Putnu gaļai tirgus aug, cenas – krīt

Lielākajā daļā ES valstu pieprasījums pēc putnu gaļas un olām pakāpeniski pieaug, taču vienlaikus lauksaimniekus satrauc zemās cenas. Situācija tirgū vērtēta COPA–COGECA un Eiropas Komisijas darba grupā “Olas un putnu gaļa”, kurā kā eksperte no Latvijas piedalījās biedrības “Zemnieku saeima” pārstāve Aija Rozenfelde.

Darba grupā secināts, ka attiecībā uz putnu gaļas tirgu ES pietrūkst uzticamu statistikas datu, taču ziņas no dalībvalstīm liecina, ka tirgus pieprasījums kāpj. Prognozējot tālāko tirgus attīstību, paredzams, ka šogad putnu gaļas patēriņš pieaugs par pusprocentu. Paredzams, ka saistībā ar ražošanas klāpumu ASV un Ukrainā imports pieaugs par 5,1%, bet eksporta pieaugums būšot 0,5%.

Lielbritānijā, kas aiz Polijas un Francijas ir ES trešā lielākā putnu gaļas ražotāja, piedzīvots dramatisks gan olu, gan gaļas cenu kritums, un kritiskajā situācijā tiek vainota lielveikalu ķēžu cenu politika. Situāciju ražotājiem glābjot nosacīti zemās barības cenas. Savukārt Francijā, kas cieš no putnu gripas izplatības, konvencionāli audzētu putnu gaļas pieprasījums krīt, vienlaikus augot pieprasījumam pēc bioloģiski audzētiem produktiem. Arī citās ES valstīs, ieskaitot mūsu kaimiņzemi Igauniju, pieprasījums pēc dažādiem putnu produktiem pieaug, vienlaikus samazinoties cenām. Darba grupā norādīts, ka nestabilais tirgus nav vienīgā problēma, ar ko jāsaskaras nozarē strādājošajiem. Situāciju apgrūtina arī reģistrētu antibiotiku trūkums, kā arī fakts, ka šis ir starp tiem lauksaimniecības sektoriem, kas nesaņem nekādu ES atbalstu, par ko nolemts stingrāk runāt ar EK.

COPA/COGECA kategorija: 

Pievienot komentāru

Plain text

  • HTML tagi nav atļauti.
  • Mājas lapu adreses un e-pasta adreses automātiski tiek pārveidotas par saitēm.
  • Rindas un rindkopas tiek pārnestas uz jaunu rindu automātiski.