Apkopos plašāku informāciju par bitēm bīstamiem pesticīdiem

Eiropas Pārtikas drošības institūcija (EFSA) Eiropas Savienībai lūgusi sniegt plašākus datus par trim bitēm bīstamiem pesticīdiem. Reaģējot uz šo lūgumu, Eiropas Komisija (EK) paziņojusi, ka nākamo divu gadu laikā varētu  uzsākt jaunu zinātniskās informācijas pārskatīšanu.

EFSA vērsusies pie nacionālajiem uzņēmumiem, pētniecības iestādēm un citām ieinteresētajām kompānijām sniegt informāciju, kas attiecas uz risku izvērtēšanu bitēm, izmantojot trīs neonikotinoīdu pesticīdus sēklu apstrādei un granulām. Aicinājums sniegt datus atbilst Eiropas Komisijas 2013. gadā pieņemtajam lēmumam, kas vērsts uz klotianidīna, tiametoksama un imidakloprīda izmantošanas ierobežošanu, piemēram, sēklu vai augsnes apstrādē, kā arī kultūraugiem un labībai pirms ziedēšanas, kuri bitēm šķiet pievilcīgi. Kā izņēmums ir ziemāju graudaugi.

Visas ieinteresētās personas aicinātas sniegt informāciju par to, kādu ietekmi uz medus bitēm, kamenēm un vientuļajām bitēm atstāj šo trīs vielu izmantošana. Informācijā var iekļaut:

  • Jebkāda veida literatūras datus, tai skaitā arī no citām pētnieciskajām darbībām;
  • Pētījumu ziņojumus, piemēram, no akūtiem laboratoriskiem pētījumiem, hroniskās toksicitātes un  lauka pētījumiem;
  • Valsts novērtējumus un/vai monitoringa datus.

Informācija jāiesūta līdz 2015. gada 30. septembrim. Pēc datu saņemšanas EK sniegs pilnvaru EFSA  pārskatīt materiālus un piedāvāt secinājumus atjauninātiem riska novērtējumiem.

Pašlaik Eiropas Pārtikas drošības institūcija novērtē, kādu risku bitēm  rada klotianidīna, tiametoksama un imidakloprīda izmantošana lapotnēm. Secinājumi tiks publicēti jūlija beigās.

Sagatavoja Liega Ozola, LLKC sabiedrisko attiecību speciāliste

COPA/COGECA kategorija: 

Pievienot komentāru

Plain text

  • HTML tagi nav atļauti.
  • Mājas lapu adreses un e-pasta adreses automātiski tiek pārveidotas par saitēm.
  • Rindas un rindkopas tiek pārnestas uz jaunu rindu automātiski.