„Upmaļu” dziedinošie dārzi

Kuldīgas novada zemnieki ciemojās pie Māras un Daiņa Bergmaņiem Rendas pagasta zemnieku saimniecībā „Upmaļi”, kas ir sertificēta bioloģiskā saimniecība.

Saimniecība nodarbojas ar ārstniecības augu audzēšanu un zāļu tēju ražošanu, rīko seminārus un nometnes, apmāca praktikantus.

Ceļš līdz atzītai ražotnei  prasījis daudz darba. Bergmaņi sākuši darboties 1988. gadā kā biodinamiskie  zemnieki. Pienu no 12 slaucamām govīm pārstrādāja savā saimniecībā, un viesus baroja ar savā saimniecībā sarūpēto pārtiku.

Māra Bergmane ir biodinamiskās lauksaimniecības aizsācēja Latvijā, viņa apbalvota ar Atzinības krustu. 1991. gadā  „Upmaļi” sertificēta kā biodinamiskā Demiter saimniecība. Saimnieku izglītība nav saistīta ar lauksaimniecību, tādēļ viņi daudz mācījušies dažādos kursos, semināros, braukuši pieredzi lūkot ārzemēs, sadarbojušies ar sev līdzīgi domājošiem zemniekiem. Vienā brīdī saimnieki sapratuši, ka ar klasisko lauksaimniecību vien nepietiek, kaut kas jāmaina.

Ārstniecības augu audzēšanai lika pievērsties dažādas veselības problēmas ģimenē. Izmainot uzturu, atsakoties no cukura, baltmaizes un kafijas, lietojot apkārtnē augošās zāļu tējas, veselība sakārtojās. Lai mainītu attieksmi  par labu veselīgam un videi draudzīgam dzīvesveidam, saimnieki pulcēja ap sevi līdzīgi domājošos, un izveidojās  Vides veselības saime.  Darīt labu dabai un savai veselībai ir šīs biedrības motto. Abi  saimnieki ir sertificēti reiki dziednieki un ajūrvēdas masāžas praktiķi.

Šobrīd saimniecības galveno ieņēmumu daļu veido tēju realizācija. Tējas tiek gatavotas pēc principa, lai tās būtu veselīgas un labi garšotu. Upmaļu tējas ir īpašas, jo augi audzēti tikai ar bioloģiskās saimniekošanas metodēm. Lielāko daļu  nepieciešamo izejvielu Bergmaņi  izaudzē  savā saimniecībā. Piparmētras vien ir vairāk nekā 30 šķirņu. Tējām netiek pievienoti nekādi mākslīgi garšu uzlabotāji, augi netiek karsēti, bet žāvēti solārā tipa žāvētavā. Kopā ar audzētiem augiem tēju sastāvā iekļauti savvaļas augi, un vietējie augi ir pazīstami mūsu ķermenim. Tēju receptes veidotas, ņemot vērā ilgstošu ģimenes pieredzi un sadarbību ar produkcijas lietotājiem. Dažas receptes ir nemainīgas jau desmit gadu. Arvien tiek veidotas jaunas receptes. Vissenākā ir „Dāmu tēja”, pēc tam tapa „Kungu tēja”.

Savā pieredzē Māra un Dainis labprāt dalās – gan tēju receptēs, gan mārketinga knifiņos – un priecājas, ka var apmeklētājiem dot gan informāciju, gan idejas. Viena no svarīgām lietām ir iepakojuma pareiza noformēšana, lai kontrolējošām institūcijām nebūtu iebildumu, un pircējs saņemtu vajadzīgo informāciju. Pircējiem ir būtiski, no kurienes nāk augi, arī nedaudz par ražotāju, un svarīgi, ka ražotājs lepojas ar savu produktu. Īsāks derīguma termiņš palīdz garantēt kvalitāti. Ikdienas tējas pārdod „Es Saule” izplatītāju tīklā un „Rimi” tīklā. Ar produkcijas sortimentu var iepazīties mājas lapā  www.anna-bergmans.eu

Daudzie darba gadi kopā ar cilvēkiem un augiem rosina dažādot piedāvājumu. „Upmaļos” tie ir tēju un ārstniecības augu dārzi. Dārza vidū ir Sarunu dārzs, kurā Māra māca saprast un izjust augus.

Pavisam jauna niša saimniecībā ir šitake sēņu audzēšana, pagaidām vēl tikai ģimenes un draugu priekam.

„Upmaļos” ideju ir daudz, vajag tikai darboties. Pirms sāk kaut ko jaunu, uzmanīgi izdomā, ko un kā darīt, lai pasākums būtu ekonomiski izdevīgs. „Upmaļi” ir vieta, kur rodas vēlēšanās atgriezties vēlreiz. 

Inese Blūma,

LLKC Kuldīgas novada lauku attīstības konsultante

Pievienot komentāru