzticējās un ļāva piepildīt šos sapņus uz vecvecāku zemes Ildzas ezera krastā.

Projekta ideja “Pazust Latgalē” tika īstenota Lauku atbalsta dienesta, biedrības “Krāslavas rajona partnerība” LEADER pieejas ietvaros, un tika izmantots aizdevums no finanšu institūcijas “Altum”. Diezgan liels ir arī pašu un ģimenes ieguldījums. 

Par projektu stāsta Inga: “Mēs radījām modernu māju dizainu, bet nolēmām saglabāt autentisko  māla kūti, kas apliecina Latgales tradicionālo kultūru. Šādas kūtis Latgalē diezgan reti sastopamas.”

Jaunie saimnieki uzsver, ka svarīgi ir  iekļauties dabā, nevis pakļaut dabu sev: “Būtiski  Latgales viesiem izbaudīt mūsu skaisto, neskarto dabu, ezera zilgmi un pussalas  burvību,  saglabājot senču mantojumu.”Lai  izbaudītu  Latgales  senču mantojumu un novērtētu  LEADER projekta rezultātus, ir jāļaujas “Pazust Latgalē”.

Viktorija Lene,
LLKC Krāslavas biroja lauku attīstības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru