Sausums ietekmē ražas Eiropā

Vairāk nekā pusi ES teritorijas augustā apdraudēja sausums, kas ietekmēja ražas un radīja ugunsbīstamības izplatīšanos, secināts Eiropas Komisijas Kopīgā pētniecības centra (KPC) jaunākajā ziņojumā “Sausums Eiropā – 2022. gada augusts”.

Ziņojumā norādīts, ka augusta vidū 47% no ES teritorijas bija izsludināts brīdinājums par augsnes mitruma līmeņa deficītu, un vēl 17% teritoriju veģetācija, tajā skaitā labība, uzrādīja sausuma negatīvās sekas. Kopumā 64% Eiropas bija brīdinājums par plašiem ugunsbīstamības riskiem.

Ūdens trūkums un karstuma slodze ievērojami pasliktina iepriekšējo negatīvo perspektīvu vasaras kultūraugu ražām. ES lauksaimniecības resursu uzraudzības JRC MARS 2022. gada augusta biļetenā norādīts, ka kukurūzas, sojas pupu un saulespuķu ražas prognozes ES līmenī ir attiecīgi par 16%, 15% un 12% zem 5 gadu vidējā rādītāja. Smagais nokrišņu deficīts ir skāris gandrīz visas Eiropas upes, ietekmējot enerģētikas nozari hidroenerģijas ražošanai, elektrostaciju dzesēšanas sistēmām, kā arī upju transportu. Vairākas ES dalībvalstis veica pasākumus, lai ierobežotu ūdens piegādi. Eiropas un Vidusjūras reģiona rietumos līdz pat 2022. gada novembrim, iespējams, būs siltāki un sausāki laikapstākļi nekā parasti. Septembra sākuma nokrišņi ir mazinājuši sausuma apstākļus dažos Eiropas reģionos, tomēr tie radīja jaunus izaicinājumus, jo tie notika stipru pērkona negaisu veidā. Pēc JRC ekspertu domām, pašreizējais sausums joprojām ir lielākais kopš vismaz 500 gadiem.

Avots: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/mex_22_5123

Standartizētais nokrišņu indekss trīs mēnešos līdz 2022. gada 10. augustam

 

Tulkojums apzīmējumiem:
Ekstrēms sausums
Izteikts sausums
Mērens sausums
Optimāli apstākļi
Mērens mitrums
Izteikts mitrums
Ekstrēms mitrums
Nav datu

COPA/COGECA kategorija: 

Pievienot komentāru

Plain text

  • HTML tagi nav atļauti.
  • Mājas lapu adreses un e-pasta adreses automātiski tiek pārveidotas par saitēm.
  • Rindas un rindkopas tiek pārnestas uz jaunu rindu automātiski.