FAO pārtikas indekss turpina krist

Pasaules pārtikas preču cenu rādītājs septembrī saruka sesto mēnesi pēc kārtas, strauji samazinoties augu eļļas cenām biržās, kas kompensēja graudu cenu kāpumu, liecina jaunākais ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas  (FAO) ziņojums.

FAO pārtikas cenu indekss septembrī bija vidēji 136,3 punkti, kas ir par 1,1% mazāk nekā augustā, bet par 5,5% augstāks nekā pērnā gada septembrī. Indekss atspoguļo ikmēneša izmaiņas starptautiskajās cenās plaši tirgoto pārtikas preču grozā.

FAO augu eļļas cenu indekss mēneša laikā samazinājās par 6,6%, sasniedzot zemāko līmeni kopš 2021. gada februāra – ievērojami samazinājās palmu, sojas, saulespuķu un rapšu eļļu starptautiskās cenas. Iemesls ir lielie palmu eļļas krājumi un šī produkta ražošanas sezonālais kāpums Dienvidaustrumāzijā. Apakšindeksa samazināšanos veicināja arī lielais sojas eļļas eksporta piedāvājums Argentīnā, palielinātas saulespuķu eļļas piegādes no Melnās jūras reģiona, kā arī zemākas jēlnaftas cenas, kas uzlaboja tranportēšanas iespējas.

Savukārt FAO graudaugu cenu indekss salīdzinājumā ar augustu palielinājās par 1,5%. Starptautiskās kviešu cenas pieauga par 2,2%, kas saistīts ar bažām par sausuma ietekmi uz ražu Argentīnā un ASV, iespējamo eksporta tempu kritumu no ES augstā iekšējā pieprasījuma dēļ, kā arī saspringto situāciju ar Ukrainas graudu eksportu pāri Melnajai jūrai. Kukurūzas cenas pasaulē lielākoties bija stabilas, jo spēcīgais ASV dolārs neitralizēja spiedienu, ko radīja vājās piedāvājuma prognozes, kas saistītas ar ražošanas perspektīvu samazināšanos ASV un ES. FAO rīsu cenu indekss palielinājās par 2,2%, galvenokārt reaģējot uz eksporta politikas izmaiņām Indijā.

FAO piena produktu cenu indekss mēneša laikā samazinājās par 0,6%, kam par iemeslu ir ASV dolāra vērtības kāpums pret eiro, kā arī tirgus nenoteiktība un drūmās pasaules ekonomikas izaugsmes perspektīvas.

FAO gaļas cenu indekss samazinājās par 0,5%. Pasaules liellopu gaļas cenas kritās līdz ar pieaugošo eksporta piedāvājumu no Brazīlijas, kā arī augošo liellopu kaušanas apjomu dēļ dažās ražotājvalstīs. Mājputnu gaļas cenas samazinājās vājā importa pieprasījuma dēļ. Turpretī cūkgaļas cenas pasaulē pieauga, jo ES samazinājusi piedāvājumu, ņemot vērā kaušanai gatavu dzīvnieku trūkumu.

FAO cukura cenu indekss septembrī samazinājās par 0,7% saistībā ar labām ražošanas perspektīvām Brazīlijā, kā arī zemākām etanola cenām un valūtas maiņas ietekmi.

Pievienot komentāru

Plain text

  • HTML tagi nav atļauti.
  • Mājas lapu adreses un e-pasta adreses automātiski tiek pārveidotas par saitēm.
  • Rindas un rindkopas tiek pārnestas uz jaunu rindu automātiski.