Turpina kāpt pieprasījums pēc sviesta

Augustā ES turpināja pieaugt sviesta cenas, mēneša pēdējā dienā maksimālajai cenai Vācijas Kemptenas biržā sasniedzot jau 7000 eiro par tonnu. ES turpina augt arī pieprasījums.

Ažiotāža ap sviestu, kas tikai šovasar nonāca līdz Latvijai, pasaulē sākusies jau krietni agrāk. Vēl 2015. gada pirmajā pusgadā gan Eiropas, gan Okeānijas biržās sviesta cena svārstījās ap 3000 eiro par tonnu (ASV jau tad bija sācies sviesta pieprasījuma kāpums, un cena bija 3600 eiro). Pērn pavasarī ES sviesta cena nokrita pat līdz 2500–2850 eiro/t, bet ASV turpinājās cenas kāpums, sasniedzot 4200 eiro par tonnu, vienlaikus arī saskaroties ar piena tauku deficītu. Tā rezultātā ASV palielināja sviesta importu no ES un Okeānijas. Kopš pērnās vasaras sviesta cena Okeānijā pieaugusi par 75%, pusgada vidējai cenai sasniedzot 5000 eiro par tonnu, bet Eiropā – par 85% ar pusgada vidējo cenu 4680 eiro. Šī gada augusts ES biržās sākās ar sviesta cenu vidēji 6100–6850 eiro/t, bet noslēdzās ar 6300–7000 eiro/t. Gada laikā ES sviesta uzkrājumi samazinājušies par 99% – no 92 548 tonnām līdz 396 tonnām.

Tirgus eksperti prognozē, ka sviesta deficīts turpinās saglabāties. Tam ir vairāki iemesli. Pieprasījums saglabāsies augsts, jo patērētāji turpina aizvien vairāk pieprasīt produktus, kur augu tauku vietā tiek izmantoti daudz veselīgākie piena tauki. Vienlaikus piena ražošana ES gada laikā ir samazinājusies par 3% un ganāmpulku atjaunošana kopš aizvadītās krīzes notiek ļoti lēni. Vēl viens iemesls – ganāmpulkos pamatā ir Holšteinas šķirnes govis, kuru pienā ir salīdzinoši zemāks tauku saturs. Eksperti norāda, ka krīzes laikā saimnieki taupījuši uz barības piedevu rēķina, kas samazinājis tauku saturu pienā. Savukārt rūpnieki vairāk orientējušies uz sviesta un sūkalu pulvera ražošanu.

Augstās sviesta cenas satraukušas maizniekus, konditorus un citus pārtikas ražotājus ES valstīs, kuri norāda – jau rudenī būs spiesti celt ražojumu cenas, jo augstās sviesta cenas veido papildu izmaksas, kas iepriekš nav bijušas ierēķinātas produkcijas gala cenās.  

Ziņu sagatavoja Iveta Tomsone, LLKC Apgāda vadītāja

COPA/COGECA kategorija: 

Pievienot komentāru

Plain text

  • HTML tagi nav atļauti.
  • Mājas lapu adreses un e-pasta adreses automātiski tiek pārveidotas par saitēm.
  • Rindas un rindkopas tiek pārnestas uz jaunu rindu automātiski.