Veterna ezera sīga iegūst ES pārtikas aizsardzības zīmi

Eiropas Komisija aprīlī apstiprinājusi kvalitātes shēmas “Aizsargātas cilmes vietas nosaukums” (ACVN) zīmi Zviedrijas “Rökt Vättersik” jeb Veterna ezera sīgai.

“Rökt Vättersik” jeb Veterna ezera sīga ir lašveidīgo zivju kārtas zivs, kas tiek kūpināta. Veterna ezera aukstais ūdens nodrošina labu dzīvotni tipiskām aukstūdens sugām, piemēram, Veterna ezera sīgām, un ledāju reliktajiem vēžveidīgajiem, kas ir sīgu galvenais barības avots.

No vēsturiskā viedokļa “Rökt Vättersik” ražošana ir bijusi ļoti nozīmīga Veterna ezera iedzīvotājiem. Tradicionāli zvejnieki paši kūpināja un pārdeva “Rökt Vättersik”. Sīgu zveja un kūpināšana ir tradicionāls amats, kas balstīts uz zināšanām par Veterna ezera sīgu uzvedību un liesās zivs kūpināšanu, kas iegūta paaudzēs un bieži pārmantota ģimenēs. Sīgu kūpināšana ir jāpielāgo vairākiem faktoriem, piemēram gadalaikam, klimatam un gaisa spiedienam. Kūpināšanas procesu ietekmē arī zvejas vietas un periods – gada laiks, kurā sīga tiek nozvejota, jo tauku saturs zivīs mainās.

Veterna ezera sīgas nosaukums tiks pievienots jau aizsargāto 1623 lauksaimniecības produktu sarakstam. Visu aizsargāto ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu saraksts ir atrodams eAmbrosia datubāzē: https://ec.europa.eu/info/food-farming-fisheries/food-safety-and-quality/certification/quality-labels/geographical-indications-register/

Pēc AG-Press materiāliem informāciju sagatavoja Iveta Tomsone, LLKC Apgāda vadītāja

COPA/COGECA kategorija: 

Pievienot komentāru

Plain text

  • HTML tagi nav atļauti.
  • Mājas lapu adreses un e-pasta adreses automātiski tiek pārveidotas par saitēm.
  • Rindas un rindkopas tiek pārnestas uz jaunu rindu automātiski.