LEADER “Dižprojekts 2024” – “Robotika izglītībā: Nākotnes iespējas”

GalerijaPrint

Bērnu loģiskā domāšana un tehnoloģiskās prasmes ir nākotnes pamatakmens. Lai sniegtu jaunajai paaudzei iespēju attīstīt programmēšanas iemaņas un kritisko domāšanu, Ķekavas novadā īstenots projekts “Robotika izglītībā: Nākotnes iespējas”, kas izpelnījies augstāko atzinību – ieguvis “Dižprojekts 2024” galveno balvu.

Latvijas lauku partnerību balvai “Dižprojekts” šogad tika izvirzīti 28 ilgtspējīgi, radoši un praktiski projekti no visas Latvijas. Tie ir vietējo rīcības grupu dižošanās stāsti, kuri iedvesmo vietējos iedzīvotājus reģionos rīkoties un īstenot vietējai teritorijai nozīmīgus risinājumus. Biedrība “Latvijas Lauku forums” konkursu rīko jau četrpadsmito reizi, godinot un izceļot lauku iedzīvotāju, kopienu un uzņēmēju sasniegumus, kas īstenojuši nozīmīgus projektus visā Latvijā ar LEADER/Sabiedrības virzītas vietējās attīstības (SVVA) pieeju, kura tiek īstenota ar Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) un Eiropas Jūrlietu, zvejniecības un akvakultūras fonda (EJZAF) atbalstu.

No idejas līdz īstenošanai

Projekta autore Zane Miķelsone atklāj, ka viss sākās ar vecāku interesi un vēlmi nodrošināt robotikas nodarbības pirmsskolas izglītības iestādēs. Šī ideja ātri guva atsaucību, un ar LEADER atbalstu izdevās izveidot programmu, kas ļauj bērniem apgūt programmēšanas pamatus caur praktiskiem un aizraujošiem uzdevumiem.

“Vēlējos palīdzēt bērniem attīstīt loģisko domāšanu un IT prasmes jau agrā vecumā. Manuprāt, šīs zināšanas būs neaizstājamas nākotnes darba tirgū,” stāsta Zane Miķelsone.

Projekta realizācijas gaitā nācās izvērtēt dažādus robotikas iekārtu veidus, lai nodrošinātu visatbilstošāko mācību saturu. “Lielākais izaicinājums bija izprast, kādas iekārtas izvēlēties, lai tās atbilstu bērnu vecumposmam un mācību mērķiem,” piebilst Zane.“Roboti ir trīs veidu: Bee bot programmējas ar pogu palīdzību, mTiny – ar kartiņu (bloku) palīdzību, un Photon – planšetēs speciālā programmā. Parasti bērniem tiek doti uzdevumi, kuru risināšanai izmanto robotu, uzrakstot atbilstošu programmu.”

LEADER atbalsts un kopienas iesaiste

Projektu īstenot iespējams, pateicoties vietējās rīcības grupas (VRG) “Partnerība Daugavkrasts” izsludinātājam projektu konkursam, aicinot pieteikties īstenotājus, kas ar savu ideju ieviešanu sniegtu ieguldījumu vietējās teritorijas attīstībai. “Partnerība Daugavkrasts” ir viena no 33 vietējām rīcības grupām Latvijā, kas īsteno LEADER/SVVA pieeju sadarbībā ar Lauku atbalsta dienestu un Zemkopības ministriju, administrē projektu konkursus un aktivizē iedzīvotājus savā teritorijā.

VRG “Partnerība Daugavkrasts” uzsver, ka šī projekta izvēle izvirzīšanai uz  “Dižprojekta 2024” balvu nebija nejauša. “Mēs vienmēr meklējam projektus, kas sniedz jaunas iespējas un inovācijas vietējā teritorijā. Šis projekts izcēlās ar savu unikālo pienesumu izglītībā un uzņēmējdarbībā,” atklāj biedrības “Partnerība Daugavkrasts” administratīvā vadītāja Aiga Smiltāne. “Es pat redzu, ka šādi novadā ar laiku varētu izveidoties robotikas entuziastu kopa, līdzīgi kā tas ir ar citu sporta veidu vai kultūras virzienu entuziastiem,” prognozē Aiga.

Viņa piebilst, ka projekts var kalpot kā iedvesmas avots citiem, jo tas apliecina, ka ar LEADER finansējumu iespējams uzsākt un attīstīt uzņēmējdarbību. “Tā ir ne tikai atbalsta programma, bet arī iespēja padarīt reālus sapņus un idejas par ilgtspējīgu nodarbošanos,” saka Aiga.

Projekta nākotnes iespējas

Lai gan robotikas nodarbības ir salīdzinoši jauna iniciatīva, Zane Miķelsone jau domā par paplašināšanos. Viņa vēlas palielināt iekārtu skaitu un dažādību, lai bagātinātu mācību procesu. Tomēr lielākais izaicinājums šobrīd ir nodarbību mobilitāte. “Man nepārtraukti ir jātransportē aprīkojums uz dažādām vietām, tāpēc būtu jāatrod risinājumi ērtākai loģistikai,” dalās Zane.

LEADER programmas un vietējās kopienas atbalsts ļauj šādam projektam ne tikai attīstīties, bet arī iedvesmot citus uzdrīkstēties un radīt jaunas, inovatīvas iniciatīvas reģionos. “Dižprojekts 2024” apliecina – uzņēmība, mērķtiecība un pareizais atbalsts var pavērt neierobežotas iespējas gan uzņēmējiem, gan vietējām kopienām.

“Dižprojekta 2024” laureātus biedrība “Latvijas Lauku forums” sveica martā Zemkopības ministrijā. Ar pārējiem laureātiem un visiem iesniegtajiem projektiem var iepazīties Latvijas Lauku foruma mājaslapā – https://laukuforums.lv/darbibas/dizprojekts/

Materiālu sagatavoja:

 

Dace Liepiņa-Zusāne

Latvijas Lauku foruma

sabiedrisko attiecību vadītāja

Foto galerija: 

Pievienot komentāru