Apstiprina neonikotinoīdu apdraudējumu bitēm

Eiropas Pārtikas drošības aģentūra EFSA februāra pēdējā dienā izplatīja paziņojumu, ka lielākā daļa neonikotinoīdu pesticīdu rada risku savvaļas bitēm un medus bitēm.

Iestāde veica pētījumus ar darbīgajām vielām klotianidīnu, imidakloprīdu un tiametoksamu, uz kuriem jau pašlaik attiecas lietošanas ierobežojumi ES. Jaunie EFSA secinājumi papildina tos, kas publicēti 2013. gadā, pēc tam, kad Eiropas Komisija noteica vielu izmantošanas kontroli.

Nule publiskotais novērtējums aptver pētījumu par savvaļas bitēm, kamenēm, kā arī medus bitēm. EFSA Pesticīdu nodaļa veica plašu datu vākšanu, tostarp sistemātisku literatūras pārskatu, lai apkopotu visus ar iepriekšējiem novērtējumiem publicētos zinātniskos pierādījumus. Komanda arī izmantoja EFSA izstrādātu vadlīniju dokumentu, kas īpaši paredzēts pesticīdu un bišu riska novērtēšanai. EFSA Pesticīdu nodaļas vadītājs Hosē Tarazona: “Šāda ievērojama datu apjoma, kā arī vadlīniju pieejamība ļāva mums sagatavot ļoti detalizētus secinājumus.” Tāpat kā iepriekšējos novērtējumos, vielu iedarbība uz bitēm tika novērtēta, izmantojot trīs veidus: atliekas bišu ziedputekšņos un nektāros, putekļu izplatīšanās apstrādāto sēklu sēšanas laikā un ūdens patēriņš. EFSA secinājumi tiks darīti zināmi EK un dalībvalstu riska pārvaldītājiem, kuri apsvērs iespējamos grozījumus pašreizējos šo pesticīdu lietošanas ierobežojumos. Valsts augu aizsardzības dienestā pieejamā informācija liecina, ka no EFSA pētījumos iekļautajiem neonikotinoīdiem Latvijas augu aizsardzības līdzekļu reģistrā ir līdzekļi, kas satur tiametoksamu: “Kruizers 70 p.s.” (ir reģistrēts, bet nav tirgū), “Actara 25 WG” un “Cruiser OSR”.

Sagatavoja Iveta Tomsone, LLKC Apgāda vadītāja

COPA/COGECA kategorija: 

Pievienot komentāru

Plain text

  • HTML tagi nav atļauti.
  • Mājas lapu adreses un e-pasta adreses automātiski tiek pārveidotas par saitēm.
  • Rindas un rindkopas tiek pārnestas uz jaunu rindu automātiski.