Olu un putnu gaļas tirgū neliela izaugsme

Eiropas olu un putnu gaļas tirgū šogad vērojamas pozitiīvas tendences, kas varētu saglabāties arī 2014. gadā, secināts COPA-COGECA putnu gaļas un olu darba grupā, kurā kā eksperts no Latvijas piedalījās Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes pārstāvis Aleksandrs Kovaļčuks.

Darba grupā prezentētajā atskaitē par ES putnu gaļas un olu tirgu secināts, ka šobrīd olu cenas aug gan čaumalu olām, gan pārstrādei paredzētajām olām. Ievērojami pieaugusi cena olu baltuma pulverim. Tiesa, nākamajā gadā tiek prognozēts ražošanas kritums par 0,5 %. Vienlaikus importēto olu skaits ir samazinājies par 52,6 %, bet eksports ir pieaudzis par 7,8 %. Būtiski, par 86%, kāpis ES olu eksports uz Krieviju, bet uz Arābu Emirātiem – par 378%.

Savukārt cenas putnu gaļai ir kritušās, bet peļņa tomēr ir pieaugusi (aprēķinā ietvertas tikai barības cenas). Putnu gaļas tirgus ekspertu vērtējumā norādīts, ka 2013. gadā ir novērojams nokauto putnu skaita pieaugums par 0,6 %, un nākamgad tiek prognozēts 0,7 % pieaugums.

Darba grupā secināts, lai veicinātu putnu gaļas un olu patēriņu, ir nepieciešams likumdevēju atbalsts. Zinot, ka cilvēku skaits pasaulē pieaug un būtiski kāpj viņu turības līmenis, jo īpaši trešās pasaules valstīs, atbilstoši pieaugs arī pieprasījums pēc barības ar augstu proteīna saturu. Putnu gaļa un olas var būt par vienu no galvenajiem šīs grupas produktiem.

Darba grupā apspriestas arī gaidāmās izmaiņas gaļas marķēšanā saistībā ar produkta izcelsmes vietu. ES piedāvā trīs variantus: ražots ES/vai ražots ne ES (EU/non EU); marķējumā norādīts dalībvalsts nosaukums vai trešās valsts nosaukums; marķējumā atspoguļo gan izaudzēšanas, gan kaušanas, gan arī pārstrādes vietu.

Marķēšanas nosacījumi papildināti ar īpašām prasībām putnu gaļai. Lai marķējumā norādītu izaudzēšanas vietu, tad putnam konkrētajā vietā jābūt audzētam vismaz vienu mēnesi. Ja putns audzēts un nokauts vienā valstī, tad marķējumā drīkst nosaukt tikai šo valsti. Ja gaļas gabali, kas nākuši no atšķirīgām izcelsmes valstīm ir iepakoti vienā iepakojumā, tad marķējumā jānorāda visas valstis.

Pēc COPA-COGECA darba grupu ekspertu atskaitēm informāciju sagatavoja

LLKC sabiedrisko attiecību vadītāja

Iveta Tomsone

COPA/COGECA kategorija: 

Pievienot komentāru

Plain text

  • HTML tagi nav atļauti.
  • Mājas lapu adreses un e-pasta adreses automātiski tiek pārveidotas par saitēm.
  • Rindas un rindkopas tiek pārnestas uz jaunu rindu automātiski.